ion

پاسخ های صریح وزیر ارتباطات به خبرنگاران

از افزایش پهنای باند تا داستان فیلترینگ تماس صوتی تلگرام

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 207769

روز گذشــته چـــهارمین همایــش سراسری مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فرصت خوبی بود تا مدیران مختلف وزارت ارتباطات در استان‌های مختلف گرد هم جمع و به بررسی عملکرد وزارت ارتباطات در سه سال و نیم گذشته بپردازند.

ایران آنلاین /محمود واعظی، وزیر ارتباطات در این گردهمایی، با تشکر از معاونان و مدیران مختلف این وزارتخانه در استان‌های مختلف از حاضران در جلسه خواست تا چند ماه باقی مانده به کار دولت یازدهم بیشتر مردم را در جریان کارهایی که از سوی آنها انجام شده است بگذارند چرا که متأسفانه یکی از انتقادهایی که به او می‌شود این است که چرا حجم گسترده فعالیت مدیران استانی در حوزه ICT به مردم گزارش نمی‌شود.

شکستن انحصار
واعظی در ادامه با اشاره به کارهای دولت یازدهم در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «در تلاش هستیم تا هرچه سریعتر فاز اول دولت الکترونیک و فاز سوم شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی کنیم. طرح‌هایی که راه‌اندازی فازهای اولیه آن در برنامه 4 و 5 توسعه در اختیار دولت گذاشته شده بود اما خوشبختانه توانستیم با همکاری همه واحد‌ها آن را راه‌اندازی کنیم.» او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور اشاره کرد و افزود: «در 3سال و نیم گذشته توانستیم حجم شبکه انتقال داخلی که در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم تنها 900گیگابیت برثانیه بود را به 10هزار گیگابیت برثانیه برسانیم. از سوی دیگر نیز حجم شبکه پهنای باند داخلی هم که در آغاز به کار دولت 624 گیگابیت برثانیه بود در یک مرحله به 4هزارگیگابیت افزایش دادیم و حالا این میزان به 6800گیگابیت رسیده است و تا سه هفته آینده این مقدار به 10 هزار گیگابیت خواهد رسید و این یعنی رشد 16 برابری در سه و نیم سال کار
دولت یازدهم.»محمود واعظی با اشاره به وعده رئیس جمهوری در خصوص صیانت فرهنگی و سالم‌سازی فضای مجازی اعلام کرد که در سه سال گذشته وزارت ارتباطات بهترین دستاورد را در این زمینه داشت تا جایی که 30 میلیون سیم کارت فاقد هویت، هویت دار شدند. او کاهش شکاف دیجیتالی با بردن اینترنت به 27 هزار روستا ومرکز محروم را از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه ICT عنوان کرد. وزیر ارتباطات همچنین به شکستن انحصار در بخش تکنولو‍ژی‌های روز دنیا اشاره کرد و گفت: «متأسفانه زمانی که ما شروع به کار کردیم نسل سوم تنها در یک یا دو شهر فعال بود اما حالا 900شهر با کمک اپراتورهای ارتباطی تحت پوشش خدمات نسل سوم تلفن همراه قرار گرفته است و تا پایان کار دولت یازدهم کل شهرهای کشور تحت پوشش این خدمت قرار می‌گیرد. از سوی دیگر به دلیل انحصار به وجود آمده قبل از کار دولت یازدهم هیچ شهری امکان استفاده از خدمات نسل چهارم تلفن همراه را نداشت و این در حالی است که نزدیک به 742 شهر تحت پوشش سرویس 4G قرار گرفته‌اند.»محمود واعظی در ادامه سخنرانی خود به موضوع اشتغالزایی اشاره و اعلام کرد که از ابتدای شروع به کار در وزارت ارتباطات قول ایجاد 100 هزار شغل را دادم که خوشبختانه با رشد فضای کسب و کارهای نوین این میزان شغل در کشور ایجاد شده است. براساس اظهارات واعظی، وزارت ارتباطات در نظر دارد که مرکز توانمند‌سازی کسب و کارهای نوین را در سایر استان‌های کشور نیز تسریع دهد.
وزیر ارتباطات در پایان سخنرانی خود اعلام کرد که در ابتدای کار دولت حجم درآمد از بازار ICT کشور 13 هزار و 500میلیارد تومان بود که الان به بیش از 40 هزار میلیارد تومان رسیده است و در نظر داریم این میزان تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از 120 هزار میلیارد تومان برسد.
از انتخابات الکترونیکی تا فیلترینگ تماس صوتی تلگرام
اما در حاشیه این مراسم وزیر ارتباطات پس از سخنرانی خود با حضور در جمع خبرنگاران پاسخگوی سؤالات آنها بود. محمود واعظی، در خصوص فیلتر شدن سرویس تماس صوتی تلگرام اعلام کرد که این اتفاق به دستور مقامات قضایی بوده بنابراین باید خودشان پاسخگو باشند. او تأکید کرد که از یک ماه پیش مسئولان تلگرام به دنبال این بودند که سرویس تماس صوتی خود را فعال کنند. در ایران دیدگاه‌های مختلفی در خصوص شروع به کار این سرویس از جمله از سوی اپراتورهای ارتباطی وجود داشت در نهایت زمانی که در ایران شروع به فعالیت کرد با حکم دستگاه قضایی که به اپراتورها ابلاغ شد این سرویس مسدود شد. وی در پاسخ به چرایی این مسدود‌سازی اعلام کرد که این سؤال باید از خود مقامات قضایی پرسیده شود.
وی در پاسخ به سؤال روزنامه ایران که براساس مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی در صورت وجود شاکی خصوصی با آنها برخورد خواهد شد و به نوعی تنها کاربر نهایی مسئول اتفاق رخ داده شده در این شبکه‌ها هستند آیا این قانون شامل دستورات قوه قضایی نیز می‌شود گفت: «این سؤالی است که باید از قوه قضایی پرسیده شود و در خصوص از دسترس خارج شدن سرویس صوتی تلگرام نیز زمانی که این محدودیت رخ داد من مسافرت بودم و در جریان ریز مسدود‌سازی این سرویس نیستم.» او در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص راه‌اندازی زمان رسمی دولت الکترونیک و فاز سوم شبکه ملی اطلاعات نیز گفت:«علاقه‌مند هستیم با توجه به اینکه در خصوص دولت الکترونیک زحمات زیادی کشیده شده است این طرح با حضور آقای رئیس جمهوری رونمایی شود.
از اسفند سال گذشته به دنبال این اتفاق بودیم که متأسفانه این زمان تا حالا به عقب افتاده و شاید مجبور باشیم خودمان این طرح را رونمایی کنیم. همچنین فاز سوم شبکه ملی اطلاعات نیز بعد از ماه مبارک رمضان افتتاح خواهد شد.»اما محمود واعظی در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در حوزه انتخابات الکترونیکی اعلام کرد که آنچه مربوط به وزارت ارتباطات در خصوص آماده کردن زیرساخت‌ها و هماهنگی این وزارتخانه با وزارت کشور است به صورت کامل انجام شده و هیچ مشکلی در این خصوص نیست . اما آنچه مربوط به تفاهم وزارت کشور با شورای محترم نگهبان است (ارتباطی هم با وزارت ارتباطات ندارد) به دلیل اینکه هنوز تصمیم روشنی در خصوص اینکه این انتخابات به صورت سراسری الکترونیکی باشد یا خیر روند کار را متوقف کرده است محمود واعظی تأکید کرد که در صورت تأیید وزارت کشور و شورای نگهبان این وزارتخانه آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی را دارد.واعظی در بخشی از صحبت‌های خود در خصوص اینکه چه پیش‌بینی‌های برای داشتن ارتباطات آزاد در روزهای انتخابات و بعد از آن اندیشیده شده و اینکه کاربران با مسدود ‌سازی پیامک یا ایمیل مواجه نشوند گفت: خوشبختانه از زمانی که شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شد ما تجربه برگزاری سرشماری ملی را
داشتیم.از آن زمان تاکنون نیز بیش از هر زمان دیگری به حجم شبکه ملی اطلاعات افزوده شده بنابراین تحت بستر شبکه ملی اطلاعات مشکلی در برقراری ارتباطات نخواهیم داشت.
وزیر ارتباطات در پایان گفت‌و‌گو خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤال برخی از فعالان بخش خصوصی که وزارت ارتباطات بیشتر در سال‌های اخیر روی ارتباطات تمرکز داشته تا فناوری اطلاعات هم اعلام کرد که این اظهارات بیشتر به زمان قبل دولت یازدهم باز می‌گردد. آنچه در سه سال گذشته انجام شده توجه بیشتر به حوزه‌  آی تی بود. تا جایی که رشد آی تی که در کشور قبل از شروع به کار دولت یازدهم 10درصد بود حالا به بیش از 40 درصد رسیده  است./ روزنامه ایران

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.