ion

افزایش جنگ لفظی هند و چین

سیاسی /
شناسه خبر: 208423

هند و چین با گذشت حدود دو هفته از سفر'دالایی لاما' رهبر معنوی تبت به ایالت مورد مناقشه آرناچال پرادش در شمال شرق هند همچنان به حمله های لفظی و تهدیدات علیه یکدیگر ادامه می دهند.

ایران آنلاین / پکن دو هفته پیش در خصوص سفر 'دالایی لاما'رهبر معنوی بودائیان تبت به منطقه مورد منازعه دو کشور هشدار داده بود.
'دالایی لاما' به رغم مخالفت هند از مناطق مورد اختلاف آرناچال پرادش دیدار کرد.
رهبر معنوی جدایی طلبان تبت از سال 1959 پس از شکست قیام ناموفق مردم تبت علیه حاکمیت چین در هند زندگی می کند.
'دالایی لاما' پس از این سرکوب حکومت در تبعید را در هند تشکیل داد.
چین ایالت 'آرناچال پرادش' را به عنوان تبت جنوبی و بخشی از خاک خود می داند و از صدور روادید برای مردم این ایالت خودداری می کند.
هند با رد ادعاهای چین، منطقه 'توانگ'،ایالت آرناچال پرادش را بخش جدایی ناپذیر خاک خود می داند و اعلام کرده از سال 1950 میلادی تاکنون این منطقه در پارلمان ایالتی و مرکزی نماینده داشته است .
هند نیز مدعی است که چین هم 38 هزار کیلومتر مربع از فلات 'اکسای' چین را به تصرف خود درآورده است.
هند در ایالت آرناچال پرادش دارای یک هزار و 126 کیلومتر مرز مشترک با چین است.
چین ایالت 'آرناچال پرادش' را به عنوان تبت جنوبی و بخشی از خاک خود می داند و از صدور روادید برای مردم این ایالت خودداری می کند.
چین روز گذشته در ادامه اقدامات تحریک آمیز و تلافی جویانه خود در اعتراض به سفر 'دالایی لاما' با تکرار ادعاهای ارضی خود در ایالت ارناچال پرادش اقدام به انتخاب نام های جدید برای برخی از مناطق این ایالت کرد که با اعتراض هند مواجه شد.
چین روز گذشته اعلام کرد که نام های استاندارد و رسمی برای شش منطقه ارناچال پرادش انتخاب کرده است .
سخنگوی وزارت امور خارجه هند ایالت آرناچال پرداش را بخش جدایی ناپذیر خاک هند دانست و تصریح کرد تغییر نام برخی از مناطق نمی تواند اشغال بخش هایی از خاک کشور دیگر را توجیه کند.
' گوپال باگلای' روز جمعه در سخنانی، ادعاهای چین در خصوص بخش هایی از ایالت آرناچال پرادش را بی مورد دانست .
اختلافات ارضی ،حضور دالایی لاما' رهبر معنوی تبت در هند ، عبور کریدور اقتصادی چین و پاکستان از کشمیر ،عضویت هند در گروه تامین کنندگان هسته ای و مخالفت چین با تحریم 'مسعود اظهر' سرکرده جیش محمد از مهمترین اختلافات دو کشور است ./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.