ion

با تدابیر مسئولان در دولت یازدهم عینیت یافت

سامان بخشی راه‌های پنجگانه منتهی به شمال کشور

شهرستان ها /
شناسه خبر: 208246

جاده‌های پنجگانه‌ای که مازندران را به پایتخت اتصال می‌دهد، از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که تقریباً در همه دولت‌ها تفکراتی برای بهینه‌سازی و امن‌تر کردن این جاده‌ها، ملی بودن و بهره‌گیری بیشتر ساکنان استان‌های دور و نزدیک از این راه‌ها بوده است.

ایران آنلاین /سالانه افراد زیادی از استان‌های مختلف عزم سفر به سواحل دریای مازندران می‌کنند و تا سال‌های قبل به رغم تمام سخت گیری‌های پلیس بازهم آمار تصادفات رانندگی و مرگ در جاده‌های منتهی به مازندران آمار قابل توجهی داشت.
رفع مشکلات راه‌ها
اهمیت جاده‌های منتهی به شمال کشور چنان زیاد است که «خیرالله خادمی» معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در این باره می‌گوید: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با دستور وزیر راه قرار شد، ساماندهی در راه‌های منتهی به شمال را انجام دهیم، چرا که هم نیاز ملی برای کشور بود و هم نیازی است که در زمان اوج ترافیک، معضلاتی را برای مردم ایجاد می‌کرد. مردم در برخی از مقاطع زمانی برای عبور از راه‌های شمال اعم از هراز، فیروزکوه یا چالوس در زمان اوج ترافیک، بین 6 تا 10 ساعت متوقف می‌شدند. این مسأله علاوه بر تلف کردن وقت مردم موجب آزردگی آنان می‌شد، آن هم در زمانی که قرار بود مردم شادی کنند و برای آنان ذائقه خوبی ایجاد شود. طی سه ماه برای این راه‌ها، طرح جامعی تهیه و قرارشد فعالیت‌ها را در 5 مسیر یادشده متمرکز کنیم که امروز تمامی این راه‌ها درحال به اتمام رسیدن است که موجب رفع مشکلات پیشین در این گلوگاه‌ها می‌شود.
کاستن خطرات جاده‌ها
شاید دلیل توجه بیش از حد دولتمردان یازدهم به مقوله جاده‌های منتهی به مازندران کاستن از خطرآفرین بودن این جاده‌ها باشد که خادمی در این باره اعلام کرده، تنها در سال گذشته دولت یازدهم افزون بر 10 هزار میلیارد ریال فقط در پنج محور شمال کشور هزینه کرده است. در جاده قزوین- الموت که برای کاهش طول مسیر و ارتباط دادن مازندران با استان قزوین صورت می‌گیرد، به رغم کاستی‌هایی که دولت در مسائل مالی با آن روبه‌رو بود حدود یک هزار میلیارد ریال هزینه شده است.
در همین حال، در راه حیاتی تهران به قائمشهر که به نام جاده فیروزکوه شهرت دارد، در مسیرگلوگاه - زیرآب مشکلاتی در کم عرض بودن جاده وجود داشت که با تدابیر اتخاذ شده از سوی دولتمردان و تزریق مالی مناسب به این طرح سرانجام قفل این گره ترافیکی باز شد و تردد روان در این جاده را برای همه ممکن کرد. بنا بر گفته‌های معاون وزیر راه در راه هراز نیز به همین میزان هزینه صورت گرفته است. همچنین از 101 کیلومتر جاده هراز، 53 کیلومتر یا تونل یا پل یا دیوار حائل است که کار سنگینی است و در این دولت 30 کیلومتر مورد بهره‌برداری قرار گرفته و سال آینده نیز 28 کیلومتر دیگر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. البته در مسیرآزاد راه رشت - قزوین هزینه‌ها 200 میلیارد ریال بیشتر از دو راه مازندران بوده و افزون بر یک هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است. اما به نظر می‌رسد که شاهکار دولت تدبیر و امید سرعت بخشیدن به طرح آزاد راه تهران - شمال باشد، طرح‌هایی که طی سال‌های طولانی از آغاز عملیات اجرایی‌اش درگیر قول و قرار و وعده و وعید‌های دروغین شده بود. اکنون که مدتی است بخشی از این آزاد راه حیاتی از چالوس تا مرزن آباد راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده، با همت و تزریق هزینه 6هزار میلیارد ریالی قسمت مربوط به فاز تهران تا گچسر نیز تا پایان عمر دولت یازدهم افتتاح خواهد شد تا مسافران از گره‌های ترافیکی جاده چالوس تا حدودی خلاص شوند. آزادراه شمال مشکلی برای راهسازی کشور بود و مردم سال‌ها منتظر اتمام آن بودند و طی سال‌های 94 و 95 نزدیک به 49 درصد پیشرفت داشته و اکنون قطعه اول آزادراه شمال، 82 درصد پیشرفت دارد که در بهار یا تابستان امسال زیر بار ترافیک می‌رود.
نهضت راهسازی
اما خدمات دولت تدبیر و امید تنها به این راه‌ها خلاصه نشده و در درون شهرها نیز نهضت سازندگی ادامه دارد. «حیدر نوروزی»، مدیر کل راه و شهرسازی و رئیس شورای حمل و نقل استان درباره طرح‌های افتتاحی، افزود: 9 هزار و 830 میلیارد ریال از این طرح‌ها مربوط به بندر امیرآباد به‌عنوان یکی از بنادر مهم و با تجهیزات مدرن در شرق مازندران است. عملیات ساخت کمربندی جنوبی شهر بابل به‌عنوان بزرگ‌ترین شهرستان مازندران نیز پس از 11 سال به بهره‌برداری می‌رسد. هزینه ساخت این کمربندی یک هزار و 120 میلیارد ریال بوده است. با بهره‌برداری از این طرح، بار ترافیکی شهر بابل که نابسامانی زیادی برای شهروندان به دنبال داشته، کاهش خواهد یافت.اجرای کمربندی جنوبی شهر بابل که حدود 16.2 کیلومتر طول دارد، در سال 85 آغاز شد و تکمیل آن در این سال‌ها از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم منطقه بود. نوروزی از تونل و پل ارتباطی نوشهر- چالوس با اعتبار 970 میلیارد ریال به‌عنوان یکی دیگر از طرح‌های افتتاح شده در دولت تدبیر و امید یاد کرد و گفت: طرح بهسازی راه بهشهر - زاغمرز به طول 15 کیلومتر با هزینه 150 میلیارد ریال، همچنین بخشی از کمربندی شهر ساری مرکز استان از دیگر طرح‌های مهم این عرصه بود./روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.