ion

طرح تازه و دردسرساز جمهوریخواهان

تردید ترامپ در قطع کمک به فلسطینی‌ها

بین الملل /
شناسه خبر: 238076

جمهوریخواهان امریکا طرح جدیدی را روانه کنگره این کشور کرده‌اند که تصریح می‌کند کمک‌های نقدی مرسوم امریکا به مردم فلسطین فقط در صورتی استمرار می‌یابد که فلسطینی‌ها از حمایت مستقیم وابستگان، افراد و خانواده‌های کشته و اسیر شده در راه به هلاکت رساندن صهیونیست‌ها خودداری کنند.

ایران آنلاین /سران فلسطین سال‌ها است این رسم را رعایت و اجرا می‌کنند اما گفته می‌شود تحت هر شرایطی در امریکا و اسرائیل مخالفت‌هایی با قطع کمک‌های مرسوم امریکا به فلسطین جریان دارد و این استدلال بر این پایه استوار است که قطع این کمک روابط لرزان و اندک رژیم صهیونیستی با نهادهای فلسطینی و اندک امیدهای آنان به برقراری آتش‌بس‌های پردوام بین دوسو را از میان خواهد برد. دانیل شاپیر و سفیر پیشین امریکا در تل‌آویو هفته پیش در مجلس سنای امریکا هشدار داد که شاید قطع کمک‌های امریکا به فلسطین در ظاهر اقدام بدی نباشد اما این ایراد را در پی دارد که واکنش‌های تندتر و شجاعانه‌تری را از سوی مبارزان و مردم شریف فلسطین نسبت به صهیونیست‌ها پایه‌گذاری کند. وی به همین خاطر به دولت دونالد ترامپ توصیه کرد جوانب این امر را بسنجد و در صورت لزوم قدری از کمک‌ها بکاهد اما آن را به طور کامل قطع نکند. فقط یک روز طول کشید تا استوارت جونز مسئول روابط خاورمیانه‌ای در وزارت خارجه امریکا نیز در همسویی با شاپیرو بگوید که طرح تازه جمهوریخواهان تحریک‌کننده است و باید توسط خود ترامپ محدود یا به کلی حذف و لغو شود.

دولت ترامپ در بودجه سال 2018 خود اهدای 215 میلیون دلار را به فلسطینی‌ها و بویژه در امر بهبود شرایط دشوار زیستی در کرانه غربی و نوار غزه به تصویب رسانده است که اگر طرح مورد بحث در کنگره تصویب شود پرداخت آن غیرممکن خواهد شد. جونز گفت: ترامپ در این خصوص با محمود عباس رئیس دولت فلسطین صحبت کرده و به توافق‌هایی رسیده و صلاح نیست براساس یک طرح تازه همه چیز را به هم ریخت. با این حال کمیته روابط عمومی امریکا و اسرائیل (ایپک) در قبال طرح فوق و تلاش برای برچیده شدن کمک‌های دولت فلسطین به افراد حذف کننده صهیونیست‌ها (که آن را با حرف اختصاری «PA» می‌نامند) سکوت اختیار کرده است و به جبران آن یک گروه لیبرال امریکایی به نام جی استریت که با فلسطینی‌ها گفت‌وگو و ارتباط دارد دیروز همسو با سایر نهادهای مخالف با طرح جدید حزب جمهوریخواه امریکا هشدار داد که این طرح در صورت تصویب و اجرا «حماس» و سایر نهادهای فلسطینی و ضد اسرائیلی را بیش از پیش تقویت و احساسات عمومی و نظرات جهانیان را نسبت به آنها مثبت‌تر خواهد ساخت و این فرآیندی است که امریکا و متحد همیشگی‌اش (رژیم صهیونیستی) باید از آن اکیداً بپرهیزد./ روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.