ion

سرانجام یک دیکتاتور (به بهانه سالگرد اعدام صدام)

فرهنگی /
شناسه خبر: 161757

نام دیکتاتور‌هایی همچون صدام ، ژوزف استالین، آدولف هیتلر، موسیلینی و آریل شارون بابت قساوت و جنایات بی‌نظیرشان در تاریخ برای همیشه ثبت خواهد ماند.

ایران آنلاین / صدام با ارتکاب انواع جنایات شناخته شده بین‌المللی از جمله نسل‌کشی، جنایت علیه صلح، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی در کارنامه تاریک خود، چهره‌ای منحصر به فرد در فهرست جنایتکاران قرن بیستم به شمار می‌رود که از این جهت به هیتلر، موسیلینی و پل پوت پهلو می‌زند.
 جنگ تحمیلی عراق صدمات جبران‌ناپذیری را در حوزه‌های انسانی، اقتصادی، اجتماعی و... به جمهوری اسلامی ایران وارد کرد، برآورد سازمان ملل از هزینه‌های جنگ آن است که رژیم بعثی قریب به 91 میلیارد دلار به ایران خسارت وارد کرده است، رقمی که بسیار کمتر از خسارت وارده برآورد می‌شود. به گفته کارشناسان ایرانی، فقط حدود 400 میلیارد دلار به زیرساخت‌های اقتصادی کشور آسیب وارد شده است.
  رژیم صدام  بارها در طول جنگ مبادرت به استفاده از سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی کرد، رخدادی که نه تنها با واکنش و مخالفت بلااثر سازمان‌های حقوق بشری مواجه نشد؛ بلکه حمایت پنهانی آنها را نیز دربرداشت.
بعد از پایان جنگ تحمیلی علیه ایران، صدام به حکومت مستبدانه خود در عراق ادامه داد تا اینکه دولت و ارتش عراق در طول سه هفته پس از حمله امریکا و هم پیمانانش در تاریخ 20 مارس 2003 نابود شدند. ایالات متحده تلاش کرد تا با دو حمله هوایی، صدام را به قتل برساند ولی در هر دو تلاشش ناموفق بود.
با شروع ماه آوریل، دولت و نیروهای عراقی بسیار ضعیف شده بودند و این نشان می‌داد که کنترل اوضاع از دست صدام خارج شده است. صدام برای آخرین بار در فیلمی ویدئویی که او را در حومه بغداد نشان می‌داد دیده شد و وقتی که در تاریخ نهم آوریل 2003 به دست نیروهای امریکایی افتاد، دیگر کسی صدام را ندید.
خبرگزاری‌ها در تاریخ 14 دسامبر 2003 به نقل از جلال طالبانی، رهبر کردها گزارش دادند که صدام  دستگیر شده است.
 این گزارش توسط دیگر منابع ارتش امریکا و تونی بلر- نخست‌وزیر انگلستان هم تأیید شد. کمی بعد پل برمر- حاکم موقت امریکایی عراق- در کنفرانسی مطبوعاتی در بغداد با اعلام خبر دستگیری صدام گفت:«خانم‌ها و آقایان، صدام را گرفتیم.» خبر حقیقت داشت، صدام در ساعت 8:30 به وقت محلی روز 22 آذر (13 دسامبر) در عملیاتی به نام «سپیده دم سرخ» و در حالی که در یک چاه در خانه‌ای در روستای الدور در نزدیکی تکریت پنهان شده بود، دستگیر شد. آن روز صدام با ریش انبوه و موی پریشان از عمق حفره‌ای تنگ و تاریک سر بیرون آورد، در هیبت پیرمردی ناتوان، دست‌ها را بالا گرفت و با صدایی خسته و خفه گفت: «من صدام هستم. رئیس جمهوری عراق». این بار چشمانش خالی و نگاهش بی‌فروغ بود.
بعد از اعلام این خبر بود که تصویر صدام  با سر و وضعی به هم ریخته و نامرتب در شبکه‌های تلویزیونی مختلف نشان داده شد. کمی بعد هویت وی با آزمایش دی ان ای تأیید شد. وضعیت سلامتی‌اش هم خوب اعلام شد. برمر اعلام کرد که صدام را بزودی محاکمه خواهند کرد ولی جزئیات محاکمه وی اعلام نشد.  اعضای هیأت حاکمه موقت عراق بعد از گفت‌و‌گو با صدام اعلام کردند که او از گذشته خود پشیمان نیست و معتقد است که تنها یک حاکم سختگیر بوده است. بعدها اعلام شد که محل اختفای صدام با اعتراف یکی از دستگیرشدگان به دست آمده است.
با نگاهی به آیات و روایات در آموزه‌های دینی بخوبی درمی‌یابیم که مکافات عمل در دنیا و آخرت برای هرکسی پیش خواهد آمد. این موضوع به قدری مهم و محوری است که خدای متعال در قرآن می‌فرماید:
 «فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره»
 هرکس به اندازه ذره‌ای کار خیر انجام دهد، نتیجه‌اش را می‌بیند و هرکس به اندازه یک ذره شری مرتکب شود، سزایش را خواهد دید.
این حقیقت قرآنی در روایت نورانی از امام باقر علیه السلام نیز نقل شده است آنجا که  می فرماید: «کما تدین تدان» بازتاب هر کاری به سوی خودت بازخواهد گشت. مصداق عینی این روایت و آیه قرآن، رئیس جمهوری معدوم رژیم بعثی عراق، صدام تکریتی است. او که در جنایات خود بر ملت مسلمان ایران و عراق روی چنگیز و نرون و هیتلر را سفید کرد.
سقوط صدام، محاکمه و اعدام حقارت‌آمیز وی، جزای جنایات او در دوران حکومتش بود که توسط هم پیمانان و حامیانش صورت گرفت و بهترین مصداق عینی برای زمامداران و صاحبان قدرت در عرصه حکومتداری است، که الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم./روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.