ion

طبیبانی با یک کوله پشتی پر از زندگی

اجتماعی /
شناسه خبر: 173254

رسیدگی به وضعیت سلامت و درمان روستاییانی که از بدیهی‌ترین امکانات محرومند، تصویر زیبایی است که می‌توان به روشنی در اردوهای جهادی دید. در این اردوها پزشکانی هستند که به جای ولع مطب گردانی در نقاط بالای شهر و گرفتن حق ویزیت و دستمزد‌های آنچنانی، با خلوص قدم در راه‌های ناهموار و سنگلاخ می‌گذارند و خود را به روستاهای محرومی می‌رسانند که اهالی‌شان کمتر سایه محبتی از این دست را لمس کرده‌اند.

ایران آنلاین /مردم روستاهای مناطق محروم به دلیل دورافتادگی، از امکانات پزشکی و بهداشتی محروم هستند و بسیاری از آنها حتی نمی‌دانند چه بیماری‌های خطرناکی در وجودشان دارند که احیاناً در حال رشد است. چند پزشک در قالب یک گروه جهادی آستین‌ها را بالا زده‌اند و در کنار هم برای بررسی وضعیت سلامت ساکنان روستاهای محروم و پالایش سلامت آنها قدم در این راه گذاشته‌اند. گروه ساجدین این روزها مرهمی بر زخم‌های محرومانی هستند که از داشتن پزشک محرومند. دکتراحمد نظری کبورانی پزشک عمومی و مسئول این گروه با بیان اینکه لبخند مردم ساده و باصفای روستا به یک دنیا می‌ارزد، می‌گوید: مدت‌ها با گروه جهادی ظفر همکاری داشتم و همراه آنها به روستاهای همدان، بابل و مرز مهران رفتم و اهالی روستا را از نظر سلامت تحت پایش قرار می‌دادم. حضور در این اردوهای جهادی تجربه بسیار شیرینی بود و حتی پسرم را نیز همراه خودم به این اردو می‌بردم و او کوچکترین عضو این گروه جهادی بود.
وی ادامه داد: بعد از مدتی همراه با چند نفر از پزشکان تصمیم گرفتیم گروهی را برای پایش سلامت اهالی روستاهای مناطق محروم راه‌اندازی کنیم و با سفر به این روستاها و معاینه اهالی روستا وضعیت سلامت آنها را بررسی کنیم. وقتی موضوع را مطرح کردم با استقبال دوستان پزشکم مواجه شدم و در نخستین گام نیز به روستاهای محروم منطقه بهاروند رفتیم. قبل از شروع سفر هماهنگی‌هایی با امام جماعت روستا انجام می‌دهیم و از او می‌خواهیم که به مردم اطلاع‌رسانی کند و با مستقر شدن در مسجد، اهالی روستا بویژه افراد بالای 40 سال را تحت معاینه قرار می‌دهیم. در میان آنها کسانی بودند که فشار خون یا دیابت داشتند اما خودشان از آن مطلع نبودند. بسیاری از آنها نمی‌دانستند فشار خون چیست و چگونه باید با آن مقابله کنند. در این مدت به روستاهای محروم همدان، بندپی شرقی بابل و ایرانشهر و منطقه بزمان سفر کردیم و بسیاری از اهالی این روستاها را معاینه و پالایش کردیم. برخورد اهالی با ما بسیار جالب بود. آنها به دلیل دوری از شهر کمتر از بیماری‌های نهفته‌ای که دارند باخبرند. یکی از آنها کشاورز جوانی بود که می‌گفت در سلامت کامل بسر می‌برد و هیچ علایمی از بیماری ندارد اما وقتی او را معاینه کردیم مشخص شد فشار خون بالا و همچنین دیابت دارد و اگر دیرتر متوجه این موضوع می‌شد ممکن بود به بیماری‌های قلبی و عروقی دچار شود.
این پزشک متعهد با بیان اینکه در این سفرها معمولاً سه پزشک و پرستار به همراه روانشناس و دندانپزشک او را همراهی می‌کنند گفت: چهره معصوم و ساده روستاییان وقتی که به استقبال ما می‌آیند دیدنی است. چشمانشان از خوشحالی برق می‌زند و دعای خیرشان را بدرقه ما می‌کنند.دکتر نظری با بیان اینکه پزشکان کشور اگر در طول سال چند روز را به رسیدگی و معاینه و درمان مردم محروم اختصاص دهند سطح سلامت کشور افزایش پیدا خواهد کرد و کمتر شاهد درد و رنج کسانی خواهیم بود که بیماری ناشناخته آنها را از پای درمی آورد. من علاقه زیادی به سفر دارم ولی سعی می‌کنم به نقاطی سفر کنم که هیچ پزشکی تاکنون نرفته و کمتر به پزشک دسترسی دارند. این کار را با همه وجود انجام می‌دهم و اگر در کنار ما گروهی از خیرین نیز حضور داشته باشند تا علاوه بر پالایش سلامت بتوانیم مشکلات مردم محروم این روستاها را نیز برطرف کنیم می‌توانیم به اهدافی که در نظر داشتیم برسیم./روزنامه ایران

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.