ion

«آیت الله» ورزش دوست

ورزشی /
شناسه خبر: 166450

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که یکشنبه شب چشم از جهان فرو بست، دیدگاه‌های ورزشی ارزشمندی داشت و این مسأله را بارها طی 38 سالی که از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی می‌گذرد، به انحای مختلف و در دیدار با افراد متعدد بروز داد.

ایران آنلاین / به واقع یار امام خمینی(ره) و یاور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از هیچ فرصتی برای تقویت ورزش غافل نماند و حتی حضور صرف و توأم با امید و خوشبینی وی در جمع ورزشکاران هم برای حرکت هر چه بیشتر و بهتر ورزشکاران در مسیرهای تعالی کفایت می‌کرد. مجموعه اخبار و پیام‌ها و رویکردها و حرف‌های ذیل بخشی از عجین بودن هاشمی با ورزش ایران و بازتاب‌های آن در جامعه و همچنین ارائه طریق‌های راهگشای وی به جامعه ورزش چه در دوران رئیس جمهوری وی و چه در دورانی است که در سایر سمت‌ها منشأ خدمت به ایران عزیز اسلامی شد.
وزیر ورزش: هاشمی؛ امیرکبیر کنونی ایران بود
وزیر ورزش طبعاً از مردانی بود که واقعه فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. در بخشی از پیام مسعود سلطانی‌فر آمده است: نام و آموزه‌های آن یار مهربان و دلسوز اسلام و انقلاب همواره بر تارک کشور خواهد درخشید. وی همیشه در میدان دادن به جوانان پیشاهنگ بود و در دیدار با ورزشکاران، توجه جدی خود را به پدیده ورزش به کرات نشان داد و بی‌شک جامعه ورزش هرگز محبت‌های وی را فراموش نخواهد کرد. وزیر ورزش به این پیام اکتفا نکرد و در کانال اختصاصی اش به دیدار اخیر خود با آقای هاشمی نیز اشاره کرد و آورد: آیت‌الله هاشمی متذکر شد که خودش تقریباً هر روز ورزش می‌کند و به من گفت امیدوار است که کارهای من در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری، به عرصه ورزش هم بسط یابد. لقب امیرکبیر کنونی ایران شایسته ایشان بود. ناگفته نماند که سلطانی‌فر برای آخرین وداع با هاشمی، دیروز به حسینیه جماران نیز رفت.
دادکان: هاشمی یک قهرمان ملی بود
محمد دادکان، رئیس سابق فدراسیون فوتبال نیز به انگیزه درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، پیام تسلیتی فرستاد. در این پیام آمده است: آقای هاشمی یک شخصیت کامل و قهرمان ملی بود و جامعیت شخصیتی ایشان در عرصه‌های مختلف از جمله تأسیس دانشگاه آزاد و حمایت از ورزش بانوان مشهود بود. به این سبب به نمایندگی از جامعه ورزش دانشگاهی، فقدان ایشان را تسلیت می‌گویم.
پیام تسلیت ملی‌پوشان فوتبال
اهالی ورزش ایران نیز پا به پای سایر آحاد جامعه، ارتحال هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفته و با سایر عزاداران فوت وی، همسو شدند. از این قبیل ورزشکاران می‌توان به اعضای تیم ملی فوتبال اشاره کرد که در پیام‌شان آمده است: درگذشت آیت‌الله هاشمی کل جامعه ایران را داغدار کرد و در نتیجه تیم ملی هم این ضایعه بزرگ را تسلیت می‌گوید و برای آن مجاهد فی سبیل‌لله طلب آمرزش دارد.
تعویق مسابقات سه‌شنبه و یک دقیقه سکوت
شماری از مسابقات باشگاهی کشور که برای سه‌شنبه (امروز) در نظر گرفته شده بود، به سبب همزمانی با مراسم تشییع پیکر پاک هاشمی رفسنجانی به بعد موکول شد. از آن دست بودند تمامی مسابقات لیگ‌های فوتبال تهران و هفته نهم لیگ هندبال کشور که دومی (هندبال) به پنجشنبه موکول شد. همچنین مقرر شد مسابقات فوتبال این هفته با یک دقیقه سکوت به احترام آقای هاشمی رفسنجانی آغاز شود.
کمیته المپیک: «او» مبارزی خستگی‌ناپذیر بود
کمیته ملی المپیک نیز دیروز به مناسبت درگذشت آقای هاشمی، پیام تسلیت فرستاد و در گوشه‌ای از آن آورد: آیت‌الله هاشمی مجاهد خستگی‌ناپذیر دوران سخت نهضت اسلامی بود و عمر پر برکت خود را در راه مبارزه با رژیم ستمشاهی و اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی صرف کرد و در نتیجه، وظیفه این کمیته است که فقدان جانسوز این مرد بزرگ را به همگان و بخصوص خانواده وی تسلیت بگوید.
تسلیت‌های سجادی و یارانش
اضافه بر وزیر ورزش که دل‌نوشته وی را نیز آوردیم، دیروز معاون امور بانوان وزارت ورزش، معاون فرهنگی این وزارتخانه و معاون امور جوانان این نهاد نیز ضایعه فوت آقای هاشمی را تسلیت گفتند و رحلت وی را غمبار توصیف کردند. البته سید نصرالله سجادی، معاون وزیر ورزش هم در پیامی به این مناسبت متذکر شد: حضرت آیت‌الله هاشمی در سخت‌ترین مقاطع نیز وفاداری خود به ایران اسلامی را بارها به اثبات رساند و فقدان ایشان، یقیناً ضایعه بزرگی است.
خادم: هاشمی فقط به «اخلاق» می‌اندیشید
امیررضا خادم، دیگر معاون وزارت ورزش هم به انگیزه درگذشت هاشمی رفسنجانی، مطلبی را منتشر کرد که در گوشه‌ای از آن آمده است: در یکی از دفعاتی که خدمت ایشان بودم، خاطره‌ای را تعریف کردند که مربوط به دوران مجاهدت‌های ایشان در بسط دادن هر چه بیشتر ایده‌های امام راحل به مردم ایران و کسب کمک‌های اقتصادی در این راه می‌شد. تأکید من بر این موضوع به سبب آزار و اذیت‌هایی است که عده‌ای در سال‌های بعدی متوجه ایشان کردند. حال آن که وی از ستون‌های این انقلاب بود و آنچه وی تحت رهبری امام راحل در سرلوحه کارهای خویش قرار داد،  فقط اخلاق بود.
قلعه‌نویی: یکی از ستون‌های کشورمان را از دست دادیم
امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی نیز به نوبه خود دیروز با ارسال پیام تسلیتی، از ارزش‌ها و اهمیت شگرف هاشمی رفسنجانی گفت. وی آورده است: آقای هاشمی با وجود تمامی سختی‌ها همیشه در کنار مردم بودند و استعدادی خدادادی در برخورد با مشکلات و حل آن داشتند. ما به واقع یکی از سرمایه‌های بزرگ کشورمان را از دست دادیم.
پیامی از هاشمی از سال 1990
چون صحبت ابراز لطف هاشمی رفسنجانی به اهالی فوتبال و حرف‌های قلعه‌نویی در این خصوص به میان آمد، بد نیست یادآوری کنیم که وی در زمان قهرمانی درخشان تیم ملی فوتبال در بازی‌های آسیایی 1990 پکن نیز کار بزرگ مردان تیم ملی را فراموش نکرد و این قهرمانی را به آنها تبریک گفت. وی آن زمان گفته بود: این پیروزی نشانه شایستگی عظیم جامعه ورزش از جمله فوتبال در مواجهه با رقبای سخت قاره‌ای و جهانی است.
...و ملاقات با سامارانش
آقای هاشمی همچنین دیداری با خوان آنتونیو سامارانش، رئیس اسپانیایی سابق کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) در تهران و در دوران زمامداری وی در این نهاد داشت و طی آن متذکر شد ورزش باید بسیار بالاتر و جدی‌تر از مسائل عادی سرگرمی‌ساز تلقی شود. وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی برای ورزش اهمیت زیادی قائل است و امیدوارم که حرکت ما در مسیر نهادهایی مثل IOC باعث شکوفایی بیشتر ورزش ما شود./روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.