ion

گفت و گوی خودرو پلاس با مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد خودرو

آیا پراید تنها قربانی پروژه استاندارد سازی است

اقتصاد /
شناسه خبر: 238464

فقط پراید نیست که در لیست خداحافظی قرار گرفته است خودروهای خانواده سمند و پژو هم لب مرز هستند. اگر این خودروها ارتقای کیفی پیدا نکنند چاره‌ای جز حذف آنها وجود ندارد. خودروهای تک ستاره دیگر نمی‌توانند استانداردهای 83 گانه را که سال 97 اجباری می‌شود پاس کنند.

ایران آنلاین / اینها بخش‌هایی از صحبت‌های اشکان گلپایگانی مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد خودرو است که در ادامه مشروح گفت‌و‌گوی ما را با وی می‌خوانید.

قرار بود به دلیل کیفیت نامناسب خودروهای تک‌ستاره روند تولید آنها متوقف شود؟ اما در حال حاضر نه تنها توقفی در تولید این خودروها اتفاق نیفتاده بلکه مطابق تصمیم اخیر شورای رقابت مجوز افزایش قیمت را هم دریافت کرده‌اند.
درخصوص ارتقای کیفیت خودروها وزیر صنعت تأکیداتی را داشته و حتی هدفگذاری وزارت صنعت در مورد کیفیت خودروها تهیه و به شرکت‌های خودروسازی ارسال شده است. اما با توجه به اینکه بسیاری از خودروهای تک ستاره پلتفرم‌های قدیمی دارند شرکت‌ها هر چه تلاش کردند باز هم نتوانستند رده این خودروها را به دو ستاره نزدیک کنند. البته مطالعات نشان می‌دهد صرف هزینه برای پلتفرم‌های قدیمی نتایج خوبی نخواهد داشت و فقط اتلاف سرمایه را به دنبال دارد به همین دلیل خودروسازان باید به فکر توقف تولید خودروهای دارای پلتفرم قدیمی و جایگزینی محصولات جدید‌تر باشند.

براساس اظهارات شما باید جهش کیفی در محصولات تیبا، سمند، پژو و ام وی ام رخ می‌داد اما هنوزاین اتفاق نیفتاده است؟
استانداردهای جدید خودرویی در سه مرحله اجرایی می‌شود به نحوی که بخشی از استانداردها در دی ماه 95اجراء و بخشی دیگر تا دی ماه 96 عملیاتی می‌شود. برهمین اساس در سال 97 بسیاری از خودروهای تک ستاره که سطح کیفی خود را افزایش نداده‌اند مجوز تولید نخواهند گرفت. براین اساس مطابق استانداردهای 83‌گانه جدید خودرو که توسط سازمان ملی استاندارد تعیین شده است الزمات ارتقای کیفیت برای شرکت‌های خودروساز تعریف شده است و آنها باید تصمیمات لازم برای افزایش کیفیت یا توقف خودروهای تک ستاره را تا سال آینده بگیرند.

به نظر شما کدام محصولات تک ستاره دارای پلتفرم قدیمی هستند؟
ما معتقدیم خانواده سمند، پژو و پراید پلتفرم قدیمی دارند و باید فکر اساسی برای اصلاح کیفیت یا توقف تولید آنها توسط شرکت‌های خودروسازی انجام شود.

در حال حاضر حدود 15 خودرو در سطح خودروهای تک‌ستاره هستند با توجه به صحبت‌های شما اگر کیفیت آنها ارتقاء پیدا نکند مجوز تولید نخواهند گرفت؟
سازمان ملی استاندارد در سال جاری آخرین فرصت را به خودروسازان برای اصلاح کیفیت خودروهای تک ستاره داده است و آنها ملزم هستند یا کیفیت محصولات فعلی را ارتقاء یا محصول جدیدی را جایگزین آنها کنند.

به‌عبارتی علاوه بر پراید اگر تغییری در کیفیت سایر خودروها اتفاق نیفتد باید از چند محصول دیگر هم خداحافظی کنیم؟
بله. البته توقف تولید یک محصول جزء مسائل داخلی شرکت‌ها بوده و بستگی به تصمیم خودروساز دارد. اما تا جایی که می‌دانم ایران خودرو در خودروی سمند سرمایه‌گذاری‌هایی را برای اصلاح کیفیت این خودرو انجام داده است. در مورد گروه پژو هم باید گفت هم اکنون با قرارداد جدید ایران خودرو با پژو پلتفرم‌های جدید تولید و محصولات متنوع راهی بازار خواهد شد به همین دلیل سرمایه‌گذاری در محصولات قدیمی پژو توجیهی ندارد.

آیا هدفگذاری وزارت صنعت در صنعت خودرو با استاندارهایی که سازمان ملی استاندارد تعریف کرده به نوعی موازی کاری نیست ؟ این امکان وجود دارد که محصولی مطابق استانداردهای جدید خودرویی نباشد اما معیارهای وزارت صنعت را رعایت کرده باشد؟
نه اصلاً موازی کاری نیست زیرا جلسات مختلفی در تدوین استانداردهای جدید خودرویی و هدفگذاری‌های وزارت صنعت برگزار شده است. به نوعی سازمان ملی استاندارد کمک می‌کند تا خودروهای بی‌کیفیت مجوز تولید را پیدا نکنند. به عنوان نمونه مطابق برنامه‌ریزی‌های سازمان ملی استاندارد در سال 97 مجوز شماره‌گذاری به خودروهای بی‌کیفیت داده نخواهد شد.

در مورد مجوز اخیر شورای رقابت مبنی بر افزایش قیمت خودروهای تک ستاره هم نظرتان را مطرح کنید؟
ارزیابی کیفی محصولات شرکت‌های خودروساز نشان می‌دهد جهت گیری آنها در اصلاح کیفیت محصولات مثبت بوده و حتی این موضوع مورد تأیید هدفگذاری‌های وزارت صنعت هم قرار گرفته است. اما متأسفانه به سقف اخذ دو ستاره نرسیدند. البته در دستور العمل قیمت‌گذاری شورای رقابت هم این موضوعات مورد توجه قرار گرفت. حتی شورای رقابت شاخص‌هایی برای بهبود کیفیت و بهره وری انواع محصولات داشت که در ارائه مجوز افزایش قیمت آنها را هم بررسی کرده بود. به هر حال افزایش هزینه‌های تولید و روند اصلاح کیفیت‌ها عاملی شد تا مجوز افزایش قیمت برای این محصولات مصوب شود./ خودرو پلاس

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.