با اجرایی شدن قانون جدید

فرزندخواندگی آسان شد

اجتماعی /
شناسه خبر: 15505

قانون فرزندخواندگی نخستین‌بار در اسفند 1353 تصویب شد و نزدیک به 40 سال همچنان در کشور ما برای فرزندخواندگی به این قانون استناد می‌شد. اما همان‌طور که هر قانونی با توجه به نیازهای روز جامعه باید تغییر کند تا کارآمدتر شود در سال‌های اخیر نیز این قانون با توجه به سختگیری‌های مفرطی که داشت، خود به مشکل و سدی بزرگ در راه فرزندخواندگی تبدیل شده بود.

ایران آنلاین /  از آنجا که پدیده‌هایی نظیر طلاق، اعتیاد و مشکلات اقتصادی نیز باعث از هم پاشیدن زندگی‌های مشترک و بی‌سرپرست یا بدسرپرست شدن تعداد زیادی از کودکان شده بود، چگونگی نگهداری و سرپرستی از آنها به یکی از دغدغه‌های اصلی دولت تبدیل شده و مسئولان به دنبال راه چاره‌ای برای آن بودند.
بر‌اساس قوانین قبلی، فقط زن و شوهرانی می‌توانستند کودکی را به فرزندی قبول کنند که خودشان صاحب فرزند نمی‌شدند یا اینکه باید مقیم ایران می‌بودند. همچنین کودکان بی‌سرپرست فقط به فرزندخواندگی سپرده می‌شدند اما طبق قانون جدید شرایط سهل‌تر و در عین حال محکم‌تر از قبل شده است. به گونه‌ای که در حال حاضر دختران مجرد، خانواده‌های دارای فرزند و ایرانیان مقیم خارج نیز می‌توانند از مزایای فرزندخواندگی برخوردار باشند.
بی‌تردید خانواده واحد بنیادین جامعه و کانون اصلی رشد و تعالی است و به تجربه ثابت شده که کودک در محیط و فضای خانوادگی سالم، بهتر رشد کرده و تکامل و تعالی می‌یابد. بدیهی است فرزندانی که در محیطی خالی از عشق و با دلبستگی خانوادگی کمتر تربیت و بزرگ می‌شوند در معرض بحران‌های عاطفی و روحی بسیاری قرار خواهند داشت. برخی از کودکان از نعمت زندگی در کانون خانواده به دلایلی همانند فوت والدین، طلاق، حوادث و... بی‌بهره‌اند. این کودکان بر اساس قانون اساسی کشور می‌بایست توسط دولت‌ها مورد حمایت قرار گیرند. مراکز دولتی و غیر دولتی نمی‌توانند نقش خانواده اصلی را نزد این کودکان به طور کامل ایفا کنند. روند رو به رشد کودکان فاقد سرپرست مؤثر و با صلاحیت در مراکز نگهداری، طی سال‌های اخیر سیاستگذاران و برنامه ریزان حوزه اجتماعی را بر آن داشته تا در راستای تسهیل شرایط فرزندخواندگی و جلوگیری از رسوب آنان در مراکز نگهداری، اقدام به بازنگری و اصلاح قانون حمایت از حقوق کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست کنند. در این راستا قانون حمایت از حقوق کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست، در سال 92 مورد بازنگری و تصویب قرار گرفت. در قانون جدید شرایط واگذاری فرزندان تحت‌سرپرستی سازمان بهزیستی نسبت به گذشته تسهیل شد. بدین ترتیب امید است با اجرای مطلوب قانون فعلی، کودکان بیشتری طعم شیرین زندگی در کانون گرم خانواده را بچشند.
طبق تعاریف: کودک، فردی است که سنش کمتر از 18 سال تمام است.
کودک بی‌سرپرست نیز کودکی است که بنا به دلایلی به طور دائم یا موقت از سرپرستی مؤثر و با صلاحیت محروم شده باشد.
فرزندخواندگی هم فرآیندی است که طی آن کودک، توسط یک زوج بدون فرزند یا دختر ازدواج نکرده یا زوج دارای فرزند، با حکم قضایی به طور دائمی به عنوان فرزند پذیرفته می‌شود.
ضرورت و اهمیت حمایت قانونی از کودکان بی‌سرپرست
حمایت و توجه به کودکان بی‌سرپرست در قوانین و اسناد بالادستی مورد تأکید قرار گرفته است؛ از جمله قانون تأمین زنان و کودکان بی‌سرپرست مصوب سال 1371 که یکی از مشمولان این قانون کودکان بی‌سرپرست (بند 4 ماده 2) را به منظور بهره‌مندی از حمایت‌های این قانون شامل حمایت‌های مالی، حمایت‌های فرهنگی، اجتماعی شامل ارائه خدمات آموزشی، تربیتی، خدمات مشاوره‌ای و... . معرفی کرده است. همچنین در بند الف ماده 3 آیین‌نامه چتر ایمنی رفاه اجتماعی اولویت‌های ارائه خدمات به گروه‌های مختلف، کودکان بی‌سرپرست را به عنوان نخستین اولویت مشخص کرده است که از اقدامات حمایتی موضوع این آیین‌نامه می‌توان به تغذیه، بهداشت و درمان پایه و... اشاره کرد.
وضعیت موجود کودکان بی‌سرپرست تحت پوشش در ایران
سازمان بهزیستی مطابق قوانین و مقررات جاری، مسئولیت تأمین، مراقبت شبانه‌روزی از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست رابرعهده دارد. کودکان با معرفی و تأیید مراجع قضایی بنا به دلایل فوت، مفقود الاثر شدن، صلاحیت نداشتن سرپرست، بیماری‌های واگیردار و صعب‌العلاج، بیماری‌های روانی و اعتیاد سرپرستان یا تنها سرپرست و مجهول الهویه بودن کودک در سازمان پذیرش می‌شوند.
٭ تعداد کل کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در حال حاضر حدود
24 هزار نفر است.
٭ تعداد فرزندان سپرده شده به خانواده 15 هزار نفر
٭ تعداد فرزندان معلول بی‌سرپرست 625 نفر
٭ تعداد فرزندان مستقیم در خانه‌های دولتی و غیردولتی 10 هزار نفر
٭ تعداد فرزندان بی‌سرپرست دانشجو 1500نفر
مقایسه قانون قبلی و جدید حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست
با توجه به اینکه تحکیم بنیان خانواده و رعایت مصالح عالیه کودکان اولویت اساسی برای دولت به شمار می‌رود، تأکید بر برنامه مراقبت در خانواده و خانواده جایگزین و کاهش میانگین مدت اقامت فرزندان بی‌سرپرست در مراکز شبانه‌روزی است. بدین منظور طی سال‌های اخیر (از حدود 10سال قبل) سازمان

در قانون قبلی فرزندخواندگی برای خانواده بدون فرزند بوده است اما در قانون فعلی اولویت اول برای خانواده‌های بدون فرزند- دوم برای دختران ازدواج نکرده - سوم خانواده‌های دارای فرزند است

بهزیستی با همکاری نهادهای مربوطه از جمله قوه قضائیه و... پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون فرزندخواندگی را تدوین کرد که با همکاری بی‌شائبه مجلس و شورای نگهبان قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست در سال 1392 به تصویب رسید. هدف این قانون، تسهیل شرایط و مقررات فرزندپذیری، تقویت و تسهیل برنامه مراقبت در خانواده جایگزین، در نظر گرفتن حمایت‌های مادی و معنوی از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست و افزایش خانواده‌های متقاضی فرزندپذیری و حمایت‌های اجتماعی از آنان است.
شرایط جدید فرزندخواندگی
در قانون قبلی تأکید فقط بر حمایت از کودکان بی‌سرپرست بود اما قانون جدید علاوه بر کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست، کودکان و نوجوانان بد سرپرست را نیز شامل می‌شود.
(خاطرنشان می‌شود آمار کودکان و نوجوانان بد سرپرست نسبت به بی‌سرپرست رو به افزایش است. )
٭ در قانون قبلی فرزندخواندگی برای خانواده بدون فرزند بوده است اما در قانون فعلی اولویت اول برای خانواده‌های بدون فرزند- دوم برای دختران ازدواج نکرده - سوم خانواده‌های دارای فرزند است.
٭ حمایت مالی در قانون قبلی ذکر شده، شفافیت در راهکارهای عملیاتی و قانونی وجود نداشت اما در قانون جدید بیمه- تملیک اموال و برخورداری از حق مستمری ولی(فوت و از کارافتادگی) مثل کودکان معمولی پیش‌بینی شده است. نکته بسیار مهم در فرآیند جدید فرزندخواندگی این است که برخلاف تصور عموم، اختصاص اموال به نام فرزندخوانده، منوط به نظر قاضی است و پیشاپیش، امری بدیهی و الزامی به شمار نمی‌آید. علاوه بر این باید خاطرنشان کرد که رسیدن اموال به فرزندخوانده هم منوط به نظر قاضی است و البته طبیعی است که به جهت تعلق عاطفی که بین والدین و فرزندخوانده ایجاد می‌شود، رسیدن اموال بعد از فوت ولی به فرزندخوانده تا حدی طبیعی به نظر می‌رسد. با تمام این اوصاف، قاضی، مرجع اصلی تشخیص این موضوع است.
٭ در قانون قبلی متقاضیان از طریق دادگاه به بهزیستی معرفی می‌شدند اما در قانون فعلی متقاضیان اول به بهزیستی مراجعه و در صورت احراز صلاحیت به دادگاه مراجعه می‌کنند. (این روند بازه زمانی کمتری را به همراه خواهد داشت. )
٭ در قانون قبلی امکان فرزندخواندگی برای ایرانیان متقاضی مقیم خارج از کشور وجود نداشت اما در قانون جدید ایرانیان متقاضی مقیم خارج از کشور می‌توانند با مراجعه به کنسولگری تقاضای فرزندخوانده کنند.
٭ در قانون قبلی در صورت پیدا کردن فرزند و نگهداری توسط یک خانواده مشکلات قانونی وجود داشت اما در قانون جدید در صورت ثابت کردن موضوع و داشتن شرایط حق نگهداری فرزند، بدون جدا کردن کودک از خانواده فرآیند قانونی حضانت انجام می‌شود.
٭ در قانون قبلی سن فرزندخواندگی تا 12 سال بود اما در قانون جدید به
16 سالگی افزایش یافته است.
٭ در قانون قبلی مرخصی دوره مراقبت برای مادر (فرزندخواندگی زیر 3 سال)وجود نداشت اما در قانون جدید 3 ماه مرخصی با حقوق در نظر گرفته شده است.
٭ در قانون قبلی مشاوره چندانی قبل از سرپرستی وجود نداشت اما در قانون جدید مشاوره دینی از طریق کارشناسان حوزه علمیه با همکاری بهزیستی، قبل از حکم سرپرستی ارائه می‌شود.
٭ در قانون قبلی امکان سپردن سه گروه از کودکان وجود داشت؛ طفلی که جد پدری یا مادرش شناخته شده نبود- طفلی که جد پدری یا مادرش در قید حیات نباشند- کودکانی که به مؤسسه عام المنفعه سپرده شده و تا سه سال پدر و مادر یا جد پدری او مراجعه نکنند اما در قانون جدید علاوه بر سه گروه قبلی 2 گروه دیگر اضافه شدند: افرادی که سرپرستی آنان به موجب حکم صلاحیتدار به سازمان سپرده شدند و تا دو سال پدر و مادر یا جد پدری مراجعه نکنند و افرادی که سرپرستی آنان به موجب حکم صلاحیتدار به سازمان سپرده شدند و هیچ یک از پدر، مادر یا جد پدری و وصی منصوب صلاحیت سرپرستی را نداشته باشد.
با توجه به تغییرات صورت گرفته در قانون جدید، شرایط و زمینه‌های فرزندخواندگی و واگذاری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست به کانون گرم خانواده تسهیل شده است و تغییرات و اصلاحات قانونی جدید گشایشی در راستای پیشگیری از رسوبی شدن کودکان در مراکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست خواهد بود. این فرآیند ضمن اینکه فرزندان بی‌سرپرست و بد سرپرست را خانواده دار می‌کند، خانواده‌های بدون فرزند را نیز از نعمت وجود کودک بهره‌مند می‌کند.

  عبدالرحیم تاج‌الدینی/ مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

روزنامه ایران

نظرات

نظرات | 113 نظر
محمد
1395/1/18 - 14:36
برادم سالها از همسرش جدا شده اینک دو فرزند دختر 19 ساله وپسر 14 ساله تحت سرپرستی اینجانب میباشند ومن وهمسرم میخواهیم بعنوان فرزند خوانده آنها را بپذیریم راهکار چیست
rateup 159
 ratedown 57
زیبا
1396/5/27 - 14:59
خانمی 20 ساله دارای فرزند توی راه متاسفانه از پس هزینه ها بر نمیام حتی نمیدونم بچم چیه
rateup 498
 ratedown 308
H
1395/2/28 - 09:16
سلام من 21سالمه تو خانواده ی بدسرپرست بزرگ شده ام که فقط برای ترس از ابرو منو نگهداشتند و هر روز منتظر ازدواجم بودند جز من6فرزند دیگر دارند بعضی وقتا حتی از خدام شاکیم که چرا باید من تو این خانواده باشم هر روز جنگ توخونه واسه تولدی ک دست خودم نبوده از خدافقط ی پدر مادر خوب میخواستم که دوسم داشته باشن دوسشون داشته باشم حتی الان هم احساس میکنم پدر مادر واقعیمو دوست ندارم هیچ محبتی حرکتی ندیدم از تحصیل تا خرج و مخارجم همرو بسختی بدست اوردم بعد از دوره ی ابتدایی نمیدونم گناه من چی بوده
rateup 227
 ratedown 82
م
1395/6/15 - 00:37
منم دقیقا همین شرایطو دارم شاید بدتر....هر لحظه امکان داره خودکشی کنم
rateup 91
 ratedown 100
ع
1396/1/23 - 23:23
منم
rateup 24
 ratedown 20
سعید
1396/2/19 - 09:13
الهی بمیرم براتون , حتی نمیتونم تصور کنم شما ها چی کشیدید ؟من قصد دارم یک فرزند خوانده داشته باشم اما نمیدونم چی جوری باهاش رفتار کنم که غمی تو دنیاش نباشه
rateup 94
 ratedown 30
کاف
1396/5/4 - 23:28
منم شاید شرایطم بدتر باشه....بدی زندگیه من اینه که پدرم منو مورد آزار جنسی قرار میده،۱۷سال دارم و قانون فقط تا۱۶سال رو قبول میکنه...من باید چیکار کنم؟!
rateup 84
 ratedown 48
صحرا
1396/5/7 - 08:40
منم وضعیتهمابه تو رو دارم.شاید کمی بدتر.نمیدونم چیکار کنم.هیچکس نیس به دادم برسه
rateup 42
 ratedown 26
امیر
1396/5/27 - 21:07
منم عین توهم و بدتر از تو واقعا از زندگی خسته شدم چیکار کنم 23سالمه
rateup 24
 ratedown 9
خب گلم بیا پیشع من
1396/9/21 - 22:29
نفس
rateup 18
 ratedown 19
لیلی
1396/9/24 - 18:01
منم: (
rateup 10
 ratedown 5
زهرا
1396/10/10 - 22:31
اقا سعید که میخوای فرزند بگیری..واسه بچه های بی سرپرست و بدسرپرست محبت بیشتر از پول مهمه سعی کنید لبریز از محبتش کنید
rateup 13
 ratedown 10
رویا
1396/10/27 - 08:07
باسلام. من دخترخانمی هستم. دوست دارم ی کودک از چندماهگی ب بالا رو بعهده بگیرم. چون خودم تو ۱۶سالگی پدرمو از دست دادم و الان ۲۷سالمه و عاشق بچه هستم.شاغلم روزهای تعطیل و شبها دوست دارم کودک کنارم باشه.و ماهیانه ۵۰ و یا سالیانه ۷۰۰ب حسابش پول واریز کنم.
rateup 48
 ratedown 35
حمید
1395/3/15 - 02:40
با سلام. من یه فرزند پسر حدودا 2ساله دارم و خیلی دوست دارم که یه بچه از بهزیستی بیارم و بزرگش کنم.برام فرقی نداره که دختر باشه یاپسر ولی سنش حدودا زیر5سال باشه بهتره واگه اسمش تو شناسنامه ما نباشه هم مشکلی نیست ولی من بزرگش کنم و بتونم براش مادری کنم . فقط میخوام تو بهزیستی نباشه و اونم یه خانواده داسته باشه. میخواستم شرایط اینکار و بدونم ممنون
rateup 370
 ratedown 187
جو
1395/5/28 - 13:56
داداش حمید چطوری میخوای مادری کنی؟
rateup 132
 ratedown 30
جو
1395/5/28 - 13:56
داداش حمید چطوری میخوای مادری کنی؟
rateup 94
 ratedown 20
مجتبی قبادی
1395/10/11 - 18:55
شرایط گرفتن فرزند از شیرخوارگاه
rateup 246
 ratedown 184
مائده
1396/5/10 - 11:09
منم دوس دارم این کارا انجام بدم.ولی نمیدونم چ جوری.از بهزیستی باید چیکار کرد؟
rateup 50
 ratedown 29
ایلیا
1395/3/22 - 01:51
سلام من 31 ساله وهمسرم 36 ساله هستیم یک پسره 10 ساله داریم من مشکل بارداری ندارم اما خیلی دوست دارم که یک دختر 3 تا 5 ساله رو به فرزند خواندگی فبول کنیم اگه امکانش باشه لطفا به من جواب بدید. ..در ضمن مشکل مالی هم نداریم ممنون
rateup 218
 ratedown 122
مهدی
1396/10/11 - 20:21
من فرزندی دارم دختر ۸ساله
rateup 7
 ratedown 1
شاپور قاسم پور
1395/3/22 - 23:05
من یک فرد موفق در جامعه حاضر به پزیرش فرزند 15ساله هستم
rateup 77
 ratedown 26
جج
1395/5/28 - 13:57
ماشینت چیه بابایی
rateup 61
 ratedown 34
محمد
1395/11/15 - 12:14
دوستم موفق، پذیرش این شکلی نوشته میشه. موفق جون بچه نیاز به سوادم داره. موفق
rateup 131
 ratedown 28
H
1396/3/16 - 01:27
دختر یا پسر بودنش براتون فرقی داره؟
rateup 22
 ratedown 28
سارا
1396/12/3 - 15:37
سلام حالا نمیشه ۱۸ساله باشه به جای ۱۵
rateup 19
 ratedown 9
میثم
1395/3/27 - 03:18
سلام .من یه پسر مجرد 29 ساله هستم ،میخواستم بدونم چطور دختران مجرد در اولویت دوم قرار دارند ولی پسران مجرد اصلا اولویت ندارن ؟تازه منم با خانواده زندگی میکنم و خیلی دوس دارم یه فرزند به فرزندی داشته باشم .آیا راهی هست ؟
rateup 82
 ratedown 55
ناشناس
1395/4/2 - 20:25
صلاحیت آقایان در طول تاریخ زیر سوال رفته
rateup 155
 ratedown 32
بنده
1395/6/20 - 02:46
ازدواج کنید
rateup 64
 ratedown 23
Hedie
1395/9/18 - 12:33
شما هم ميخواى كار كنى هم بچه تربيت كنى هم غذا درست كنى ؟ :| چندكاره اى ؟
rateup 70
 ratedown 16
ناشناس
1396/2/12 - 22:03
من موندم دخترا که نمیتونن گلیم خودشونو از آب بکشن،چجوری میتونن فرزند بگیرن؟برن شوهر کنن
rateup 27
 ratedown 152
H..h
1395/3/28 - 15:18
ضمن عرض و سلام و ادب اینجانب دارای صاحب یک فرزند 13 ساله هستم و خودم کارمند دولت بوده ، حالا آیا میتونم حضانت و سرپرستی یک کودک را بپذیریم.
rateup 61
 ratedown 27
مهسا
1396/8/21 - 05:24
سلام، ببخشید دوست عزیز، شما دیگه بچه دار نمیشید !این تصمیمو گرفتید، یا خواسته ی دلتون اینه،
rateup 9
 ratedown 5
مهسا
1396/8/21 - 05:24
سلام، ببخشید دوست عزیز، شما دیگه بچه دار نمیشید !این تصمیمو گرفتید، یا خواسته ی دلتون اینه،
rateup 5
 ratedown 5
Razie
1395/3/29 - 03:13
باسلام منوهمسرم دوساله که ازدواج کردیم و ازنظرمالی هیچ مشکلی نداریم بااینکه شغل همسرم آزاده و حقوق بگیرنیست ماهی2_2/5تومان درآمد داره.من خودم باردارم و یه توراهی دارم بااینحال هردومون بسیار مشتاق هستیم که یک فرزند به سرپرستی قبول کنیم وبزرگش کنیم.خواهش میکنم اگه امکان پذیره و میتونیم بهم بگید تا اقدامات لازم رو انجام بدم.ممنون یاعلی درپناه حق
rateup 121
 ratedown 41
f.a
1395/12/6 - 20:17
کار شما بسیارخوب هستش ولی شما امکان پذیرش کودکی نداری این توی قانون امده
rateup 10
 ratedown 16
صدا
1396/2/13 - 01:43
شما که بچه داری عزیزم
rateup 16
 ratedown 17
کاف
1396/5/4 - 23:34
سنش براتون مهمه؟
rateup 15
 ratedown 6
ناشناس
1396/12/3 - 15:42
سلام من ۱۸سالمه و دخترم ایا با این قضیه مشکلی ندارید که من فرزندتون بشم
rateup 22
 ratedown 14
محمد
1395/4/4 - 01:28
می خواستم بدونم چطوری میتونم برای سرپرستی بچه اقدام کنم
rateup 61
 ratedown 41
ناشناس
1395/11/2 - 23:30
شایدباشه
rateup 8
 ratedown 4
arezou kalantari
1395/4/7 - 20:49
سلام ۴۵سالمه ۲ فرزند دارم قصد به فرزندی پذیرفتن یبک چه را دارم چه کار باید کرد مراحل قانونی چیست
rateup 50
 ratedown 22
ناشناس
1396/12/3 - 15:43
سلام سنش چقدد باشه و جنسیتشم بگید ممنون
rateup 9
 ratedown 3
م.الف
1395/4/11 - 17:13
باسلام و عرض ادب . من و همسرم 36 سال داریم و دارای یک پسر 7 ساله هستیم . من همیشه دوست داشتم چند تا بچه با تفاوت سنی کم داشته باشم اما وقتی پسرم به دنیا اومد تا چند سال اول شرایطشو نداشتیم . حالا خیلی پشیمونم . از اینکه میبینم پسرم خیلی تنهاس . نه خواهری نه برادری . نه یه همبازی نه یه همصحبت . پسر من به قدری کم حرف و خجالتی و گوشه گیره که بردمش پیش روانپزشک و روانشناس و .... و نظر همه اونا این بود که باید یه بچه دیگه داشته باشین . من و همسرم خیلی دوست داریم سرپرستی یه کودک پنج شش ساله رو قبول کنیم . هم پسرمون از این حالت انزوا درمیاد و هم یه کودک دیگه میتونه طعم شیرین داشتن پدر و مادر و خونه و خانواده رو بچشه. اما نمیدونم چرا اینقدر قوانین فرزندخواندگی سخته. ما دو ساله این تصمیم رو گرفتیم
rateup 80
 ratedown 28
ناشناس
1396/1/16 - 13:33
یه دفعه بگو برای بچم اسباب بازی میخوام.
rateup 44
 ratedown 19
من
1396/1/24 - 10:09
کدوم روانشاسی گفته که باید بچه دوم بیاری؟؟؟؟
rateup 7
 ratedown 11
مهسا
1396/8/21 - 05:13
سلام دقیقا همین مشکله ماهم هست، خصوصا که خودمم بدسرپرستی دیدم از پدر مادرم،با خودم عهد بستم به ی بچه خانواده و ارامش هدیه کنم
rateup 5
 ratedown 2
دنیا
1395/4/12 - 01:27
باسلام.من 28 سال سن دارم و همسرم 36 سال.ما پنج ساله ازدواج کردیم و به خواست خدا صاحب فرزندی نشدیم.ما در خانه مستاجری زندگی میکنیم و میتونیم از یه بچه هم مثل فرزند خودمان مراقبت کنیم.من میخوام یه بچه شیر خواره بیارم اما ملکی و .....ندارم بکنم به اسمش ایا در این شرایط به من بچه ای میدند که من پیگیرش بشم.ممنون میشم اگر بهم جواب بدید
rateup 184
 ratedown 95
مهسا
1396/8/21 - 05:41
سلام دنیا خانم عزیز،فرمودید بچه دار نمیشید، موسسه رویان خیلی کارش خوبه، اطراف من هم خانمهایی هستن که ،با شرایط شما کمکتون میکنن،بچه دار شید
rateup 15
 ratedown 15
مصطفی
1395/4/12 - 10:39
سلام من 34 سالمه همسرم حدود 30 سال یه فرزند پسر دارم 6 سالشه من و همسرم دوست داریم بچه دختر به فرزندی بگیریم اگه لطف کنید کمک کنید ممنون میشم
rateup 45
 ratedown 21
بهنوش لامی
1396/2/20 - 03:01
125
rateup 3
 ratedown 3
نیره
1395/4/12 - 15:23
سلام میخواستم بدونم آیا با داشتن فرزند و مستاجر بودن اجازه سرپرستی کودک را میدهند .همسرم کارگر رسمی شرکت صنایع شیمیایی میباشد
rateup 52
 ratedown 38
Lili
1396/7/28 - 04:22
Khob
rateup 1
 ratedown 1
ناشناس
1396/11/27 - 01:37
سلام ایا به ی کارگری که مستلجره و درحال حاضر بیکاره بچه میدن حداقل دلمون به بچمون خوش باشه
rateup 5
 ratedown 12
۰۹۳۰۳۹۷۵۰۴۰
1396/11/27 - 01:37
سلام ایا به ی کارگری که مستلجره و درحال حاضر بیکاره بچه میدن حداقل دلمون به بچمون خوش باشه
rateup 7
 ratedown 21
محمد رضا ميرافشار
1395/5/16 - 01:14
من بسر ٣٦ ساله هستم وضع مالي خوبي دارم ميخواستم ببينم ميشه سربرستي يك كودك رو بعهده بكيرم ،، ازدواجم نكردم
rateup 57
 ratedown 17
goli
1396/1/24 - 20:38
سلام سن وسال هم براتون مهمه مثلا یه دختر 23ساله باشه قبول میکنید.
rateup 26
 ratedown 5
goli
1396/1/24 - 20:38
سلام سن وسال هم براتون مهمه مثلا یه دختر 23ساله باشه قبول میکنید.
rateup 34
 ratedown 42
فاطی
1396/5/4 - 23:37
اگه یه دختره ۱۷ساله باشه چی؟میتونید؟
rateup 11
 ratedown 7
Omid.akbary@gmail.com
1396/9/11 - 09:37
سلام ، من یه پسر ۳۱ ساله هستم و شاغل کارمند و حاضرم حامی یک نفر بشم . ایکاش میشد ...خانمی که میفرمایید ۱۷ سالش هست ، من حاضرم حامی شما هم بشم . مث یه پدر حمایتتون میکنم.
rateup 8
 ratedown 25
محمد صادق
1395/5/30 - 20:29
با سلام میخواستم بدونم منکه پسر مجردم میتونم سرپرستی یه کودک رو به عهده بگیرم؟امکانش هست؟؟؟
rateup 25
 ratedown 15
روشنا
1395/11/5 - 15:02
امکان پذیرش برای پسران مجرد وجود ندارداما دختران مجرد در الویت دوم پذیرش هستند
rateup 22
 ratedown 8
۰۹۳۰۳۹۷۵۰۴۰
1396/11/27 - 01:39
سلام به ی کارگر که درحال حاظر بیکاره بچه میدن تاحداقل منو خانمم دلمون به بچمون خوش باشه
rateup 3
 ratedown 14
بهار
1395/6/5 - 21:21
به آقایون مجرد تحت هیچ شرایطی فرزند خوانده ای تعلق نمیگیره,هم چنین یک زوج باید پنج سال از ازدواجشون گذشته باشه تا بچه ای به آن ها تعلق بگیره و به مستاجرها هم بچه نمیدن....سوال دیگه ای داشتین در خدمتم..
rateup 23
 ratedown 14
حمید
1395/9/2 - 03:53
با عرض سلام خدمت شما من و همسرم دو سال هست که ازدواج کردیم و هیچ مشکلی با هم نداریم فقط چند ماه پیش خانومم باردار شد ولی متاسفانه بچه مرد حالا هم بچه دار نمیشم و خانومم میگه بچه بیاریم ولی ملکی ندارم که بزنم به اسم بچه چیکار کنم خیلی هم عاشق بچه هستم لطفان کمکم کنید؟ ممنونم
rateup 41
 ratedown 28
حمیدرضا رفیع نژاد
1396/1/22 - 01:59
اطلاعاتتون بروز نیست.قانون تغییر کرده.مصوب سال 92مطالعه بفرمایید.البته به مرد مجرد بچه جهت سرپرستی داده نمیشود.
rateup 7
 ratedown 2
فاطی
1396/5/4 - 23:39
من یه دختر۱۷ساله بدسرپرستم،چیکار باید بکنم؟
rateup 21
 ratedown 9
سمانه
1395/6/6 - 14:21
سلام ..من33 سال سن دارم و همسرم 40 سال..حدود 9 ساله ازدواج کردیم و بچه دار نشدیم هردو معلم هستیم ودلمون میخواد فرزند داشته باشیم اما ملکی نداریم که به نام بزنیم .....میشه لطفا بگید آیا راه حلی داریم برای اینکه سرپرستی بچه ای را قبول کنیم
rateup 46
 ratedown 15
گلناز کیانی
1395/6/8 - 16:32
من4سالی ایست ازواج کردن شوهرم مشکل داره منهم بچه میخوام شاغل هم هستم ایابمن بچه میدهندمراجعه کنم شوهرم اززن اولی بچه داره من زن دومش هستم
rateup 21
 ratedown 20
ناشناس
1395/6/8 - 17:36
من به شدت مخالف این‌قانونم. میدونم که با بیان نظرم کلی امتیاز منفی میگیرم اما برام مهم نیست. من حرفمو میزنم‌. خیلی ها دارن راجع به این قضیه احساسی رفتار میکنن. یکیو میشناسم هنوز تو خونه ی باباش زندگی میکنه و شاغل هم‌ نیست، اونوقت داره به گرفتن حق سرپرستی یکی دیگه فکر میکنه. نمیگم شرایط همه ولی شرایط اکثریت همینه. من اصلا کاری به غلط بودن این ماجرا و اونایی که شرایط مالیشو دارن و شاغلن هم اگر نداشته باشم، اکثر دخترای مجرد حتی بالای 35 سال هنوز دارن خونه ی خانوادشون زندگی میکنن و حقوقشون برای یک نفر کافی نیست چه برسه به دو نفر! بعضیاشون حتی سر کار هم نمیرن یا یه شغل با درآمد پایین دارن. اونوقت میخوان حق سرپرستی بگیرن! آخه پدر و مادر و اطرافیان اونا چه گناهی کردن که علاوه بر دادن خرج شم
rateup 90
 ratedown 41
ناشناس
1396/10/23 - 15:23
سلام من با شما موافقم ، من خودم شاغلم ولی مجرد تازه درآمدم خوبه ولی باز به این فکر میکنم که من که کار میکنم چطوری میتونم یه کودک رو به سرپرستی قبول کنم به هر حال بچه باید براش وقت گزاشت نمیشه که من سرکار باشم و مثلا بچه تو خونه اونم تنها ...به نظرم باید به تمام جنبه هاش فکر کرد و احساسی تصمیم نگرفت
rateup 13
 ratedown 6
عباس
1395/6/13 - 12:48
باسلام آیا میتوانیم بنده و همسرم با داشتن یک دختر 17 ساله بدلیل بچه دار نشدن بعد از فرزند اول. کودکی را از بهزیستی بعنوان فرزند خواندگی خود در آوریم.؟
rateup 25
 ratedown 13
فاطی
1396/5/4 - 23:42
حاضر هستین یه دختر هفده ساله دیگه رو قبول کنین
rateup 28
 ratedown 18
لادن
1395/7/1 - 17:00
ببخشید می خواستم بدونم که خانواده ای که مستاجر هستن می تونن بچه ای رو به سرپرستی قبول کنند
rateup 37
 ratedown 15
Ahmad
1395/7/3 - 02:11
سلام ب همه دوستان احمدم ۲۵ساله مجرد کارگر،دانشجو،ورزشکار و مث خیلیای دیگه در حال سگ دو زدن اما خیلی دوس دارم ی کودکو ب فرزندخوندگی بگیرم و از این کمبود بزرگ رهاش کنم و تمام تلاشمو بکنم واسه خوشبخت کردنش میدونم سخته ولی میتونم،میدونم با خونوادم زندگی میکنم راهی داره؟ لطفا راهنمایی
rateup 21
 ratedown 12
امینی
1395/9/25 - 09:10
شما بهتره اول ازدواج کنید و بعد اقدام کنید.
rateup 12
 ratedown 5
سارا
1395/7/13 - 00:01
خب یکی مستاجر باشه چه عیبی داره . خیلی ها وضع مالی خوبی دارن و خونه اجاره ای دارن و خیلی بهتر از خونه های 40 متری ته شهر با قرض و قسط .. حالا اگر خونه مال خودمون باشه ولی نشه تووش زندگی کرد میشه فرزند آورد ؟ با این قوانین مسخره
rateup 54
 ratedown 9
مهناز
1396/12/6 - 13:45
سلام به شما دوست عزیز منهم با شما موافقم قانون مسخره ای گذاشتن.
rateup 6
 ratedown 0
فریده
1395/8/3 - 16:35
من چندین سال است از نعمت فرزند محرومم میخواستم دختریک تا سه سال را به فرزندی قبول کنم10سال است که از نعمت فرزند محرومم .وضع مالی خوبی دارم.
rateup 33
 ratedown 6
farida
1395/8/3 - 17:35
سلام توروخدا شرایط را برای فرزندخواندگی اینقدر سخت نکنید تا همه از نعمت فرزند برخوردار باشند من خودم 10ساله که از نعمت فرزند محرومم و خیلی ناراحت و شدیدا عذاب میکشم و ناامید شدم و خسته
rateup 29
 ratedown 3
مریم
1395/8/8 - 14:07
سلام من 49 سالمه فرزند ندارم همسرم 2 فرزند داره ولی یک جا زندگی نمی کنیم من می خواستم بدونم می تونم نوزادی را به فرزند خواتدگی بپذیرم یا نه؟
rateup 21
 ratedown 7
شهره
1395/8/12 - 09:56
من یک فرزند پنج ساله دارم میخواستیم یک فرزندرو به سرپرستی قبول کنیم میخواستم شرایطشو بدونم
rateup 26
 ratedown 2
Z
1395/8/18 - 15:11
من 45 ساله بچه ندارم مشکل مالی ندارم مسکن هم دارم چقدر زمان میبرد به من یه دختر بدین
rateup 23
 ratedown 27
Z
1395/8/18 - 15:11
من 45 ساله بچه ندارم مشکل مالی ندارم مسکن هم دارم چقدر زمان میبرد به من یه دختر بدین
rateup 23
 ratedown 25
وحید
1395/8/20 - 10:27
من سرگرد ارتشم یه پسردوازده ساله دارم که بعلت طلاق با مادرش به ترکیه مهاجرت کرده الان من ازدواج کردم ولی صاحب فرزندی نمیشم چطوری یه بچه زیر چهار سال میتونم به فرزند خواندگی قبول کنم
rateup 12
 ratedown 1
ش
1395/8/23 - 23:08
با سلام،من یه دختر مجردم که برای کار یا تحقیقات علمی قراره برم خارج از کشور ،ایا من می تونم یه دختر بچه به فرزندی بگیرم و همچنین ببرم خارج از کشور?ایا باید از لحاظ مالی ضمانت یا ...گذاشت?
rateup 16
 ratedown 10
سمیه
1395/8/28 - 13:57
خوشحالم که اینهمه آدم مهربون میبینم،یه راه حل دارم برای دوستانی که با شرایط بهزیستی یا شخصی نمیتونن کودکی به سرپرستی بگیرن ولی قلب مهربونی دارن،خواهش میکنم به موسسات خیریه برید و از روی لیست کودکان خوانواده های کم درامد و.. رو انتخاب کنید و سرگرستی دورادورش رو قبول کنید،میتونید باهاش درارتباط باشید، سینما برید و خرید و... ماهانه هم یه مبلغی گرداخت میکنید به خده خوده بچه ، و از هنه مهمتر میتونید بهش محبت کنید و خلا های عاطفیش رو پر کنید.
rateup 43
 ratedown 7
سودابه
1395/8/29 - 01:36
سلام من ی دختر نه ساله دارم و سه تا از بچه هام بعد از تولد فوت کردن دیگه هم نمیتونم بچه دار بشم خیلی دوست دارم ی بچه بیارم و عاشق ی نوزادم هم ب خاطر اینده دخترم ک تنها نباشه هم بخاطر حال روحی خودم ک اینروزا خیلی خرابه نمیدونم باید چیکار کنم
rateup 20
 ratedown 4
جواد
1395/8/30 - 08:58
باسلام و عرض ادب . من 40و همسرم 35سال داریم و دارای دو پسر 12ساله و 6ماهه هستیم . من دوست دارم یک دختر هم داشته باشم.. من و همسرم خیلی دوست داریم سرپرستی یه کودک دختر یک ساله را برعهده بگیریم. همسرم به اوهم شیر بدهد تا مشکل محرمیت هم حل شود.
rateup 20
 ratedown 5
امین
1395/10/2 - 11:38
سلام من یازده ساله ازدواج کردم و مشکل ناباروری دارم خواستم ببینم شرایط فرزند خاندگی چی هست و به کجا مراجعه کنم
rateup 17
 ratedown 10
معصومه
1395/10/20 - 12:23
سلام ما هفت ساله ازدواج کردیم متاسفانه دکترها گفتن اصلا بچه دار نمیشید ما مستاجر هستیم چه گناهی کردیم که نتونیم سرپرست فرزندی رو به خاطر مستاجر بودن بگیریم
rateup 25
 ratedown 4
م
1395/10/25 - 04:12
سلام من ٥ ساله ازدواج كردم بچه هم ندارم درآمد همسرم خوبه تقريباً ماهي ١٥ ميليون ولي ما مستاجريم و تو يكي از محله هاي خوب زندگي ميكنيم با اين شرايط ميتونيم سرپرستي بگيريم يا حتماً بايد صاحب خونه باشبم؟ آخه داشتن يه خونه فسقلي ملاكه؟ اما خونه خوب تو محله خوب ملاك نيست؟
rateup 16
 ratedown 1
مهراب روشن قیاس
1395/10/28 - 19:00
با سلام .بنده دوس دارم ی بچه بی سرپرست به سرپرستی قبول کنم .اگه ممکن هست
rateup 5
 ratedown 4
ابراهیم
1395/11/1 - 18:13
سلام، من 38 سالم وهمسرم 34سال با درامد خوب وبدون فرزند ایا میتونم سرپرستی یه دختر بالای 10 سال قبول کنیم
rateup 8
 ratedown 1
مهرناز موسوی
1395/11/5 - 17:53
با سلام. من و همسرم شهروند کشور استرالیا هستیم و یک فرزند 6ساله پسر داریم. آیا واجد شرایط برای گرفتن فرزند هستیم؟
rateup 20
 ratedown 3
rahaa
1395/11/6 - 23:19
مگه مستاجرها عشق و محبت ندارن که به بچه بدن !؟ يعني چي که به مستاجرها بچه نميدن !!!
rateup 32
 ratedown 6
فاطمه
1396/12/7 - 16:55
سلام من ۲۹ سال سنمه هفت ساله ازدواج کردم بچه دار نمیشیم خونه پدر شوهرم زندگی میکنیم ولی پدر شوهرم ارثیه شو تقسم کرده خونه رسیده به شوهرم البته تاوقتی که پدر شوهرم زنده است با ما زندگی میکنه آیا میتونیم یه بچه بیاریم بزرگ کنیم
rateup 3
 ratedown 1
رسولی
1395/11/9 - 20:34
ما یک فرزند پسر داریم که پونزده سالشه . آیا میتونیم یک فرزند بی سرپرست رو تحت پوشش بگیریم
rateup 8
 ratedown 5
فاطمه خلیفه هادی
1395/11/14 - 19:47
سلام خانمی 50ساله هستم دارای مدرک لیسانس روزنامه نگاری صاحب خانه ویک مغازه که اجاره هست مطلقه میباشم میخواستم بپرسم میتونم یه دختر5یا6 ساله از بهزیستی به سرپرستی بگیرم
rateup 20
 ratedown 14
علیرضا
1395/11/18 - 00:57
باسلام پسری هستم 20ساله که درحال حاظر از زندگی کاملا ناراضی و سیر شدم. به همین دلیل یه مدتی هست تو فکرشم که بتونم برای یک خانواده بهتر و عالی تر که اهمیت بدن به فرزند و فرزند از ته قلب دوسشون داشته باشه بتونم فرزند خوبی باشم یعنی من رو به فرزندی قبول کنن.اگر خانواده ای هست که نیاز داره به همچین پسری هم برای فرزندخواندگی هم عشق فرزندی حتما پیام بده چون من تصمیم جدی گرفتم.اگر واقعاکسی بودحتماپیام بده تمامی شرایط هم هنگام آشنایی گفته میشود.باتشکر
rateup 22
 ratedown 23
حسن
1396/9/16 - 17:13
من 28 سال دارم وحاضرم تورابه فرزندخوده قبول کنم
rateup 2
 ratedown 5
توکلی
1395/11/24 - 18:35
سلام من 20سالمه وهمسرم 24 چهارساله ازدواج کردیم اما برای بچه دارشدن اقدام نکردیم والان بسیار علاقه مندیم که یک فرزند دوساله به فرزندی بگیریم از نظرمالی مشکلینداریم اما مستاجر هستیم آیا فرزند به ما داده میشود؟
rateup 8
 ratedown 8
دنیا
1395/12/1 - 11:36
علیرضا من 29سالمه بچه دارنمیشم :( بیا پسر من بشو :)
rateup 17
 ratedown 11
بهزا د
1396/1/10 - 12:25
جان///؟؟؟/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
rateup 4
 ratedown 1
بهزا د
1396/1/10 - 12:26
جان///؟؟؟/؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
rateup 4
 ratedown 3
......
1396/1/4 - 00:49
سلام . ما یک خانواده 4 نفره هستیم . اگر قصد داشته باشیم یک نوزاد را به فرزندخواندگی بپذیریم امکانش هست ؟
rateup 23
 ratedown 6
الهام
1396/1/7 - 21:45
سلام من ی فرزند دختر میخوام که نوزادباشه وخانوادش بر اثربی بضاعتی نخوانش میخوام هم خواهرم بشه خیلی تنهام
rateup 16
 ratedown 3
مهدی..............تنها
1396/1/11 - 17:31
سلام من 32 سالمه همسرم 31 سالشه ما 10 ساله اذدواج کردیم بچه دارنمیشیم لطفا هرکس میتونه کمکمون کنه فرقی نداره دختریاپسر ترجیحا دختر 1تا3سال واقعا ..............................ممنونم
rateup 13
 ratedown 10
ناشناس
1396/4/4 - 01:31
من میتونم کمکت کنم
rateup 23
 ratedown 28
نسرین
1396/5/23 - 08:07
سلام من خان مجردی هستم که تقاضای فرزند دختر کرده ام ( حدود هفت ماهه) ؛ وضعیت تحصیلی و مالی نسبتا خوبی دارم. آیا کسی از دوستان آشنایی داره که روند تحویل فرزند رو برای من تسهیل کنه. ممنون میشم
rateup 17
 ratedown 11
شیما
1396/1/15 - 18:58
سلام من 29 سالمه و شوهرم 36 سالشه . ما 3 ساله ازدواج کردیم. قبل از ازدواج با هم قرارداد کردیم که کودک جدیدی به این دنیا اضافه نکنیم. و اگه شد بچه ای رو به سرپرستی بگیریم. هردو شاغلیم و وضع مالی نرمالی داریم. اولین قدم برای اینگار چیه؟
rateup 42
 ratedown 9
عرفان
1396/1/27 - 01:47
سلام من یه بچه شیر خوار کوچیک میخوام متاهلم هستم تا به حال بچه دار نشدیم میخوام به بچه شیر خوار به فرزند خواندگی بگیرم اما نمیدونم از کجا شروع کنم شرایطش چطوره میشه در این مورد راهنمای کنید لطفا
rateup 39
 ratedown 37
محمد
1396/1/28 - 01:01
به مردی که ازدواج نکرده باشه و مجرد باشه به هیچ وج سرپرستی نمیدن ؟؟؟؟
rateup 23
 ratedown 18
سمیرا
1396/9/4 - 17:07
نه نمیدن
rateup 17
 ratedown 7

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.