ion

بازخوانی ضرب شست ایران به عراق

فرهنگی /
شناسه خبر: 254528

کتاب «حمله هوایی به الولید» روایت خلبان احمد مهرنیا از بزرگترین عملیات نیروی هوایی ارتش به پایگاه‌های هوایی عراق است که انتشارات سوره مهر چاپ هفتم این اثر را بتازگی منتشر کرده است.

ایران آنلاین /سرتیپ دوم خلبان مهرنیا در کتاب «حمله هوایی به الولید» تلاش کرده تا لحظه به لحظه این عملیات را براساس اسناد یا نقل قول‌هایی از طراحان و خلبانان بازمانده از عملیات روایت کند. او در این کتاب علاوه بر شرح این عملیات 5 ساعته تلاش کرده تا تمامی مراحل پیش و پس از انجام این عملیات هوایی را به تصویر بکشد و عظمت و بزرگی آن را بار دیگر زنده کند.

در این اثر مستند و جذاب، ضمن مصاحبه با 80 نفر از خلبانان نیروی هوایی که در این عملیات شرکت داشتند گفت‌و‌گو با سایر پرسنل از جمله سیستم رادار و نیروهای پشتیبانی و...  همچنین مدارک دیگری از بازتاب‌های جهانی این عملیات آمده است. خلاصه آنچه از این گفت‌و‌گو‌ها در این کتاب می‌خوانیم این است که نیروی هوایی عراق برای اینکه از آسیب‌های ناشی از عملیات‌های نیروی هوایی کشورمان در امان باشد، بخش بزرگی از ادوات جنگی و از جمله هواپیماهای توپولف 22 و میگ‌های 25 خود را به دورترین نقطه در 3پایگاه به نام الولید در منطقه اچ 3 در 50 کیلومتری مرز اردن مستقر کرد.

این مسأله البته به دلیل آشنایی ارتش عراق از توانایی هواپیماهایی بود که در اختیار نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران قرار داشت.عراقی‌ها بخوبی می‌دانستند این هواپیماها تنها می‌توانند یک سوم این مسیر را طی کنند و با این ابتکار راه را برای هرگونه حمله از سوی ایران بسته بودند، اما در این عملیات خلبانان ما طی چهار بار سوختگیری در ارتفاع بسیار پایین، توانستند این پایگاه‌ها را بمباران کنند و هشتاد فروند از هواپیماهای دشمن را در زمین نابود سازند./ روزنامه ایران
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.