ion

«او» را کفیل نخست‌وزیری بریتانیا بدانید

مخالفان «ترزا‌ می» بیشتر و بیشتر می‌شوند

بین الملل /
شناسه خبر: 229271

حالا اعضای حزب محافظه‌کار انگلیس لقب سرپرست سمت نخست‌وزیری انگلیس را به ترزا می ‌داده‌اند. زیرا از نظر آنها صلاحیت هدایت این حزب را در انتخابات بعدی این کشورندارد. این نتیجه‌گیری براساس فرآیند انتخابات پارلمانی اخیر بریتانیا صورت پذیرفته است. آنجا که محافظه‌کاران قدری بیشتر از حزب کارگر رأی اندوخته اما نه به آن میزان که برای تشکیل مجدد یک دولت مستقل کفایت کند.

ایران آنلاین / چه «می» را کفیل نخست‌وزیری بنامیم و چه فردی شایسته برای احراز تمام و کمال آن، این روزها بیش‌از هر زمان احتمال می‌رود جرمی کوربین، در نخستین تحول بعدی انگلیس نخست‌وزیر این کشور شود.یک عضو کابینه ترزا می‌می‌گوید: دولت‌ها، همیشه آدم‌ها و اهداف کوتاه و میان و بلند مدت دارند و بر همین اساس «می» آدمی نشان نداده است که بتواند رهبری موفق برای ما در انتخابات بعدی باشد و ما را تا 2023 در مسند صدارت نگه دارد. البته هستند افرادی در تشکیلات محافظه‌کاران که هنوز هم معتقدند حمایت از «می» بهتر از سایر گزینه‌ها و او تنها نیروی صاحب شانس پیروزی در انتخابات مورد بحث است. در این میان موافقان و مخالفان برگزیت (جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا) نیز نگاه ویژه و تأثیرگذار بر شرایط «می» دارند و او را نمی‌توان فارغ‌ از این امر بررسی و برایش تعیین جایگاه کرد. تا قبل از انتخابات اخیر پارلمانی بریتانیا به‌نظر می‌رسید او با اصرار بر اجرایی شدن برگزیت بسیاری از ارکان قدرت را با خود یکسو کرده است اما نتیجه انتخابات و شکست نسبی محافظه‌کاران این فرضیه را که انگلیس به کلی دست از برگزیت بردارد و در راهی معکوس طی طریق کند و در اتحادیه اروپا بماند، قوت بخشیده و طرفداری بیشتری را برای آن فراهم کرده است.

در همه حال جمعی که می‌گویند می ‌برای اینکه تنها نیروی مطلقه در سیستم دولتی بریتانیا باشد صلاحیت ندارد، رو به فزونی می‌روند و حداقل نتیجه انتخابات این است که محافظه‌کاران موظف به مشارکت با «کارگر»ها در یک دولت ائتلافی هستند. براساس تحولات اخیر دیمین گرین به پست معاونت نخست‌وزیری ارتقا یافته است و گاوین بارول نیز رئیس دفتر نخست‌وزیری شده است. اینها تمامی ماجرا نیست و «می» ضربه خورده در انتخابات، باید مواضع بیشتری را به روی مخالفان خود باز کند.

دیروز فیلیپ‌هاموند نیز متذکر شد که باید موضع بریتانیا در مورد جدایی از اتحادیه اروپا مورد بازنگری مجدد قرار گیرد و یک بار دیگر این موضوع به آرای عمومی گذاشته شود. آنها کمترین و کوچک‌ترین دشمنان «می» هستند زیرا در جناح مخالفان بوریس جانسون و دیوید دیویس هم مشاهده می‌شوند که معتقدند نیازی به سازش با «می» نمی‌بینند و بیشتر مایل‌اند جای او را بگیرند. در عین حال آنها نیز معترف‌اند جامعه بریتانیا چنان به استمرار در حضور سران حزب محافظه‌کار در دفتر نخست‌وزیری عادت کرده که مردم هر تغییری را در این امر بر‌نمی‌تابند.  آنچه «می» را تا این لحظه حفظ کرده، این است که به اعتقاد تندترین دشمنان وی نیز ابقای او در حال حاضر و در کوتاه مدت برای قوی‌تر شدن آرایش مبارزاتی آنها بهتر است تا به هم‌ریختن همه چیز و به قدرت رسیدن سیاستمداری که بیش از «می» افکار عمومی را با خود همراه کند. در این میان «می» نیز به نقطه و مرحله‌ای رسیده که از یک انتخابات سراسری و عمومی دیگر پرهیز نمی‌کند زیرا شرایط فعلی او جز برکناری نهایی او –ولو به طور تدریجی- اثر و فایده‌ای نخواهد داشت./ روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.