اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

بهاره رهنما: مرد ستیز نیستم

بهاره رهنما: مرد ستیز نیستم

بهاره رهنما، شیوا اردویی و مهیار طهماسبی عوامل نمایش «دیگری» هم اکنون در خبرگزاری خبرآنلاین مهمان کافه خبر هستند.

ایران آنلاین / بهاره رهنما، کارگردان و بازیگر نمایش «دیگری» در خصوص این که چرا تِم عشق و خیانت در آثارش پُر رنگ است، گفت: «هیچ وقت در زندگی‌ام با موضوع خیانت مواجه نشده‌ام از کودکی تا به حال، اما عشق، رابطه عاطفی و مرگ همیشه جزو دغدغه‌های ذهنی‌ام بوده است. من نه ادعای اخلاق‌مداری دارم و نه معلمم اما شاهدم که در جامعه هیچ ارزشی دیگر ارزش به حساب نمی‌آید. انگار عاطفه دچار فروپاشی شده است. برای همین رابطه‌های انسانی برای من بسیار مهم است و تنها محدود به عشق نیست.»

این بازیگر ادامه داد: «من به عنوان یک زن به هیچ کدام از ایسم‌های فمنیسم معتقد نیستم و به نظرم وجود زن بدون مرد قابل تصور نیست. من در طول زندگی‌ام مردان خیلی خوبی در کنار خود داشته‌ام؛ از پدرم که بسیار به من آموخت و برادرانم و سپس مدت طولانی هم با یک نویسنده خوب زندگی کردم و همه این‌ها باعث شده است مردستیز نباشم. من درباره زنان می‌نویسم چون دغدغه‌اش را دارم و از زمانی که وارد دانشگاه شدم فعالیت‌هایی اجتماعی در حوزه زنان داشتم.»

او در مورد این که از سوی عده‌ای به تحقیر زنان و از سوی عده‌ای دیگر به مردستیزی متهم می‌شود، افزود: «این که دو گروه متفاوت منتقد من هستند مشخص می‌کند که حرف من حرف هیچ کدام از آن‌ها نیست و فقط فکر می‌کنم به عنوان یک نویسنده می‌توانم سوالاتی مطرح کنم. من به‌عنوان یک حقوق‌دان و فعال اجتماعی سعی می‌کنم به مسایل زنان بپردازم و دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها را بیان کنم.»

رهنما افزود: «محدودیت‌ها و نواقصی که قوانین قضایی ما دارد باعث می‌شود که من دغدغه این مسایل را داشته باشم و امیدوارم که حقوق‌دانان و مردان و زنان سیاستمدار فکری به حال این مسئله کنند. این ثابت شده است که اگر در جامعه‌ای زن بخندد و خوشحال باشد، جامعه هم خوشحال و زنده می‌شود و لبخند خواهد زد. گرایش من در مورد مسئله زنان فراجناحی است و خیلی به ایسم‌ها نگاه نمی‎کنم.»/خبرآنلاین

کپی