روش‌های تشخیص سلامت جنین

اجتماعی /
شناسه خبر: 231535

خانم باردار 36هفته به علت کاهش حرکت جنین به مطب مراجعه می‌کند. نگران است و می‌خواهد از سلامت جنین مطمئن شود. در این شرایط به مادران توصیه می‌شود حرکات جنین را بعد از خوردن غذا کنترل کنند. اگر در مدت یک ساعت جنین چهار، پنج حرکت داشته باشد، نرمال است. اما اگر کمتر باشد باید از روش‌های تشخیصی سلامت جنین استفاده کرد.

ایران آنلاین / یکی از این روش‌ها ثبت ضربان قلب جنین روی کاغذ است که به آن NST می‌گویند. که توسط پزشک یا ماما تفسیر می‌شود، در حالت نرمال ضربان قلب با حرکت جنین افزایش پیدا می‌کند. اما اگر در جریان ثبت قلب این افزایش دیده نشود  یا افت قلب ثبت شود می‌تواند نشانه در خطر بودن جنین باشد. روش تکمیلی انجام سونوگرافی خاصی است که در آن چند پارامتر کنترل می‌شود. یکی ازمهم‌ترین این پارامترها مایع دور جنین است که کم شدن آن می‌تواند نشانه خطر باشد. اگر جنین رسیده باشد و این مایع کم باشد، مادر باید زایمان کند. پارامترهای دیگری که در این سونوگرافی خاص بررسی می‌شوند حرکت و تنفس جنین است این سونوگرافی حدود 30تا60 دقیقه طول می‌کشد. سونوگرافی رنگی یکی دیگر از روش‌های تشخیصی است که برای تشخیص محدودیت رشد جنین استفاده می‌شود.

این روش‌های تشخیص سلامت جنین بیشتر در اواخر بارداری کاربرد پیدا می‌کنند بخصوص زمانی که ازتاریخ احتمالی زایمان می‌گذرد و هنوز دردهای زایمانی شروع نشده است. تاریخ احتمالی زایمان حدود 40هفتگی است اما با کنترل دقیق و در صورت لزوم با انجام آزمون‌های سلامت جنین می‌توان تا حدود 42 هفتگی صبر کرد.به مادر آموزش داده می‌شود که حرکت جنین را بخصوص در اواخر بارداری کنترل کند و در صورتی که متوجه کاهش یا تحرک  نداشتن جنین شد برای انجام آزمون‌های سلامت جنین مراجعه کند.البته باید به این نکته توجه شود این روش‌های تشخیصی مدام در حال تغییر وتحول هستند و این نشان می‌دهد که روش‌های خیلی دقیقی نیستند. در این روش‌ها محدوده وسیعی از تغییرات طبیعی وجود دارد بنابراین تعیین اینکه دقیقاً چه زمانی تست غیر طبیعی است مشکل است./ ایران بانو 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.