ion

رونق اقتصادی قزوین در دولت یازدهم

شهرستان ها /
شناسه خبر: 207853

در سفرمهرماه سال گذشته دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری به استان قزوین، علاوه برعقد تفاهمنامه‌هایی برای اجرای طرح‌های اقتصادی،عمرانی و ســـــرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف بین دستگاه‌ها، نهادها و بخش خصوصی با یکدیگر، 50 طرح نیز در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، آب، بهداشت و درمان و راه با 9 هزار و 30 میلیارد ریال اعتبار به این استان اختصاص پیدا کرد.

ایران آنلاین /این رقم قرار شد، در مدت 2 سال به این استان اهدا شود که 5 هزار و 400 میلیارد ریال از آن براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال 95 تخصیص داده شد

احیای واحد‌های صنعتی و کشاورزی
در سال 95 با اعطای تسهیلات مورد نیاز، یک هزار و 100 واحد و طرح صنعتی و کشاورزی قزوین نیز ساماندهی و احیا شد. برخی از بنگاه‌های اقتصادی استان قزوین در سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها و بعضی هم به دلیل واگذاری‌های نادرست در گذشته و همچنین فرسودگی ماشین‌آلات وکمبود نقدینگی و سرمایه در گردش دچار مشکل شده بود که این موضوع به تعطیلی یا قرار گرفتن آنها در وضعیت نیمه تعطیل منجر شده بود.رئیس جمهوری در جریان این سفر با توجه به قول استاندار قزوین، برای ساماندهی و احیای یک هزار بنگاه اقتصادی تعطیل، نیمه فعال یا نیمه تمام در استان وعده داد. در نهایت تا پایان اسفند ماه سال گذشته، یک هزار و 100 واحد با دریافت تسهیلات مورد نیاز به میزان 10 هزار و 769 میلیارد ریال از مشکل رکود وغیرفعال بودن رهایی یافتند و ازبیکاری ده‌ها هزار کارگر جلوگیری شد.
انتقال آب شرب از سد طالقان به قزوین
انتقال آب شرب سد طالقان به 14 شهر و 194 روستای استان قزوین از دیگر مصوبات سفر رئیس جمهوری به این استان بود. برآورد اولیه اجرای این طرح 6 هزار میلیارد ریال است. تفاهمنامه اجرای این طرح با حجم 60 میلیون متر مکعب یک هفته پس از سفر رئیس جمهوری میان بانک عامل و شرکت آب منطقه‌ای قزوین امضا شد. این طرح اکنون در مرحله برگزاری مناقصه و تعیین پیمانکار انتقال خط آب قرار دارد و پیمانکار ساخت تصفیه خانه آن نیز مشخص شده است.
تجهیز 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به سامانه‌های آبیاری نوین
رئیس جمهوری همچنین در سفر خود به قزوین، اجرای 20 هزار هکتار آبیاری نوین در اراضی کشاورزی استان را وعده داد و این موضوع به‌عنوان یکی از مصوبات سفر مصوب شد. درحالی که از ابتدای انقلاب تاکنون 35 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان قزوین به روش‌های آبیاری نوین تجهیز شده، با تکمیل طرح 20 هزار هکتاری آبیاری زیرفشار، ظرف یک سال به میزان چندین برابر سال‌های قبل در این خصوص کار صورت می‌گیرد. اکنون با گذشت 7ماه از سفر رئیس جمهوری عملیات اجرایی این طرح، 4 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به اتمام رسیده و 7 هزار هکتار دیگر نیز قرار بود تا پایان فروردین ماه امسال به پایان برسد و بزودی جشن اجرای 50 درصد از این طرح بزرگ برگزار خواهد شد. باید خاطرنشان کرد، دستاوردهای کاروان تدبیر وامید به استان قزوین پس از 7 ماه از انجام این سفر با تخصیص بخش زیادی از اعتبارات در نظر گرفته شده، به افزایش پیشرفت طرح‌های نیمه کاره یا رها شده کمک شایانی کرده وموجب شده تا پیشرفت آنها به شکل ملموسی قابل ملاحظه باشد. این نکته نیز قابل ذکر است که قرار شده بود طرح‌های مصوب سفر رئیس جمهوری در مدت 2 سال تکمیل شده و به بهره‌برداری برسند، این درحالی است که پس از گذشت 7 ماه بسیاری از این طرح‌ها از قبیل پرداخت وام ازدواج و تسهیلات سرمایه در گردش به بنگاه‌های تولیدی زودتر از زمان موعد به پایان رسیده یا بسیاری دیگر از طرح‌ها مانند اجرای سامانه آبیاری نوین و توسعه گلخانه‌ها، انتقال آب شرب سد طالقان و تکمیل سدهای «نهب» و «بالاخانلو» نیز با پیشرفت بالا به سوی تکمیل شدن پیش می‌روند.  استان قزوین که یک درصد مساحت کشور را در برگرفته، از قابلیت‌های بالایی دربخش‌های صنعتی و کشاورزی برخوردار است و به همین جهت در سال‌های گذشته شاهد اجرای طرح‌های مختلفی در این بخش‌ها بوده‌ایم که بدلیل مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر نیمه کاره باقی مانده بودند اما با تزریق اعتبارات سفر رئیس جمهوری به آنها، این طرح‌ها بار دیگر جانی تازه به خود گرفتند و به سمت تکمیل شدن و بهره‌برداری پیش می‌روند./ روزنامه ایران
 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.