ion

حضور 6 ساله در تیم ملی فوتبال

دو نیمه از کارنامه کارلوس کی‌روش در گپ و گفتی با امیر حاج رضایی

ورزشی /
شناسه خبر: 213584

متأسفانه جامعه فوتبال ما نقدپذیر نیست در حالی که من معتقدم یک مخالف منصف بهترین رفیق من است.

ایران آنلاین /به این دلیل که آن مخالف منصفانه مسائل را نقد می‌کند. یک نقد منصفانه بهترین راه برای پیشرفت فوتبال ما است منتها نقدهای منصفانه در کشور ما بسیار اندک است، این نقدها می‌تواند هر مربی را از کار بیندازد و به حاشیه بکشاند

15 فرودرین ماه 1396، کارلوس کی‌روش ششمین سال حضور خود در رأس کادر فنی تیم ملی فوتبال ایران را هم پشت سر گذاشت. بازی‌های انتخابی تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در جام جهانی 2014 از تیرماه ۱۳۹۰ آغاز شد و تیم تحت رهبری کی‌روش در اولین تورنمنت رسمی خود موفق شد با برتری مقابل رقبای آسیایی به جام جهانی صعود کند، تیم ملی در جام جهانی با تیم‌های نیجریه، آرژانتین و بوسنی همگروه شد که با یک تساوی و دو باخت پرونده تیم ملی در مسابقات جام جهانی برزیل بسته شد و کی‌روش با تک امتیاز به کار خود در نخستین تورنمنت مهم با فوتبال ملی ایران پایان داد. پس از جام جهانی مهم‌ترین مسابقات پیش روی تیم ملی جام ملت‌های آسیا بود که در سال 2015 در استرالیا برگزار شد و کی‌روش که در آن زمان چهارمین سال حضور خود را در تیم ملی سپری می‌کرد در این مسابقات موفق نشد به نتیجه دلخواه برسد و با شکست مقابل عراق از رسیدن به مرحله نیمه نهایی بازماند. تورنمنت مهم دیگر تیم ملی با کی‌روش مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه است و تیم ملی فوتبال ایران اکنون علاوه بر صدرنشینی در گروه A  انتخابی جام جهانی در قاره آسیا، بازی‌های قابل قبولی ارائه می‌دهد و مدت‌هاست که به صدر رنکینگ فوتبال آسیا تکیه داده است و بعد از گذشت 6 سال  از حضور این مربی پرتغالی اکنون تیم ملی فوتبال ایران نتایج بسیار خوبی در آسیا کسب کرده و در شرایط ایده‌آلی به سر می‌برد. جدا از نتیجه خوب و عملکرد کی‌روش،  تیم ملی فوتبال ایران با کی‌روش در 6 سال حضورش با حواشی زیادی روبه‌رو بود. بیانیه‌ها و استعفاهای مختلف از جمله حواشی این مرد پرتغالی بود که جدال آخر با برانکو یکی از اتفاقاتی بود که واکنش‌های بسیاری به همراه داشت. در اینجا هدف‌مان این است که تحلیلی از عملکرد 6 ساله این مرد پرتغالی در ابعادی مختلف داشته باشیم. بر همین اساس خبرنگار «ایران» به سراغ امیر حاج رضایی، تحلیلگر و کارشناس نام‌آشنا رفت و ابعاد مختلف زندگی ورزشی کارلوس کی‌روش و نقش او در پیشرفت فوتبال ایران را واکاوی کرد.  آنچه می خوانید حاصل یک گپ و گفت طولانی با این مفسر فوتبال است که پس از حذف سؤالات به صورت گزارش درآمده است
دفاع خوب، حمله بد
اگر نگاه ما به حضور کی‌روش در این سال‌ها تنها از بعد فنی باشد به اشتباه رفته‌ایم چرا که یک مربی را باید از ابعاد مختلفی بررسی کرد. اما در ابتدا این مرد پرتغالی را از نظر فنی مورد بررسی قرار می‌دهیم .واقعیت امر این است که کی‌روش در سبک فوتبال ما تغییرات محسوسی ایجاد کرد که این تغییرات را باید بیشتر در دو خطوط دفاعی و حمله مورد برسی قرار دهیم. در فوتبال اصولی وجود دارد که به دو بخش اصول دفاعی و اصول حمله تقسیم می‌شود، ما در اصول دفاعی با کی‌روش پیشرفت خوبی داشتیم و به سبک خوبی رسیده ایم تا جایی که در این اصل در فوتبال بین‌المللی صاحب سبک هستیم. در طول حضور 6 ساله کی‌روش در تیم ملی آسیب‌پذیری تیم ما در خط دفاعی کمتر شده البته ما نتوانستیم در اصول حمله به این مهم دست یابیم و هنوز در این خط خوب عمل نمی‌کنیم. حرف فیلیپه اسکولاری در جام جهانی 2014 در مورد تیم ملی ایران هم همین بود، اسکولاری در جام جهانی در مورد تیم ملی ایران گفت که تیم ایران تنها در 50 متر عقب زمین تمرین کرده و این یعنی ما در حمله طرح و برنامه ویژه‌ای نداریم و اگر هم داشته باشیم، نارسا و ناقص است.
 تغییراتی که انجام شد و نشد
کی‌روش در تغییر نسل نیز عملکرد موفقی داشت. او بعد از جام جهانی 2014 در فوتبال ایران موجی از تغییر نسل در تیم ملی به وجود آورد، موضوعی که ما بشدت به آن نیاز داشتیم و کی‌روش توانست آن را انجام دهد البته ما به تغییر سبک هم نیاز داریم که البته تاکنون به آن صورتی که نیاز است، انجام نشده و برای رسیدن به این موضوع  کی‌روش نیازمند زمان بیشتری است. در حال حاضر تیم ملی ما صاحب یک شناسنامه مشخص است و سیستم بازی ما تا حدود زیادی مشخص است. سیستم بازی ما سیستم دفاعی مبتنی بر ضد حمله است.
مبارزه منطقی با بازیکن سالاری اما...
کی‌روش با بازیکن سالاری مبارزه کرد و بازیکنانی را که زیاده خواه بودند کنار گذاشت و با کنار رفتن این بازیکنان تیم ملی آسیبی ندید که این نکته مثبتی است. کی‌روش در بخش‌های فنی و بازیکن سالاری عملکرد خوبی داشت و من در این بخش‌ها با او کاملاً موافق هستم اما در بخش‌هایی منتقد او هستم. نگاه کی‌روش به فوتبال ما از بالا به پایین است. یعنی او ما را کوچک می‌بیند، اگر هم واقعیت داشته باشد و ما کوچک باشیم و او درشت؛ او نباید در بیانیه‌ها و گفتارها این مسائل را مطرح کند. مسأله اینجاست که اگر ما درشت بودیم برای چه سراغ کی‌روش رفتیم؟ ما کی‌روش را به ایران آوردیم که از کوچکی به بزرگی تبدیل شویم، چرا کی‌روش این را چماق می‌کند و به سر ما می‌کوبد؟ فدراسیون ما در این شرایط بد اقتصادی دستمزد این مربی را پرداخت می‌کند اما با این وجود مجدداً این نگاه تغییر نمی‌کند. در اینجا من با کی‌روش در تقابل هستم که این تقابل هم فوتبالی نیست. من معتقدم که او باید به فدراسیون فوتبال احترام بگذارد و این گونه نمی‌شود که یک استاد به یک شاگرد توهین کند. او به ایران آمد تا شاگرد را در مسیر خودش قرار دهد تا روزی همان شاگرد به استاد تبدیل شود. این نگاه کی‌روش به فوتبال ما موجب شد تا او فکر کند که فوتبال ایران نمی‌تواند بازیکنان خوب را به تیم ملی تحویل دهد به این دلیل کی‌روش به سراغ بازیکنان ایرانی رفت که در خارج از ایران فوتبال بازی می‌کردند، بازیکنانی مثل اشکان دژاگه را به تیم ملی آورد. هرچند این موضوع موجب پیشرفت ما شد اما نگاه او به هیچ وجه مناسب نبود البته در لیست جدید و دعوت از بازیکنان لیگ برتری، این موضوع را بازیکنان‌مان به اثبات رساندند.
نقش پررنگ کی‌روش در انتقال بازیکنان به اروپا
تیم ملی در شرایط کنونی به بازیکنان دورگه نیاز چندانی ندارد چرا که او در انتقال بازیکنان به لیگ‌های اروپایی نقش پررنگی داشت و انتقال بازیکنانی همچون علیرضا جهانبخش، سردار آزمون و حتی کریم انصاری فرد موجب شد تا سطح بازی این بازیکنان بالاتر برود و تمام این بازیکنان در زمان کی‌روش به اروپا منتقل شدند. کمک‌های فکری کی‌روش به این بازیکنان در انتقال به لیگ‌های اروپایی موجب شد تا این بازیکنان در سطح خوبی قرار بگیرند.
احکامی که مرهم زخم‌های فوتبال نیست
کی‌روش در بخش‌های رفتاری  گاهی اوقات از ادبیات نامناسب استفاده کرد، او در بیانیه‌های متوالی به این رفتارها ادامه داد. یک مربی در این سطح باید باوقار باشد که البته در این زمینه تنها کی‌روش مقصر نیست و این فدراسیون است که ضعیف عمل می‌کند و اجازه می‌دهد افراد پایین دست در کارها دخالت کنند و تصمیم بگیرند. هر چند این ضعف فدراسیون موجب می‌شود تا قدرت کی‌روش بیشتر شود. فوتبال ایران بدون رشد فرهنگی نمی تواند از نظر فنی در سطح بالایی قرار بگیرد. متأسفانه در حال حاضر و در لیگ برتر در شهرهای مختلف مشکلاتی به وجود می‌آید که ریشه در فرهنگ ما دارد. مثلاً شهر قم مشکلاتی به وجود می‌آید، در تبریز همین طور و در مسابقه‌های دیگری هم شاهد ناهنجاری‌هایی هستیم، از مصاحبه‌ها و اخراج‌ها گرفته تا احکام کمیته انضباطی که این احکام مرهمی بر زخم‌های فوتبال نیست. این مسائل ناشی از این است که آن فرهنگی را که ما برای پیشرفت فوتبال‌مان نیاز داریم، به آن نرسیده‌ایم و نیازمند این هستیم تا مربیانی همچون کی‌روش و حتی برانکو ایوانکوویچ به فوتبال ما بیایند و کار کنند منتها با تفکیک وظایف. اگر بهترین مربیان دنیا را به فوتبال ایران بیاوریم، این مربیان مطرح دنیا کارمند تیم ملی ایران هستند نه رئیس ما. کی‌روش با شرایط و آگاهی به عنوان سرمربی تیم ما استخدام شد و این توافق بین دو طرف ایجاد شده که برای موفقیت تیم ملی کار و تلاش کنند و هیچ مربی‌ای نمی‌تواند رئیس باشد و مدیرعامل یک باشگاه یا فدراسیون ما مرئوس. این ضعف‌ها در فوتبال ما وجود دارد و برای رسیدن به پیشرفت باید این ضعف‌ها از بین برود.
فرهنگ خاص فوتبال ایران
مهم‌تر از همه این است که یک مربی بازیکنی را در اختیار کمیته انضباطی باشگاه قرار داده و با گذشت 2 روز آن بازیکن بخشیده می‌شود. در حالی که کی‌روش در تیم ملی این کار را انجام نداد و به بازیکنان تفهیم کرد که در چه جایگاهی قرار دارند کاری که برانکو هم در پرسپولیس انجام داد. ما به این موضوع نیاز داریم چرا که بازیکن باید در جایگاه خودش قرار بگیرد، همان گونه که مربی نمی‌تواند چک مدیرعامل باشگاه را امضا کند. بازیکن، مدیرعامل یا رئیس فدراسیون هم نمی‌تواند در برخی مواقع برای مربی تعیین تکلیف کند اما متأسفانه ما در ایران می‌بینیم که یک بازیکن با مماشات و کدخدامنشی مشکلش حل می‌شود و به تیم باز می‌گردد که این مسائل فقط برای کسب آن 3 امتیاز است. البته نمی‌خواهم ایرادی بگیرم از دوستانی که قصد برطرف شدن کدورت‌ها را دارند چرا که ما در جامعه خاصی زندگی می‌کنیم. ما فرهنگ خاص خودمان را داریم.
دلیل عدم استفاده از روابط کی‌روش در فوتبال ملی     
کی‌روش وزن خوبی در فوتبال دنیا دارد و به دلیل حضور در نیمکت رئال و منچستریونایتد کاملاً شناخته شده است و مربیان بزرگ دنیا او را می‌شناسند. او می‌تواند از ارتباطات بین المللی خود برای فوتبال ایران استفاده کند، برگزاری مسابقات و حضور در کمپ‌های مطرح دنیا از جمله مسائلی است که مربیانی از این دست به دلیل شناخته شدن می‌توانند برای تیم‌های خود این امکانات را فراهم کنند اما این گونه نمی‌شود و او نمی‌تواند با تیم‌های بزرگ مسابقه تدارکاتی برگزار کند که البته مقصر کی‌روش نیست. البته نمی‌توان فدراسیون فوتبال‌مان را دلیل عدم برگزاری مسابقات با تیم‌های مطرح و حتی دسته دوم دنیا دانست چرا که مسائل مختلفی در این خصوص دخیل است که از جمله این مسائل، مسائل سیاسی است. برخی از مسابقاتی که ما احیاناً با تیم‌های مطرح برگزار می‌کنیم، خارج از ایران است و دلیل ناکامی آن مسائل سیاسی است. البته بجز مسائل سیاسی دستمزدها هم بالاست و این توان وجود ندارد که فدراسیون این مبالغ را برای برگزاری دیدارهای تدارکاتی با تیم‌های مطرح دنیا بپردازد. این بخش خارج از اختیارات فدراسیون فوتبال است، بارها فدراسیون فوتبال درخصوص این مسائل از وزارت خارجه کمک گرفته و در برخی موارد این مشکلات برطرف شده اما در برخی دیگر کماکان مشکلات وجود دارد و خواهد داشت.
 مسیری که می‌تواند فوتبال‌مان را منحرف کند
 معمولاً تیم‌ها به یک مربی 4 سال فرصت می‌دهند، از یک جام جهانی تا جام جهانی دیگر. البته شاید این موضوع استاندارد نباشد اما معمولاً در فوتبال دنیا این موضوع وجود دارد و یک مربی 4 سال زمان دارد. آنها سال اول را برای آزمون و خطا می‌گذارند چرا که مربی به یک سال زمان برای شناخت نیاز دارد، او به یک باشگاه یا تیم ملی جدید با فلسفه جدید و مدیران جدید روبه‌رو می‌شود. کی‌روش سال 90 به ایران آمد که سال‌های اول حضورش صرف شناخت فوتبال و فرهنگ ایران شد و در طی این سال‌ها تیم ملی عملکرد مناسبی نداشت و این موضوع کاملاً طبیعی است اما با گذشت این سال‌ها او هم اکنون در تیم ملی کاملًا جا افتاده. یک مربی بخصوص در سطح ملی باید نسبت به فرهنگ و اقلیم یک کشور شناخت داشته باشد و این شناخت با گذشت زمان میسر می‌شود. در مورد کشور خودمان صحبت می‌کنم، در کشور ما سایت‌ها و روزنامه‌های زیادی مشغول فعالیت هستند و هر کدام از این مردم با در دست داشتن تلفن همراه خود با وجود پیشرفت تکنولوژی می‌توانند دیدگاه‌های متفاوت خود را به اشتراک بگذارند که این مسائل موجب می‌شود تا کار کردن برای یک مربی سخت‌تر شود. در واقع باید شخصی با فوتبال زندگی کرده باشد، روی نیمکت‌های مختلف نشسته باشد تا متوجه شود که فشار زیادی بر این قشر وارد می‌شود چرا که تمامی دوستداران این ورزش طالب پیروزی هستند و به نتایج دیگری فکر نمی‌کنند، در کشور ما درگیری‌های مختلف و گاه اظهارنظرهای غیرمنصفانه وجود دارد. متأسفانه جامعه فوتبال ما نقدپذیر نیست در حالی که من معتقدم یک مخالف منصف بهترین رفیق من است. به این دلیل که آن مخالف منصفانه مسائل را نقد می‌کند. یک نقد منصفانه بهترین راه برای پیشرفت فوتبال ما است منتها نقدهای منصفانه در کشور ما بسیار اندک است، این نقدها می‌تواند هر مربی را از کار بیندازد و به حاشیه بکشاند. امکانات ساختاری فوتبال ما بسیار پایین است و حواشی بسیار بالا، این مسائل موجب می‌شود تا مسیر فوتبال ما منحرف شود.
نقد اصلی به کی‌روش
مردم توقع داشتند که تیم ملی به عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا دست یابد اما ما حتی به جمع چهار تیم برتر هم نرسیدیم. ما همیشه با تیم ملی عراق مشکل داشتیم، عراقی‌ها با وجود اینکه کشورشان در بحران به سر می‌برد، تیم ملی بسیار خوبی دارند و تیم‌شان نتایج خوبی می‌گیرد. تیم ملی عراق به اصطلاح کشتی‌گیران به گارد ما نمی‌خورد و این تیم همیشه برای تیم ما مشکل ایجاد می‌کند. تیم ما در جام ملت‌ها به دلیل نوع ارائه بازی، خوب نبود و از این نظر در بازی با عراق ضربه خورد،  تیم ما در جام ملت‌ها در سطح آسیا و به عنوان یکی از بهترین‌های فوتبال آسیا شرکت می‌کرد و انتظارات از تیم ملی بیشتر بود و دوست داشتیم هم نمایش خوبی داشته باشیم که البته این اتفاق رخ نداد و می‌توانیم عملکرد کی‌روش را در جام ملت‌های آسیا بیش از هر تورنمنت دیگری نقد کنیم.
 عدم حضور کی‌روش در ایران و صدای بلند مخالفان
نیازی نیست مربی تیم ملی همیشه بالای سر تیم باشد چرا که تیم ملی هر هفته مسابقه‌ای برگزار نمی‌کند. مربی باشگاه همانند دکمه‌ای است که به پیراهن متصل است و باید تیمش را همراهی کند اما مربی تیم ملی نه. کی‌روش چشمانی در ایران دارد که آنها او را در جریان مسائل قرار می‌دهند. مربی تیم ملی نوعی برنامه‌ریزی می‌کند تا در زمان مقرر در کنار تیمش باشد. کی‌روش مربی پروازی نیست و در زمان نیاز در کنار تیمش بوده، او از تیمی که مسئولیتش را دارد، مراقبت می‌کند. با دوستانی که این طور نگاه می‌کنند کاملاً مخالفم البته به نگاهشان احترام می‌گذارم اما نوع نگاهشان را نمی‌پذیرم.
 فوتبال بی منطق
فوتبال تدافعی مورد پسند خیلی از علاقه‌مندان به این رشته نیست اما این سبک فوتبال نه خلاف قانون است و نه خلاف اخلاق.  مردم دوست دارند یک تیم زیبا بازی کند و پیروز شود، نمونه‌های خیلی کم و استثنا از این نوع فوتبال در دنیا وجود دارد. چیزی که در اندیشه مربیان است پیروزی در یک مسابقه است که این پیروزی با افکار و اندیشه‌های مربیان متفاوت است، کی‌روش در زمان حضورش در منچستر نیز طراح مسائل دفاعی این تیم بود و خیلی خوب این مسائل را طراحی می‌کرد. پیروزی یک تیم با وجود انجام کار تدافعی بیشتر در یک بازی موجب می‌شود تا مردم این سبک فوتبال را فراموش کنند اما عمده کارشناسان نسبت به این موضوع ایراد می‌گیرند. ما براساس ضد حمله کار می‌کنیم، در زمین خودمان جمع می‌شویم و همواره مالکیت توپ بیشتر در اختیار حریفان‌مان است و این سبک بازی در تیم ملی کاملاً مشهود است، ما در زمان واگذاری توپ فضا را کاملاً در اختیار می‌گیریم و در زمان دریافت توپ به ضد حمله روی می‌آوریم و از این طریق به تیم حریف ضربه می‌زنیم که این ایده کی‌روش است و یکی از مؤلفه‌های ما شده است. البته برخی‌ها با این شیوه مخالف و برخی‌ها موافق هستند منتها این شیوه در تیم ملی ما جواب داده و ما توانستیم با همین شیوه به جام جهانی برسیم البته مهم‌ترین موضوع مقصد است. می‌توان حمله کرد و از مسابقه فوتبال پیروز خارج نشد که این سبک هیچ منطقی ندارد. از این مربیان در دنیای فوتبال داریم که با این شیوه به اصطلاح بازی خفه به موفقیت رسیده‌اند که البته نمی‌توان به آنها خرده گرفت.
از زمانی که کارلوس کی‌روش هدایت تیم ایران را برعهده گرفته، تیم ‌ملی ٨ بار رو در روی قطر قرار گرفته که در هیچ ‌کدام از این مسابقات شکست نخورده است.
تیم ملی ایران فقط ٨ بار با هدایت کی‌روش شکست خورده که این تعداد شکست در ٦١ مسابقه بی‌نظیر تلقی می‌شود.
تیم ملی ایران از ٢١ آبان ٩٤ که در جریان برتری ٣ بر یک مقابل ترکمنستان دروازه‌اش باز شد، تاکنون گلی از تیم‌های آسیایی دریافت نکرده است.
علاوه بر این موارد مبارزه کی‌روش با بازیکن‌سالاری و خط زدن بازیکنان نامدار یکی از موفقیت‌های سرمربی پرتغالی تیم ملی طی این 6 سال بود. کی‌روش از زمان حضورش در تیم ملی به راحتی از نام‌های بزرگی همچون سید مهدی رحمتی، ‌هادی عقیلی، مجتبی جباری، محمدرضا خلعتبری و آندرانیک تیموریان گذشت؛ بدون اینکه هیچ صدمه‌ای به تیمش وارد شود./روزنامه ایران

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.