اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

بهاره رهنما: مرد ستیز نیستم

بهاره رهنما: مرد ستیز نیستم

بهاره رهنما، شیوا اردویی و مهیار طهماسبی عوامل نمایش «دیگری» هم اکنون در خبرگزاری خبرآنلاین مهمان کافه خبر هستند.

ایران آنلاین / بهاره رهنما، کارگردان و بازیگر نمایش «دیگری» در خصوص این که چرا تِم عشق و خیانت در آثارش پُر رنگ است، گفت: «هیچ وقت در زندگی‌ام با موضوع خیانت مواجه نشده‌ام از کودکی تا به حال، اما عشق، رابطه عاطفی و مرگ همیشه جزو دغدغه‌های ذهنی‌ام بوده است. من نه ادعای اخلاق‌مداری دارم و نه معلمم اما شاهدم که در جامعه هیچ ارزشی دیگر ارزش به حساب نمی‌آید. انگار عاطفه دچار فروپاشی شده است. برای همین رابطه‌های انسانی برای من بسیار مهم است و تنها محدود به عشق نیست.»

این بازیگر ادامه داد: «من به عنوان یک زن به هیچ کدام از ایسم‌های فمنیسم معتقد نیستم و به نظرم وجود زن بدون مرد قابل تصور نیست. من در طول زندگی‌ام مردان خیلی خوبی در کنار خود داشته‌ام؛ از پدرم که بسیار به من آموخت و برادرانم و سپس مدت طولانی هم با یک نویسنده خوب زندگی کردم و همه این‌ها باعث شده است مردستیز نباشم. من درباره زنان می‌نویسم چون دغدغه‌اش را دارم و از زمانی که وارد دانشگاه شدم فعالیت‌هایی اجتماعی در حوزه زنان داشتم.»

او در مورد این که از سوی عده‌ای به تحقیر زنان و از سوی عده‌ای دیگر به مردستیزی متهم می‌شود، افزود: «این که دو گروه متفاوت منتقد من هستند مشخص می‌کند که حرف من حرف هیچ کدام از آن‌ها نیست و فقط فکر می‌کنم به عنوان یک نویسنده می‌توانم سوالاتی مطرح کنم. من به‌عنوان یک حقوق‌دان و فعال اجتماعی سعی می‌کنم به مسایل زنان بپردازم و دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها را بیان کنم.»

رهنما افزود: «محدودیت‌ها و نواقصی که قوانین قضایی ما دارد باعث می‌شود که من دغدغه این مسایل را داشته باشم و امیدوارم که حقوق‌دانان و مردان و زنان سیاستمدار فکری به حال این مسئله کنند. این ثابت شده است که اگر در جامعه‌ای زن بخندد و خوشحال باشد، جامعه هم خوشحال و زنده می‌شود و لبخند خواهد زد. گرایش من در مورد مسئله زنان فراجناحی است و خیلی به ایسم‌ها نگاه نمی‎کنم.»/خبرآنلاین

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.