ion

مشکل خرج های مخفیانه همسر را چگونه حل کنیم

اجتماعی /
شناسه خبر: 160611

همسرم بدون مشورت من بخشی از حقوق خود را در اختیار خانواده‌اش قرار می‌دهد، من برای این کار مشکلی ندارم، اما دوست دارم مرا در جریان بگذارد، چرا که گاهی بخاطر این رفتار در مضیقه مالی قرار می‌گیرم و مجبور می‌شوم از خواسته‌های طبیعی خود و فرزندانم بگذرم.

ایران آنلاین / لطفاً مرا راهنمایی کنید.

به سؤالات زیر پاسخ دهید: توجه همسرتان به خانواده‌اش تنها منوط به حمایت‌های مالی است یا در بسیاری از موارد دیگر هم کمک رسان آنهاست؟ آیا کمک‌رسانی در موارد ضروری است و یا در موارد غیرضروری هم تکرار می‌شود؟ (البته لازم است ضرورت را از نگاه همسرتان جویا شوید نه از نگاه خویش) آیا به راستی همسرتان همیشه مساعدت مالی به خانواده‌اش را به نیازهای مالی خانواده خود ترجیح می‌دهد؟ اگر جواب مثبت است در عرض این 6 ماه اول سال این رفتار چند بار تکرارشده است؟ آیا در یک ماه، بیش از سه مرتبه این رفتار تکرار می‌شود یا خیر؟ عکس‌العمل شما در قبال رفتار کمک‌رسانی همسرتان چیست؟ میزان وابستگی همسرتان به خانواده‌اش تا چه حد است؟ اعتماد به نفس همسرتان تا چه میزان است؟ آیا با رفتار کمک‌رسانی احساس امنیت و اعتماد به خویش در او افزایش می‌یابد؟ آیا ایشان در ارتباط با دیگران، توانایی نه گفتن به خواسته‌های اطرافیان را دارد یا خیر؟
از باب مصالحت وارد شوید:

بی‌تردید مشکلات اقتصادی شما را متحمل آلام بسیاری می‌کند که متعاقب با استرس و اضطراب آن، ممکن است در مقابل بی‌توجهی‌های همسرتان جبهه‌گیری کرده و شروع به تقابل کنید و یا ایشان را بی‌مسئولیت فرض کرده و مورد سرزنش قرار دهید؛  توصیه می‌کنیم از سرزنش، انتقاد، کنایه، توهین و رفتارهایی که باعث جری شدن همسرتان می‌شود به شدت پرهیز کنید چه بسا این رفتارها، موجب لجبازی همسرتان شده و ایشان را به مداومت در انجام رفتار نامطلوب ترغیب خواهد کرد.


 با همسرتان گفت‌وگو کنید:

در جوی صمیمانه و دوستانه راجع به این مسأله با همسرتان صحبت کنید، بهتر است  گفت‌وگوی‌تان را از موارد خنثی شروع  کرده  و به سمت هدف گفت‌وگوی‌تان که صحبت از مدیریت اقتصاد خانه و زندگی است، سوق دهید. بهتر است در قالب تمثیل و  با جملات سؤالی و یا خبری آغاز سخن کنید و  درگفت‌وگو مثلاً بگویید، مادر شوهر دوستم به خاطر مخارج بالای زندگی، از همسرش کمک خواسته، به نظرت شوهرش به آنها کمک کند؟ تا چه مقدار باید کمک‌رسانی کند؟ و... با بکار بستن این تکنیک، می‌توانید از اهداف کمک‌رسانی همسرتان آگاه شوید و به روشنی دریابید حمایت ایشان از خانواده‌اش از خیرخواهی است و یا بخاطر بی‌اهمیتی به شما و خانواده؟


اعتماد همسرتان را جلب کنید:

بهتر است هم در کلام و هم در عمل به همسرتان نشان دهید که هیچ مشکلی برای کمک به خانواده‌اش ندارید و حتی او را ترغیب به  انجام این رفتار می‌کنید، مثلاً می‌توانید به طرق مختلفی حمایت‌های مالی او را یادآور شوید. لازم به ذکر است گاهی نگاه مقتدرانه به موضوع حقوق مسبب اینگونه مشکلات است، در این صورت توصیه می‌کنیم اقتدار و مدیریت او را بستایید اما این فکر را هم به او القا کنید که مردانگی و مدیریت او را تا زمانی قدردان هستید که کمترین زحمت مالی را برای شما به همراه داشته باشد./ایران بانو
 
 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.