ion

دانشمندان رصدخانه شیلی با استفاده از تلکسوپ هابل توانستند لحظه انفجار یک ابر نواخترا را ثبت کنند.

ایران آنلاین /به گزارش ایران آنلاین به نقل از ساینس ،  نور منتشر شده از این انفجار 20 برابر بیشتر از نوری است که از کل کهکشان را ه شیری خارج می شود.
این ابر نواختر در کنار یک سیاه چاله قرار دارد و انفجار آن کل محیط اطرافش را درخشان کرده است .
به گفته محققان ناسا برخی از سیاه چاله ها در کنار خود ابرنواخترهایی دارند که در گذر زمان منفجر شده و تبدیل به ستارگان جدید و کوچکتری تبدیل می شوند.
در پی هر انفجار میزان زیادی نور، گردو غبار در اطراف ابرنواختر دیده می شود. هر ابر نواختر می تواند جرمی 100 برابر خورشید  داشته باشد .
دکتر "جورجیوس للوداس " از موسسه علوم کیهان شناسی در دانمارک گفت:" تحقیقات نشان داد  که فشار نیروی یک سیاه چاله در نزدیکی ابر نواختر و میزان سرعت چرخش آن سبب انفجار این ستاره ی غول پیکر شده است .
ابرنواخترها یا  سوپرنوا ، پرجرم‌ترین ستاره‌های جهان ، زندگی خود را با انفجاری عظیم به پایان می‌برند. ستاره مادهٔ خود را به سوی فضا پرتاب می‌کند . هنوز هم می‌توان بقایای درخشان ستاره‌های منفجر شده را، که صدها یا هزاران سال پیش از هم پاشیده‌اند، دید. ابرنواخترها نادرند؛ در کهکشان خودمان به طور میانگین در هر قرن یک یا دو ابرنواختر رخ می‌دهد که برخی از آن‌ها نیز در پس غبار کهکشان پنهان می‌شوند. آخرین ابرنواختر قطعی که در راه‌شیری دیده‌شد، ابرنواختر کپلر در سال ۱۶۰۴ میلادی بود. اما اخترشناسان، به‌خصوص رصدگران‌ آماتور، تعداد بسیار بیشتری را در دیگر کهکشان‌ها یافته‌اند.

  ثبت لحظه انفجار یک ابر نواختر
  ثبت لحظه انفجار یک ابر نواختر

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.