فهرست جامع کارت پیروزی در انتخابات شوراها

سیاسی /
شناسه خبر: 216215

هر دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا لیست کاندیداهای مورد نظر خود برای شورای شهر تهران را ارائه و خود را در معرض رأی افکار عمومی قرار دادند.

ایران آنلاین /آنطور که از شواهد و قرائن پیداست اصولگراها فقط به یک لیست اکتفا نکرده و تا اینجا دست کم گروه آبادگران اعلام کرده است لیست موسوم به «خدمت» را قبول ندارد و خودش لیست دیگری خواهد داد. اما اصلاح‌طلبان چنانکه از ابتدا وعده داده بودند با یک ساز و کار مشخص و بلوک‌بندی و امتیازدهی بر اساس شاخص‌ها و معیارها به لیست واحدی رسیده و آن را ارائه کردند. هرچند روز گذشته در فضای مجازی اخبار ضد و نقیضی منتشر شد که این لیست تغییر خواهد کرد اما چند تن از اعضای شورای عالی سیاستگذاری این جناح اعلام کردند این لیست قطعی است و به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.

با این حال انتشار اسامی لیست اصلاح‌طلبان با واکنشهای مختلفی روبه‌رو شده است. اگرچه برخی از اسامی این لیست برای افکار عمومی چندان آشنا و شناخته شده نیستند اما در حوزه‌های تخصصی خود صاحب‌نظر به شمار می‌آیند. شماری از اعضا هم با سهمیه زنان و جوانان وارد لیست شده‌اند. شورای عالی سیاستگذاری قبلاً وعده داده بود به چرخش نخبگان و تخصص‌گرایی توجه ویژه‌ای خواهد داشت و بر اساس همین معیار، متخصصان بیشتر از سیاسیون در این لیست دیده می‌شوند. موضوع چرخش نخبگان یکی از پارامترهای اساسی در سپهر سیاسی ایران است. بیشتر مردم از اینکه همواره تعداد مشخصی از افراد در پست‌ها و سمت‌های مهم قرار بگیرند و راهی برای ابراز وجود سایر متخصصان وجود نداشته باشد گله‌مندند. خواست عمومی جامعه این است که شایسته سالاری حاکم باشد و کشور از دانش همه نخبگان برای تعالی و پیشرفت استفاده کند اما فقدان سیاستمداران نام آشنای اصلاح‌طلب نیز واکنش‌هایی نه چندان مثبت در پی داشته است. پاسخ شورای عالی سیاستگذاری این است که اصلاح‌طلبان با روندی ائتلافی از نمایندگان همه احزاب اصلاح‌طلب برای رسیدن به نتیجه نهایی دعوت کرده بودند و لیست ارائه شده، برآیند نظر همه معتقدان به اصلاح و اصلاح‌طلبی در ایران است هرچند نتواند صد درصد نظر احزاب را تأمین کند.
البته این موضوع را نباید از نظر دور داشت که هیچ لیستی نیست که مورد وثوق صددرصدی باشد و بتواند همه طرفداران اصلاح‌طلبی را راضی کند. هر لیستی مدافعان و مخالفان خودش را دارد و بنابراین ایده دستیابی به لیست مورد قبول همه، از اساس منتفی است. اما ایده ارائه لیست، برای این موضوع محوری شکل گرفته است که مشروعیت و اقبال عمومی نسبی داشته باشد و بتواند اکثریت طرفداران یک جناح را برای حمایت از آن لیست پای صندوق رأی بکشاند. شاید برخی از نقدهای وارده به لیست اصلاح‌طلبان به این دلیل است که آنها سازو کار اجرایی خود را برای رسیدن به نامزدهای نهایی اعلام نکرده‌اند. شاید اگر در هر مرحله آنها توضیح می‌دادند روال گزینش چطور پیش می‌رود، کارنامه‌های ارائه شده دارای چه ویژگی‌ها و پیوست‌هایی است و مهمترین فاکتورها و معیارها برای رسیدن به مرحله نهایی چیست، اکنون لیست ارائه شده مقبولیت بیشتری می‌یافت.
در هرحال؛ اصلاح‌طلبان که یک بار در اسفند 94 پیروزی در انتخابات مجلس را با ارائه لیست امید کسب کرده‌اند، قصد دارند با تکرار آن تجربه نوار پیروزی‌های خود را تداوم بخشند. شاید بهتر باشد طی روزهای آتی آنها اهتمام خود را معطوف به این نکته کنند که برای طرفداران خود روند دستیابی به گزینه‌های نهایی را شرح دهند و برای اقناع آنها و رأی دادن به لیست واحد بکوشند. بدون اقناع عمومی نمی‌توان از هواداران خواست برای شرکت در پای صندوق رأی از خانه بیرون بیایند و به تمامی 21 نامزد معرفی شده برای پیروزی رأی قاطع داد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.