ion

اختلالات انسدادی خواب

اجتماعی /
شناسه خبر: 198112

از هر چهار مرد یک نفر و از هر ۱۰ زن یک نفر مبتلا به وقفه تنفسی در خواب است که این اختلال می‌تواند حتی منجر به تصادفات مرگبار نیز شود.

ایران آنلاین /امین آملی متخصص گوش، حلق و بینی در نشست خبری بزرگداشت روز جهانی خواب که در مرکز تحقیقات مرکز تحقیقات مغز و اعصاب برگزار شد، گفت: اغلب بیمارانی که به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه می‌کنند، به اختلالات انسدادی خواب دچار هستند.

وی خرخر کردن را شایع‌ترین اختلال انسدادی خواب عنوان کرد و گفت: برای تشخیص دقیق اختلال انسدادی خواب ابتدا شرح حال بیمار به طور دقیق گرفته می‌شود و پس از معاینه بالینی کامل و انجام تست خواب، مکان دقیق انسداد تشخیص داده می‌شود.
این متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به اینکه برای رفع انسداد از روش‌های جراحی یا کمک جراحی استفاده می‌شود، گفت: یکی از روش‌های تشخیص محل انسداد آندوسکوپی القایی خواب به شمار می‌آید.
آملی در خصوص آندوسکوپی القایی خواب عنوان کرد: در این روش به وسیله دارو، خواب در بیمار القا می‌شود و مسیر راه هوایی از بینی تا تارهای صوتی بررسی می‌شود و مرحله پیشرفت انسداد تشخیص داده می‌شود. فرد با همراهی متخصص بیهوشی به خواب طبیعی فرو می‌رود که این شیوه در دنیا قدمتی حدود هشت سال و در ایران سابقه چهار ساله دارد.
وی تاکید کرد: در گام بعدی پس از تشخیص دقیق محل انسداد، درمان هدفمند صورت می‌گیرد. محل جراحی با توجه به محل انسداد می‌تواند کام نرم، زبان کوچک، قاعده زبان و فک باشد.
این متخصص گوش، حلق و بینی یادآور شد: از پنج سال پیش به قبل شایع‌ترین عمل جراحی برای برطرف شدن خرخر عمل جراحی روی کام نرم و زبان کوچک بود که امروزه با تشخیص دقیق‌تر احتمال موفقیت افزایش یافته است.
آملی اظهار داشت: برای درمان اختلالات انسدادی ضعیف و متوسط خواب از روش جراحی کمک گرفته می‌شود، ولی تشخیص اختلال شدید خواب به وسیله تست خواب میسر می‌شود و برای رفع این عارضه از دستگاه CPAP و جراحی به طور مشترک بهره گرفته می‌شود، زیرا جراحی سبب می‌شود که از فشار کمتری در دستگاه استفاده شده و در برخی اوقات نیازی به این وسیله نداریم.
در ادامه این مراسم خسرو صادق نیت دبیر انجمن پزشکی خواب بیان کرد: از هر چهار مرد یک مرد و از هر ۱۰ زن یک نفر دچار اختلال وقفه تنفسی در خواب (آپنه) است که البته پس از سن یائسگی این میزان در زنان افزایش پیدا می‌کند.
وی یادآور شد: اگر شخصی خر و پف به همراه خواب آلودگی طی روز، فشار خون بالا و خرناس (قطع تنفس) داشته باشد، احتمال وقفه تنفسی در چنین فردی افزایش پیدا می‌کند./ باشگاه خبرنگاران
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.