ion

سه شهر صنایع دستی ثبت جهانی می شود

فرهنگی /
شناسه خبر: 166773

معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سال 1394 پروژه ثبت جهانی شهرهای جهانی صنایع دستی را در دستور کار خود قرار داد و به عنوان یکی از مدیران شورای جهانی صنایع دستی برای سال 2016 شهر تبریز و اصفهان را کاندیدا کرد و موفق شد که در همان سال اصفهان را به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و تبریز را به عنوان شهر جهانی فرش دستباف به ثبت جهانی برساند.

ایران آنلاین /امید شیوا، مشاور و مدیر بین‌الملل معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص اقدامات این سازمان برای ایجاد و ثبت شهرهای جهانی صنایع دستی گفت: تا به امروز شهرهای مشهد و لالجین نیز به ترتیب به عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی و شهر جهانی سفال به ثبت جهانی رسیده‌اند و جشن ثبت جهانی آنها هم در مرداد ماه سال جاری برگزار شد.

مشاور و مدیر بین‌الملل معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: ما تصمیم داریم در سال آینده سه شهر را به ثبت جهانی برسانیم. البته هنوز نام این شهرها مشخص نشده است؛ زیرا در مرحله امتیازدهی هستیم و پرونده‌های متعددی در دست بررسی قرار گرفته است.

شیوا ادامه داد: سه پرونده نهایی شهرهایی که در سال آینده به ثبت جهانی می‌رسند؛ در اواخر بهمن‌ماه سال جاری به شورای جهانی صنایع دستی ارسال می‌شوند.

وی تصریح کرد: ایران هم‌اکنون بعد از چین دومین کشوری است که بیشترین شهرهای جهانی صنایع دستی را به خود اختصاص داده است.

مشاور و مدیر بین‌الملل معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: تا تیر ماه سال آینده اولین اجلاس شهرداران شهرهای جهانی در تبریز برگزار می‌شود و شهرداران 19 شهر جهانی از کشورهای ایران،چین،هند،شیلی،فلسطین،لبنان و اردن در این اجلاس شرکت می‌کنند./باشگاه خبرنگاران 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.