ion

سرگذشت‌نامه‌ جمعی از جوانان خوزستان

فرهنگی /
شناسه خبر: 254538

کتاب «دین: خاطرات بچه‌های مسجد جزایری اهواز» به اهتمام علی مسرتی تدوین و از سوی دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری امور استان‌های حوزه هنری و انتشارات سوره مهر به کتابفروشی‌ها رسیده است.

ایران آنلاین /این کتاب 575 صفحه‌ای که در چهار فصل تدوین شده است در هر فصل عنوان‌های جزئی خاصی دارد که برگرفته از وقایع روایت شده در آن فصل‌اند و برخی از آنها چنین‌اند: چهارشنبه سیاه، نخستین گردهمایی استانی انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان خوزستان، خاطراتی از وقایع انقلاب فرهنگی در دانشگاه اهواز، شهادت منصور معمارزاده، محاصره دوم سوسنگرد و شهادت اصغر گندمکار و رضا پیرزاده، جبهه فارسیات، جبهه هویزه، حماسه هویزه: 15 و 16 دی 1359، جبهه سوسنگرد، عملیات امام مهدی(عج)، عملیات امام علی(ع)، شهادت حسین بهرامی و جواد داغری، مدرسه علمیه امام خمینی(ره)، عملیات طریق‌القدس، عملیات فتح‌المبین، عملیات بیت‌المقدس، آزادسازی خرمشهر، عملیات رمضان، تشکیل قرارگاه سری نصرت، عملیات خیبر، عملیات بدر، عملیات والفجر هشت، عملیات کربلای چهار، عملیات کربلای پنج، آمار شهدای مسجد جزایری. چون این کتاب فهرست اعلام ندارد، این عنوان‌های جاگرفته در فهرست آغاز کتاب تا حدودی محورهای متن را برای نخستین دیدار با کتاب روشن می‌کند.

در مقدمه کتاب متوجه می‌شویم که مسجد جزایری در چه نقطه‌ای از شهر اهواز قرار دارد و تاریخچه‌ای از آن را به روایت خاطرات می‌خوانیم. پی‌نوشت‌های کتاب از همین مقدمه آغاز شده‌اند که شامل زندگینامه‌های کوتاه‌اند و توضیحاتی که یاریگر فهم متن‌اند.از نام کتاب (دین) برمی‌آید که این اثر نخست، ادای دینی است به رزمندگان و شهیدان مسجد جزایری اهواز. (در عکس‌هایی از اسناد و تصاویر پایانی کتاب، تعداد شهیدان 117 نفر نوشته شده است.) از نگاه دیگر این کتاب تاریخچه‌ای است از یکی از مسجدهای ایران که در جغرافیایی خاص و تاریخی قرار داشته و دارد. از منظر دیگر سرگذشت‌نامه‌ای از جوانانی است که با انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بر عمر و تجربه‌شان افزوده شد و شهیدان آنان، در تاریخ آن منطقه ماندگار شدند./ روزنامه ایران 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.