اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

بازیگر سریال «معمای شاه» درگذشت

بازیگر سریال  «معمای شاه» درگذشت

بازیگر «معمای شاه» که به دلیل سکته‌ مغزی در آی‌سی‌یو بستری شده بود، درگذشت.

ایران آنلاین /«افرندنیا» بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که سابقه ۵ دهه حضور در سینما و تلویزیون را داشت، هفته گذشته به دلیل آنچه پزشکان "مشکوک به خون‌ریزی مغزی" اعلام کرده بودند، راهی بیمارستان شد و صبح روز شنبه (9 بهمن) دار فانی را وداع گفت.

پسر کاظم افرندنیا درگذشت این بازیگر را تایید کرد و گفت: پدرم در آی‌سی‌یو و در کما به سر می‌برد و صبح امروز از دنیا رفت.

«کاظم افرندنیا» در سریال تاریخی «معمای شاه» نقش تیمسار طوفانیان را ایفا کرده است. او بازیگر بسیاری از فیلم‌های تلویزیونی است که آخرین آنها با عنوان «جدایی» سال ۹۴ ساخته شد.

«افرندنیا» در سریال‌های «خون بها»، «مسافر زمان» و «ستایش ۲» بازی کرده است.

کاظم افرندنیا (متولد ۱۳۲۴ در نائین) بازیگر اهل ایران است. فیلم های سینمایی کاظم افرندنیا جدائی (۱۳۹۴) بازنشسته‌ها (۱۳۹۱) دنیای پرامید (۱۳۹۱) چگونه میلیاردر شدم (۱۳۸۹) خاک و آتش (۱۳۸۹) دلقک‌ها (۱۳۸۸) ماه‌وش (۱۳۸۶) چپ دست (۱۳۸۴) قلقلک (۱۳۸۴) زهر عسل (۱۳۸۱) شک (۱۳۸۰) سگ‌کشی (۱۳۷۹) شور عشق (۱۳۷۹) سحرگاه پیروزی (۱۳۷۸) شمارش معکوس (۱۳۷۶) روی خط مرگ (۱۳۷۵) تنگنا (۱۳۷۴) دام (۱۳۷۴) گارد ویژه (۱۳۷۴) مروارید سیاه (۱۳۷۳) منطقه ممنوعه (۱۳۷۳) ضربه طوفان (۱۳۷۲) از بلور خون (۱۳۷۱) تابع قانون (۱۳۷۱) مردی در آینه (۱۳۷۱) عملیات کرکوک (۱۳۷۰) آخرین مهلت (۱۳۶۸) دو سرنوشت (۱۳۶۸) مرگ پلنگ (۱۳۶۸) آری چنین بود (۱۳۶۷) خبرچین (۱۳۶۶) کانی مانگا (۱۳۶۶) کمینگاه (۱۳۶۶) جدال در تاسوکی (۱۳۶۵) شبح کژدم (۱۳۶۵) تفنگ شکسته (۱۳۶۴) جدال (۱۳۶۴) کفش‌های میرزانوروز (۱۳۶۴) پایگاه جهنمی (۱۳۶۳) پیراک (۱۳۶۳) مزدوران (۱۳۶۳) زخمه (۱۳۶۲) سردار جنگل (۱۳۶۲) میرزا کوچک خان (۱۳۶۲) سفیر (۱۳۶۱) افیون ـ تب مرگ (۱۳۶۰) بازرس ویژه (۱۳۶۰) عصیانگران (۱۳۶۰) از فریاد تا ترور (۱۳۵۹) مفسدین (۱۳۵۹) سرنوشت سازان (۱۳۵۷) جمعه (۱۳۵۶) خان نایب (۱۳۵۶) سکوت بزرگ (۱۳۵۶) عشق و خشونت (۱۳۵۶) فریاد عشق (۱۳۵۶) کوچ (۱۳۵۶) بی نشان (۱۳۵۵) پسرک (۱۳۵۵) کلک نزن خوشگله (۱۳۵۵) پلنگ در شب (۱۳۵۴) فراشباشی (۱۳۵۴)است.
 
کاظم افرندنیا  چندی پیش درباره فعالیت های اخیر خود در عرصه بازیگری گفت: بعد از دو سال چند وقت پیش در چند سکانس از “معمای شاه” به ایفای نقش پرداختم. اما در کل زمان بسیاری است که بیکارم و در خانه به سر می برم. وی ادامه داد: متاسفانه چند وقتی هست که در سینما عادت خطرناکی باب شده و آن خریدن نقش ها است. چند وقت پیش با کارگردانی برای حضور در فیلمش صحبت کردم و او گفت که در فیلمنامه اش نقشی برای سن و سال من نیست. اما بعدها فهمیدم اتفاقاً نقشی مناسب من بوده اما به مبلغ دو تا سه میلیون فروخته شده است. بازیگر فیلم “منطقه ممنوعه” با تاکید بر اشتباه بودن روند حال حاضر فروختن نقش ها تصریح کرد: من پنجاه سال در بازیگری بودم و الان به فراموشی سپرده شده ام.
 
اینها می خواهند با خرید نقش و سوءاستفاده از معروفیت کلاه مردم را بردارند. وقتی همه چیز به این سمت می رود، مسلم است که امثال من بیکار می مانند. کاظم افرندنیا با اشاره فراگیر شدن این کم کاری و بیکاری در میان بازیگران پیشکسوت خاطرنشان کرد: این مشکلات تنها برای من نیست، اکثر بازیگران قدیمی با این مشکلات و حتی بیشتر دست و پنجه نرم می کنند. کار ما این شده که صندلی را جلوی در بگذاریم و منتظر باشیم تا فرشته مرگ ما را با خودش ببرد. کاظم افرندنیا گفت: امیدوارم روزی به گدایی نیفتیم، متأسفانه هنرمندانی می‌شناسم که امروز به گدایی افتاده‌اند چرا که همه چیز به گروه‌های مافیایی محدود شده است. فیلم های کاظم افرندنیا فرزندان کاظم افرندنیا شغل بازیگری خانواده کاظم افرندنیا بیوگرافی کاظم افرندنیا بیماری بازیگران بازیگران قبل از انقلاب کاظم افرندنیا بازیگر سینما و تلویزیون اظهار داشت: متأسفانه در حال حاضر در هیچ فیلم یا سریالی بازی نمی‌کنم. شرایط بسیار عجیب شده به طوریکه پیش از عید با من برای بازی در مجموعه‌ای صحبت شد اما دیگر خبری از تهیه‌کننده و کارگردان آن اثر نشد.
 
افرندنیا خاطرنشان کرد: حتی برای بازی در مجموعه‌ای به کارگردانی سیامک خواجه‌وند نیز صحبت‌هایمان به قطعیت رسید اما با وجود اینکه ساخت این مجموعه شروع شده هنوز بازی من شروع نشده است. وی افزود: بسیاری از بازیگران با تکیه بر مافیایی که در تلویزیون و سینما به وجود آمده مشغول کار هستند و بخش اعظمی از بازیگران بیکار شده‌اند. دلم از این مسائل پر است و اگر بتوانم روزی در برابر همه اینها می‌ایستم. این بازیگر تصریح کرد: تلویزیون دچار فساد مالی شده و به بهانه نبود بودجه آثار ضعیف تولید می‌کند. من در این سالها فقط در «معمای شاه» نقش تیمسار طوفانیان را بازی کردم که حدوداً پس از سه سال ۴ سکانس این روزها بازی خواهم داشت که البته پس از ۳ یا ۴ ماه هنوز برای بازی در این مجموعه با من صحبت دیگری نشده است.
 
بازیگر مجموعه «ستایش ۲» اظهار داشت: در تلویزیون همه چیز به پول برمی‌گردد و متأسفانه بی پولی این وضعیت را برای تلویزیون به وجود آورده که اکثر مردم به فیلم‌ها و سریال‌های خارجی روی آورده‌اند. من نیز خود را بیشتر با فیلم‌ها و سریال‌های خارجی سرگرم می‌کنم تا حداقل دلم برای وقتی که تلف کرده‌ام نسوزد، به همین دلیل اصلاً تلویزیون نمی‌بینم. افرندنیا خاطرنشان کرد: انتظاری از مسئولان ندارم و اصلاً آنها را نمی‌شناسم. بهتر است مسئولان همینطور بیشتر به فکر این باشند که جایگاه خود را حفظ کنند.
 
امیدوارم روزی همه آنهایی که به خواب رفته‌اند از خواب بیدار شده و وضعیت سینما و تلویزیون ما را ببینند و به نجات آن فکر کنند. وی تصریح کرد: روحیه هنرمندان با مسائلی مثل مسائل مافیایی سازگار نیست و کار ما یک کار لطیف است که خیلی چیزها باید در آن رعایت شود. با وجود اینکه حدود نیم قرن است که کار می کنم در حال حاضر ۳ ماه است که نتوانسته‌ام اجاره خانه‌ام را بدهم. این بازیگر اظهار داشت: امیدوارم که مسئولان نگذارند که وضعیت از این بدتر شود. بسیاری از بازیگران وضعیت امروز من را دارند و با زحمت فراوان جوانی‌شان را در راه هنر و سینما گذاشته‌‌اند اما امروز در بحران بدی به سر می‌برند. افرندنیا در پایان تصریح کرد: امیدوارم روزی به گدایی نیفتیم، متأسفانه هنرمندانی می‌شناسم که امروز به گدایی افتاده‌اند چرا که همه چیز به گروه‌های مافیایی محدود شده است.
این بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون که به دلیل سکته‌ی مغزی در آی‌سی‌یو بستری شده بود امروز صبح درگذشت .


 

 


 
کپی