ion

پیشنهادهای تازه برای حفاظت مجلس و نمایندگان

سیاسی /
شناسه خبر: 229442

شاید تا روز هفدهم خردادماه کمتر کسی تصورش را می‌کرد که سه مرد در حالی که مقابل دوربین‌های پارلمان مسلح می‌شوند، می‌توانند به راحتی وارد شوند و اهداف تروریستی‌شان را در خانه ملت دنبال کنند.

ایران آنلاین  ایران اگرچه خودش یکی از کشورهای قربانی تروریسم است و خاطرات تلخ ترورهای دهه شصت از ذهن بسیاری از ایرانیان پاک نشده اما فاصله گرفتن از آن سال‌ها و تداوم شرایط امن در کشور خیال خیلی‌ها را از بابت اقدامات حفاظتی و امنیتی آسوده کرده بود. حالا اما بعد از آن چهارشنبه هولناک که کم‌کم تب و تاب ماجرا فروکش کرده چاره‌جویی‌ها برای افزایش حفاظت پارلمان و نمایندگان مجلس آغاز شده است. درست به همین دلیل است که در نخستین جلسه بعد از حمله تروریستی به مجلس محمد مهدی زاهدی نماینده کرمان در نطق میان دستور خودش خطاب به هیات رییسه مجلس به یکی دو نکته امنیتی در رابطه با حفاظت از پارلمان و نمایندگان اشاره کرد. او گفت: «جای تعجب است که در طبقات نمایندگان دوربین و وسایل مقابله با تروریست‌ها وجود ندارد. جای تعجب است که برای تامین موتورپول، مجلس را «فشل» کردیم و موجب ترددهای ناشناخته در مجلس شدیم. امید است که این صرفه‌جویی را کنار گذاشته و به امنیت مجلس بیشتر توجه کنیم.»

با تعطیلی موتورپول، رفت و آمد نمایندگان با اسنپ و وسایل شخصی انجام می‌شود
بحث تعطیلی موتورپول مجلس یکی از نقاطی است که سیستم پارلمان را آسیب‌پذیرتر کرده است. اما ماجرای تعطیلی موتورپول مجلس چه بود؟ جبار کوچکی‌نژاد، نماینده اصولگرای رشت به «اعتماد» می‌گوید: حدود یک ماه است که موتورپول مجلس به حالت نیمه تعطیل درآمده است. حدود ٧٠ راننده بیشتر برای حمل و نقل نمایندگان در نظر گرفته نشده که اینها هم پاسخگو نیستند. به همین دلیل هم نمایندگان با اسنپ، تاکسی یا وسایل حمل و نقل شخصی تردد می‌کنند. به گفته او از آنجایی که موتورپول مجلس ماشین کم داشت و نمایندگان برای انجام کارهای‌شان سرگردان بودند ناچارا تن به قوانین جایگزین برای رفت و آمد خودشان دادند. مثل اینکه ماشین تحویل بگیرند و خودشان رانندگی کنند. یا راننده با ماشین تحویل بگیرند. او می‌گوید گاهی نمایندگان دو ساعت کنار خیابان می‌ایستادند و ماشین نمی‌آمد چرا که در ساعاتی که صحن جلسه داشت اساسا موتورپول ماشین نداشت. قاسم میرزایی‌نکو، نماینده اصلاح‌طلب دماوند هم از معترضین به تعطیلی موتورپول مجلس است و به «اعتماد» می‌گوید: شاید یکی از مهم‌ترین بحث‌های امنیتی و حفاظتی که نماینده دارد مساله رفت و آمد و نقل و انتقال اوست. قدر مسلم بحث مهم موتورپول مجلس مهم بود. اما از ابتدای مجلس آمدند سه راه پیشنهاد کردند: یا نمایندگان راننده و ماشین بگیرند یا نمایندگان ماشین بگیرند و خودشان رانندگی کنند یا اینکه نمایندگان مبلغی را دریافت کنند و فکری برای رفت و آمدشان بکنند. این غلط‌ترین روش و کاری بود که از شش ماه پیش آغاز شد. من فکر می‌کنم اگر معاونت اجرایی مجلس یک وظیفه داشته باشد آن وظیفه هم همین است که نمایندگان را از دغدغه رفت و آمد رها کند. من احساس می‌کنم با این تصمیم رفع تکلیف کردند و گفتند پولی به نماینده می‌دهیم تا خودش دوندگی‌های مربوط به رفت و آمدش را انجام بدهد. این غلط‌ترین روش بود و الان به اشتباه بودن این تصمیم رسیده‌اند. همان موقع ١٤٠ نماینده نامه نوشتیم و گفتیم کار غلطی است و موتورپول باید تقویت شود و حفاظت آن افزایش پیدا کند نه اینکه به این شکل تعطیل شود.

علیرضا رحیمی، نماینده اصلاح‌طلب تهران اما دیدگاه متفاوتی در این باره دارد. او در این باره به «اعتماد» می‌گوید: از ابتدای امسال تغییر رویه‌ای اتفاق افتاد که خود نمایندگان به تامین خودرو و راننده اقدام کنند. این اقدام در جهت کاهش حجم خدمات و نیروی انسانی مجلس بود. به گفته رحیمی اما فقط موتورپول برای آن دسته از نمایندگانی که با این تغییر رویه موافقت کردند خدماتی ارایه نمی‌دهد و این‌طور نیست که کاملا تعطیل شده باشد. رحیمی می‌گوید: «برخی از نمایندگان با این تصمیم موافقت کردند که این دسته از نمایندگان دیگر از خدمات موتورپول استفاده نمی‌کنند. یعنی اینطور نیست که خدمات موتورپول  و حمل‌و‌نقل مجلس جمع شده باشد.»

درباره حفاظت از نمایندگان کوتاهی شده است
اما علاوه بر خدمات موتورپول که نگرانی‌های امنیتی را افزایش داده است بحث چگونگی حفاظت از نمایندگان مجلس هم مطرح است. نمایندگان به لحاظ جایگاه هم ردیف وزرا هستند اما از آنجا که آنها نماینده مردم هستند و یکی از لوازم کاری‌شان ارتباط مستقیم با مردم است بحث‌های مربوط به حفاظت از آنها همیشه با اما و اگرهایی همراه بوده است. در آیین‌نامه داخلی مجلس‌ بندی در رابطه با حفاظت از نمایندگان وجود ندارد. با این حال اما بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، نمایندگان مجلس جزو کسانی هستند که می‌توانند درخواست دریافت سلاح داشته باشند. آن‌طور که نوروزی، عضو کمیسیون قضایی مجلس توضیح داده است نمایندگان درخواست دریافت اسلحه را به حراست مجلس می‌دهند و بعد از گذراندن دوره‌های لازم، سلاح و تعدادی فشنگ در اختیار آنها قرار می‌گیرد. هرچند این مورد هم چندان از جانب خود نمایندگان مورد استقبال قرار نگرفته است. علیرضا رحیمی به «اعتماد» می‌گوید اگرچه مسلح کردن نمایندگان منعی نداشته و نمایندگانی هم که درخواست داده‌اند موافقت شده است، اما این تقاضای اکثریت نیست و جو غالب نمایندگان مسلح شدن نبوده است. چون آنها احساس ناامنی نداشته‌اند. حتی با وجود حادثه امنیتی اخیر جو غالب در میان نمایندگان جو مسلح شدن نیست.

یعنی غالب نمایندگان تقاضای مسلح شدن ندارند. او البته در رابطه با رفع دغدغه حفاظتی نمایندگان می‌گوید: حفاظت سپاه مجلس و همین‌طور حراست مجلس قرار است تصمیمات جدیدی در رابطه با امنیت نمایندگان اتخاذ کنند که به محض اینکه نهایی شود اجرایی خواهد شد. او البته به جزییات این تصمیم‌ها اشاره‌ای نمی‌کند و تنها می‌گوید: «حفاظت بیشتر از خود نمایندگان مجلس از جمله این تصمیم‌ها است.» به گفته او در جلسه غیر علنی مجلس هم بحث کلی دراین باره شد. هرچند گزارش نهایی در این باره مطرح نشده است، اما بناست تصمیمات جدیدی اتخاذ شود. نکته‌ای که مجتبی ذوالنوری، نماینده اصولگرای قم هم به آن اشاره کرده و به «اعتماد» می‌گوید: قرار شده است از این به بعد ایاب و ذهاب نمایندگان و همین‌طور بحث امنیتی آنها جدی‌تر گرفته شود و تصمیمات جدیدی در این باره اتخاذ می‌شود. اما درباره کیفیت حفاظت از نمایندگان جبار کوچکی نژاد با بیان اینکه «متاسفانه در رابطه با حفاظت از نمایندگان خیلی کوتاهی شده است» به «اعتماد» می‌گوید: گاهی نمایندگان در ملاقات عمومی به افرادی برمی‌خورند که تهاجم یا فحاشی می‌کنند ولی هیچگونه ساز و کاری برای جلوگیری از این اقدامات یا برخورد با آنها وجود ندارد. در حالی که الان اگر کسی بخواهد با یک بخشدار برخورد اینچنینی داشته باشد سریع نیروی انتظامی وارد می‌شود و او را از صحنه دور می‌کند. اما در مورد نمایندگان هیچ حفاظتی وجود ندارد. او البته معتقد است باید از نمایندگان حفاظت غیرمستقیم صورت بگیرد. به گفته او با حفاظت‌های غیرمستقیم مانند مراقبت از محل سکونت و ملاقات‌ها و بازدید‌های نمایندگان مخاطرات را تا حد زیادی می‌توان کم کرد. به هر حال نمایندگان از نظر مقام در حد وزیر هستند و یک وزیر دست کم سه چهار محافظ با خود دارد. در حالی که حفاظتی از نمایندگان نمی‌شود.

حفاظت از نمایندگان باید نرم افزاری باشد
قاسم میرزایی‌نکو هم درباره کیفیت حفاظت از نمایندگان به «اعتماد» می‌گوید: مسائل و حوادث نباید شرایط ما را به سمت امنیتی‌تر شدن ببرد. همیشه امنیت و حفاظت با کیفیت ارتباطات در تعارض است. وقتی حفاظت خیلی بالا برود یعنی دیگر نمی‌توانیم با مردم آنطور که باید مواجه شویم. او بر همین مبنا معتقد است حفاظت از نمایندگان باید به صورت نرم افزاری باشد و نه به صورت سخت افزاری و با مسلح کردن آنها و... البته در برخی مواقع هم استفاده از اسلحه لازم است اما در مورد نمایندگان من فکر می‌کنم باید حفاظت نرم افزاری باشد. او به این نکته هم اشاره می‌کند که اگر مانیتورینگی که هر روز دور مجلس را رصد می‌کند هر ٥ ساعت یک بار عوض شود و سرحال و هوشیار باشد یک مگس هم دور مجلس بال بزند او می‌تواند بفهمد. این دیدن‌های به موقع خودش خطرات زیادی را از بین می‌برد./ اعتماد 
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.