ion

ماجرای ملی شدن صنعت نفت از درخشان ترین فرازهای تاریخ ایران است که به گواهی مورخان تاثیر به سزا در جنبش های آن روز خاورمیانه برجای گذاشت. با این حال این فصل از تاریخ ایران به دلیل صف بندی های جناحی همچنان محل تفسیر و مناقشه است در گزارش حاضر نظرات وزیر فعلی نفت، یک اقتصاددان و یک مورخ پیرامون این رویداد را به نقل از تاریخ ایرانی می خوانید

ایران آنلاین /
🔻آقاجری: نهضت ملی مکتب مصدق بود
🔹شما مصدق را با قوام‌السلطنه مقایسه کنید که در سال‌های اخیر عده زیادی طرفدار او شده‌اند؛ کسی که برای رسیدن به قدرت حاضر است وارد لابی با سفارتخانه‌های خارجی و انگلیس شود، کسی که هیچ اعتقادی به آزادی، دموکراسی و حقوق مردم ندارد؛ بنابراین بعد از رسیدن به نخست‌وزیری در مجلس پانزدهم، تلاش وسیعی می‌کند تا با ساختن حزب دموکرات و تقلب در انتخابات، یک مجلس فرمایشی مطیع بسازد و منویات خود را پیش ببرد.
🔻مالجو: چرا مردم در ۲۸ مرداد منفعل بودند؟
🔹به شهادت اسناد و مدارک معتبر آن روزگار که اسناد منتشرشده انگلیسی نیز آن را تایید می‌کنند، درست بعد از قیام ۳۰ تیر ۱۳۳۱ آن‌ها کلید کودتا را می‌زنند و در ششم مردادماه یعنی یک هفته بعد از مصدق و تشکیل دولت او، سفارت انگلیس در تهران از وزیر امور خارجه خود می‌خواهد کسی را پیدا کند تا در ایران، نقش ژنرال نجیب در مصر را بازی کند تا از طریق کودتا، مصدق کنار برود. آن‌ها چهار نفر را معرفی می‌کنند اما می‌گویند که زاهدی از همه مهم‌تر است گرچه او نیز خیلی آدم قوی‌ای نیست.
🔻بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت:
هر جا نفت ملی شد، دولتی هم شد
🔹درآن زمان نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان، تصوری از ملی شدن به جز دولتی شدن آن وجود نداشت.
🔹ملی شدن صنعت نفت در جهان، جنبش و جریانی بود که طی آن، دولت‌های ملی جای شرکت‌های چند ملیتی را گرفتند و در این شکی نیست که نه تنها در ایران بلکه در تمام نقاط جهان هر جا نفت ملی شد، به صورت دولتی اداره شده است.
🔹ملی شدن صنعت نفت یک بحث تاریخی است که رخ داده لذا با ملی شدن نفت اگر قرار باشد مالک منابع و مخازن یا تاسیسات نفتی باشیم، در واقع باید شرکتی دولتی هم برای آن ایجاد شود.
🔹اگر بخواهیم مسیر دیگری برویم، نام آن راه دیگر ملی شدن صنعت نفت نیست.
تاریخ ایرانی

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.