ion

به مناسبت گرامیداشت سیزدهمین سالگرد شهادت حاج داوود کریمی

شال شهادت برگردن سردار دلشکسته

فرهنگی /
شناسه خبر: 256821

شهید داوود کریمی درسپیده دم 27 بهمن ماه سال 1326 درمحله سلسبیل تهران متولد شد. ایشان نخستین فرزند خانواده بود. تحصیلات دوره ابتدایی را در دبستان رازی و دوره متوسطه را در دبیرستان دولتی علمیه گذراند. هشت ساله بود که پدرش درگذشت. از مبارزان انقلابی که فعالیت سیاسی خود را از سن 15 سالگی آغاز کرد. او در 15 خرداد سال 42 در تظاهرات مردمی علیه رژیم شرکت کرد وبرای نخستین بار نام امام خمینی(ره) را شنید.

ایران آنلاین /شهید کریمی در6 شهریور 49 ازدواج کرد و ثمره ازدواج ایشان 4 فرزند است. یک دختربه نام مریم و سه پسر به نام‌های میثم، محمد صادق و محمدمحمود است. ایشان قبل از انقلاب یک برنامه خود‌سازی از امام گرفته بود و روزهای دوشنبه و پنجشنبه را روزه می‌گرفت. او به مسائل سیاسی و مذهبی مملکت بسیار اهمیت می‌داد. اخلاق و مرام خاصی داشت. مهربان و دلسوز و یتیم نواز بود، مردی خاکی و بی‌غرور و بی‌تکلّف بود، همه تجربیاتش را در اختیار دوستان و آشنایان می‌گذاشت و از انتقال تجربه‌اش به کسی دریغ نمی‌کرد.

رشادت‌های فرمانده سپاه  حاج داوود کریمی
سال های نخستین دهه 50 وی با تعدادی از دوستانش عضو گروه فجراسلام شد که به گفته خودش تیپ کارگری بود. دراین گروه حتی مسائل مالی مردم هم مورد توجه بود. در تهران این گروه یکی از قوی‌ترین گروه هایی بود که اعتماد افرادی چون آیت‌الله دکتر شهید سید محمدحسین بهشتی و آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی را به خود جلب کرد. او در این حرکت مخفی، سیاسی، چریکی از هدایت این علما بهره می‌گرفت. پس از سال 55 وی به همراه عده‌ای برای گذراندن فنون نظامی در دوره‌ای 6 ماهه به لبنان رفت و در آنجا با همرزمانی همچون شهید دکتر مصطفی چمران و شهید محمد منتظری آشنا و مربی نیروهای چریکی در لبنان شد. رحیم صفوی نیز همراه آنها این دوره‌ها را گذرانده بود.

حاج داوود تراشکار و قالبساز بود. فعال سیاسی و مذهبی و تا سال 55 در تهران به مبارزه علیه رژیم پهلوی ادامه داد. وی بعد از پیروزی انقلاب کمیته‌های انقلاب را راه‌اندازی کرد؛ شهید کریمی یکی از مؤسسین و پایه‌گذاران اصلی کمیته منطقه 13 نازی آباد تهران بود که از تاریخ 22 بهمن 57 تا تیر 58 فرماندهی کمیته این منطقه را در دست داشت. ایشان که از اعضای اصلی تشکیل‌دهنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عضو هیأت مرکزی سپاه تهران بود با شروع جنگ راهی منطقه جنوب و سپس غرب کشورشد. در سال 58 با تشکیل سپاه به‌عنوان عضو شورای عالی فرماندهی کل سپاه، فرماندهی سپاه کردستان را هم برعهده داشت. در سال 59 نیز مسئول بازسازی وهماهنگی‌های سپاه در آذربایجان شرقی شد و ازاول مهرماه تا آخر اسفند ماه 59 با آغاز جنگ، مسئولیت عملیات جبهه‌های جنوب کشور را برعهده گرفت.

سپس فرمانده سپاه منطقه 10 تهران شد، این سپاه متشکل از 9 گردان بود. پس از آن در بنیاد شهید مشغول به فعالیت شد. مدتی هم جانشین شهید کلاهدوز در بخش آموزشی سپاه و عضو شورای فرماندهی کل سپاه بود. حاج داوود درهمین مدت که تا سال 61 ادامه یافت، بر پایه آموخته‌هایش در لبنان مسئول آموزش نظامی سپاه شد. در این دوران یکی از مهم‌ترین کارهای او طرح شکستن حصر آبادان بود. بعد از آن هم در سال 60 به انتخاب شهید رجایی فرمانده سپاه تهران شد. سپس به غرب کشور رفت و از آنجا هم به جبهه اعزام شد. از ابتدای سال 60 تا آذرهمان سال مسئول آموزش نظامی سپاه وهمزمان مسئول تشکیل و تجهیز گردان‌های سپاه شد. وی همچنین فرمانده منطقه 10 کشوری تهران و شهرستان‌های استان تهران را برعهده داشت. سپس مسئولیت فرماندهی غرب کشور که شامل استان‌های کردستان، کرمانشاه و ایلام بود را برعهده گرفت و از سال 63 تا 64 مشاور امنیتی نخست‌وزیر بود. حاج داود در سال‌های 66 تا 67 راهی شرق کشورشد.

وی در این دوره با سمت فرماندهی قرارگاه مرکزی محمد رسول‌الله و قرارگاه‌های تاکتیکی تابعه شرق کشوردر قالب طرح والعادیات مسئول اداره کل مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر بود. ایشان درعملیات جنگی فاو دراثربمب‌های شیمیایی به خیل جانبازان شیمیایی پیوست و معالجاتش را نیمه کاره رها کرد. وی در سال 67 فرمانده جلسات کمیته انقلاب اسلامی در عملیات مرصاد شد که برای مقابله با حمله مجاهدین خلق طراحی شده بود و در غرب کشورشرکت کرد که قلبش هدف ترکش قرار گرفت.

شهادت حاج داوود
شهید کریمی که در عملیات فاو شیمیایی شده بود سردرد‌های عجیبی گرفت، تا اینکه در سال 82 بیماریش شدید‌تر شد، وی را در دی ماه همان سال به آلمان اعزام کردند، آن جا تشخیص داده شده که بیماری ایشان دراثرمسمومیت گازهای شیمیایی است. هر روز حالشان وخیم‌تر می‌شد و روزهای آخر بسیار درد می‌کشید تا اینکه در 16 شهریور سال 83 درسن 53 سالگی به دلیل جراحات ریوی به درجه رفیع شهادت نائل شد و در قطعه 29 بهشت زهرای تهران همجوار همرزمانی همچون شهید صیاد شیرازی و سردار ابوالفتحی و سایر شهدا به خاک سپرده شد. بعد از شهادت وی، سید حسن خمینی بر پیکرمطهر ایشان در حرم امام خمینی(ره) نماز خواندند سپس رهبرانقلاب، هاشمی رفسنجانی، مراجع عظام آیت‌الله صانعی، آیت‌الله منتظری، موسوی اردبیلی، و آقایان خاتمی، محسن رضایی و رحیم صفوی و.... اطلاعیه صادر کردند. سردار رحیم صفوی همرزم شهید و فرمانده سابق سپاه پاسداران در خصوص شهید کریمی می‌گوید: بی‌‌شک او از مردان بزرگی بود که به دور از زخارف دنیای فانی برای نوشیدن از سرچشمه لایزال «ارجعی الی ربک» لحظه شماری می‌کرد و نهایت؛ قفس تن بشکست و در رفیق اعلی در جوار رحمت بی‌منتهای حضرت دوست منزل گزید. در اطلاعیه رهبری از وی به‌عنوان (سردار) یاد شد که این امر موجب تغییرنگاه دستگاه‌های حکومتی که تا دیروزنام شهید کریمی را به دلیل گرایش های سیاسی اش از تمامی اسناد و مدارک مربوط به جنگ و قبل از انقلاب حذف کرده بودند شد. چندین مرتبه تلاش شده بود تا خاطرات شهید را جمع‌آوری کنند که متأسفانه این امر به طور کامل تا امروز میسر نشده است./ روزنامه ایران 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.