اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

در جستجوی گنج عباس آباد در تهران !

در جستجوی گنج عباس آباد در تهران !

گزارشی درباره نخستین بازی محیطی فکری که از بوستان آب و آتش شروع شده و قرار است کم کم پایتخت را در بر بگیرد.

ایران آنلاین /قرار گرفتن در محیطی که در هر جای آن ممکن است رمزی نهفته باشد و رمزگشایی هر یک از آنها راه عبور به حل معمای بعدی باشد چشم ها و گوش ها را تیز تر می کند. دیگر آن محیط را مثل قبل نمی بینید آن قدر به اطراف خود دقیق می شوید که هر کسی شما را ببیند فکر می کند چیزی گم کرده اید و برای پیدا کردن آن می خواهید همه جا را زیر و رو  کنید. این حال و هوا مربوط به یک بازی محیطی و فکریست که چند صباحیست از ذهن خلاق چند جوان که فارغ التحصیلان دانشگاه تهران و شریف هستند به بیرون تراویده است. بازی ای که چند ساعتی شما را آنچنان در خود غرق می کند که وقتی به خود می آیید که حدود سه ساعتی به دنبال حل معماها دور پارک آب و اتش را زده اید و المان هایی را دیده اید که تا قبل از این به چشمتان هم نخورده بود.
راز دفینه عباس میرزا
گفته می شود عباس میرزا جزو اولین نفراتی بوده که در منطقه عباس آباد ساکن بوده است. او 180 سال پیش از ماکو به ایران آمده  و بعد از مدتی  قائم مقام فراهانی او  را به همراه قشونش از اراضی عباس آباد که هم اکنون محل دقیق پارک آب و اتش است، بیرون می اندازد . دلیل عمده این نوع برخورد علاوه بر غیرایرانی بودنش وجود یک قدرت جادویی در او بوده که موجب کارهای عجیب و غریب می شده است . به همین دلیل دور تا دور زمین عباس آباد که در آن زمان مخروبه ای بیش نبوده حصاری می کشد که کسی جرئت نزدیک شدن به آن محدوده را نداشته است. همانطور که قائم مقام فراهانی در تاریخ  یک شخصیت مثبت بوده است ناسازگاری و تضاد این دو شخصیت باعث می شود بتوان به راحتی عباس میرزا را یک شخص منفی قلمداد کرد و همچنین موقعیت جغرافیایی او که درست پارک آب و آتش کنونی ماست میزان باور پذیری این بازی را بیشتر می کند.  داستان وقتی جالب تر می شود که متوجه می شوید به جز شما گروه های دیگری هم هم زمان به دنبال گنجی هستند که از عباس میرزا در نقطه ای از پارک به جا مانده است. برای رسیدن به این گنج باید مراحل هشت گانه را که در هر یک معمایی نهفته است را بگذرانید . با کشف هر معما شما امتیاز لازم  برای ورود به مرحله بعد را می گیرید و اگر معماها را از ابتدا  بدون کسر امتیاز در بین راه کسب کنید می توانید با زمان کمتر به گنج برسید و رکورد زمانی را جابجا کنید اما ممکن هم است زمان بیشتری را برای رسیدن به گنج و حل کردن هر هشت معام بگذارید که در این صورت ممکنه است رکورد کسب امتیاز را از آن خود کنید. در حین بازی ممکن است اتفاقاتی بافتد که امتیاز شما را جابجا کند . مثلا شناسایی شما توسط گروه رقیب برای شما امتیاز منفی و برای آنها امتیاز مثبت دارد و بالعکس و یا اینکه در حین بازی سوال های امتیازی برای شما طرح می شود که شما با توجه به المان های اطرافتان می توانید به آن پاسخ دهید و امتیاز بگیرید . اما باید بدانید نباید روی هر یک از آنها بیش از حد تمرکز کنید چراکه زمان در حال گذر است و رقیبان در کمینند. حالا دیگر شمایید و یک ادمین در گروه تلگرامی که به شما امتیاز می دهد و نقشه های بعدی را یک به یک برای شما می فرستد.
این بازی از کجا آمد؟
سهراب مستقیم که یکی از اعضای تیم پنج نفره طراحی و ایجاد این بازی محیطی و فکری است می گوید: «ما برای طراحی این بازی کم کم همدیگر را پیدا کردیم تا اینکه تیم از همه نظر برای ساخت بازی آماده شد. شاید ایده اصلی و جرقه این بازی به فیلمی به نام The game  برمی گردد که در سال 1991 ساخته شده است . در این فیلم زندگی آدم تبدیل به یک بازی می شود. شاید بازی های کامپیوتری به این شکل تا به حال ساخته شده بود اما ما می خواستیم از فضای کامپیوتری فاصله بگیریم و از محیط طبیعی زندگی شهری استفاده کنیم. طی یک بررسی سه ماهه پارک آب و اتش  که خودش به تنهایی المان های مختلفی دارد را با این داستان تاریخی تلفیق کردیم و به معماهای بسیاری برای این بازی رسیدیم و آنها را طوری انتخاب کردیم که نه معادلات عجیب و غریب ریاضی درش نهفته باشد نه اینکه خیلی ساده باشد. در اصل طوری باشد که فرد از حل کردن آن لذت ببرد». در کل بازی تنها گنج یا همان دفینه باقیمانده از عباس میرزا است که در محیط طبیعی وجود نداشته باشد و توسط تیم  به محیط اضافه شده است. افراد این تیم که با نام شرکت « خدمات سرگرمی فربود انگاره» در حال فعالیت هستند برای این کارشان هم دلیل جالب و هیجان انگیزی دارند و آن را اینچنین توضیح می دهند.« ما هم اکنون به دنبال ایجاد یک اپلیکیشن برای این بازی هستیم که شاید چند ماه دیگر بیرون بیاید. طوری که هر کسی می تواند این اپلیکیشن را روی گوشی خود نصب کند و بعد از ورود به پارک آب و آتش وارد بازی شود و چون همه المان های ما با استفاده از المان هاییست که در محیط وجود دارد و همیشه هم سرجای خود ماندگارند هزاران نفر در آن واحد می توانند از طریق آن اپلیکیشن مرحله به مرحله بازی را پیش ببرند و امتیاز بگیرند. هیچ کس خبر ندارد نفر کناری اش هم در حال انجام این بازیست انها تنها همدیگر را با نامی که به اپلیکیشن داده اند و امتیازی که می گیرند می شناسند . این کار قرار است در لوکیشن های مختلف تهران طراحی شود و آدم ها در آن لوکیشن در هر ساعت از شبانه روز درگیر بازیی می شوند که ممکن است ساعت ها آنها را با خود همراه کند. این بازی علاوه بر سرگرمی باعث می شود مردم شهر به اطراف خود دقیق تر شوند و تمامی انچه که تا آن روز را بی اهمیت می دیدند را ببینند و حتی بررسی کنند. »
تکرار یک تجربه خوب
نمونه کوچک این اپلیکیشن که توسط همین گروه طراحی شده است در نمایشگاه الکامپ امسال رونمایی شد. رضا آقارحیمی یکی دیگر از اعضای این تیم در این رابطه می گوید:« در نمایشگاه  امسال یک بازی محیطی ده مرحله ای را طراحی کرده بودیم و این برای اولین بار بود که بازی محیطی در بات تلگرام آورده شده بود. البته ربات تلگرام تنها محل قرار گیری معما را نشان داده و سوال آن را مطرح می کند. برای حل معماها مانند آب و آتش باید در محل حضور داشته باشید و در محیط واقعی آن را حل کنید. به این ترتیب افرادی که وارد نمایشگاه می شدند می توانستند عضوی از این بازی شوند و ضمن سرگرم بودن در زمان حضور در نمایشگاه به اطرافشان هم دقیق تر می شوند.» در طول این نمایشگاه بیش از 600 نفر وارد بازی شدند. حالا باید منتظر بمانیم که در جای جای این شهر بتوانیم درگیر یک بازی شویم. اما قبل از این برای اینکه بتوانید یک بازی ماجراجویانه و البته رقابتی را که در نهایت شما را به یافتن یک گنج پنهان راهنمایی می کند را انجام دهید این بازی را از دست ندهید و اطلاعات مربوط به آن را در پیج اینستاگرام و کانال تلگرام با نام Reality Game  جستجو کنید. بازی ای که از مرداد ماه راه اندازی شده است و یک داستان دنباله دار را رقم می زند. اپیزود بعدی این بازی قرار است به زودی در پارک شهر و سپس در پارک های دیگر تهران رقم بخورد.همچنین برای اینکه هیجان بازی بیشتر شود این تیم در فکر اضافه کردن یک مافیا به بازی است که شما تا انتهای بازی شاید نتوانید آن را تشخیص دهید . حرف آخر اینکه این بازی را می توان در زمره یک سرگرمی چند ساعته در یک روز تعطیل همراه با پیاده روی، طبیعت گردی، ماجراجویی ، اکتشاف و همفکری  در یک کار گروهی دانست که جوانان امروزی به دنبالش هستند.


 

کپی