تب داغ فیلم های ایرانی در جشنواره های خارجی

فرهنگی /
شناسه خبر: 139366

سینما گران ایرانی این روزها برای رونمایی از آثار شان در جشنواره های مختلف خارجی در حال سفر کردن به کشورهای مختلف هستند و چهره جدید از آثار تولیدات سینمای ایران را در کشورهای مختلف به نمایش گذاشته اند .

ایران آنلاین /جشنوارهای خارجی این فرصت را به آثار ایرانی می دهند که ضمن به نمایش گذاشتن آثار فاخر سینمایی زمینه حضور این آثار را با بردن جوایز به جشنواره های دیگر فراهم کرده و از سویی امکان تبادل تجربه و افزایش دانش سینما گران را با تبادل اطلاعات با سینما گران دیگر کشورها فراهم کند.
به گزارش ایران آنلاین ،جشنوارهایی که فیلم های سینمایی ایران در یک ماهه اخیر به آن راه یافتند و به نمایش در آمده اند و توانستند جوایزی را کسب کنند به شرح زیر است.


شب رویایی برای مستند ایرانی


مستند «رویاهای دم صبح» جایزه بهترین فیلم جشنواره معتبر و قدیمی «هات اسپرینگز» در کشور آمریکا را به جمع جوایز بین‌المللی خود اضافه کرد.
مستند «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی  شامگاه 24 مهر ماه توانست جایزه بهترین اثر مستند شصتمین جشنواره بین‌المللی فیلم لندن را برای سینمای ایران به ارمغان آورد و همزمان در جشنواره‌ فیلم‌های مستند «هات اسپرینگز» در کشور آمریکا نیز جایزه اول بهترین فیلم را از آن خود کرد.
در این جشنواره بیش از شصت فیلم حضور داشتند که از ایران دو فیلم «رویاهای دم صبح» و «سونیتا» به کارگردانی رخساره قائممقامی به روی پرده رفتند.
جشنواره فیلم «هات اسپرینگز» یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های مستند جهان است که هر ساله در شهر هات اسپرینگز در ایاالت آرکانزاس آمریکا برگزار می‌شود. این رویداد سینمایی اولین بار در سال 1992 با نمایش 10 مستند نامزد اسکار کلید خورد و از سوی انجمن بین‌المللی مستند و آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار به عنوان یکی از 7 رویداد مستند برای واجد شرایط جهت حضور در جوایز اسکار شناخته می‌شود.
مهرداد اسکویی تاکنون برای این مستندش، علاوه بر دریافت جایزه "عفو بین‌الملل" از شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین، توانست جایزه بزرگ جشنواره "ترو فالس" آمریکا با عنوان "ترو ویژن اوارد" را به عنوان بهترین مستندساز سال ٢٠١٦ جهان از آن خود کند و در ادامه‌ موفقیت‌های بین‌المللی خود جایزه‌ بزرگ و نیز جایزه بهترین فیلم "الهام بخش" را از جشنواره فول فریم آمریکا دریافت کند.
مستند بلند «رویاهای دم صبح» که پخش بین‌المللی آن را نسرین میرشب برعهده دارد، روایت سرگذشت دختران نوجوانی است که در روزهای پایانی سال برای حکم آزادی خود از کانون اصلاح و تربیت انتظار می‌کشند.

 

  فروشنده در جشنواره فیلم‌های ایرانی لندن


طبق گزارش رسیده، جشنواره فیلم‌های ایرانی لندن جشنواره‌ای رقابتی است که هر ساله با مدیریت پژمان دانایی در شهر لندن برگزار می‌شود.
فیلم‌های راه‌یافته به این جشنواره در پنج بخش فیلم‌های داستانی بلند، کوتاه، انیمیشن، مستند و فیلمنامه کوتاه با یکدیگر رقابت می‌کنند.
در این دوره از جشنواره ۳۸۳ فیلم به دفتر جشنواره ارسال شده‌اند که از آن میان فیلم‌های «فروشنده»، «یحیی سکوت نکرد»، لانتوری، چهارشنبه، دختر، هاری، بهشت، بادیگارد، من، خشکسالی و دروغ، عادت نمی‌کنیم و نیمه شب اتفاق افتاد به بخش رقابتی فیلم‌های داستانی بلند و فیلم‌هایی چون آخرین قهرمان و خاطره‌های خط‌خطی به بخش رقابتی مستند و تعداد زیادی فیلم کوتاه به بخش رقابتی فیلم کوتاه راه‌یافته‌اند
فیلم سینمایی «عادت نمی کنیم» دومین ساخته ابراهیم ابراهیمیان به زودی در جشنواره های فیلم های ایرانی لندن و هانوی ویتنام به نمایش در می آید.
فیلم سینمایی «عادت نمی کنیم» که در بهار امسال اکران عمومی شد و توانست با فروش دو و نیم میلیاردی روبرو شود، در اولین حضور بین المللی خود در بخش مسابقه جشنواره هانوی ویتنام که از ۱۱ تا ۱۵ آبان ماه برگزار می شود، به نمایش در می آید.
همچنین قرار است در هفتمین جشنواره فیلم های ایرانی لندن که از تاریخ هفتم تا ۱۶ آبان ماه برگزار می شود، هم حضور داشته باشد.
همزمان با آغاز حضورهای جشنواره ای «عادت نمی کنیم» پوستر بین المللی این فیلم که توسط میثم میرزایی طراحی شده، رونمایی شد.
محمدرضا فروتن، ساره بیات، حمیدرضا آذرنگ، هدیه تهرانی، حدیث میرامینی، پانته آ پناهی ها، شیرین یزدان بخش، نقی سیف جمالی، رویا حسینی، مهدخت مولایی از بازیگران «عادت نمی کنیم» است.

 


نمایش «شیار ۱۴۳» و «اشیا از آنچه در آیینه …» در جشنواره کلرادو آمریکا


دو فیلم بلند «شیار ۱۴۳» و «اشیا از آنچه در آیینه می بینید به شما نزدیکترند» از ساخته های نرگس آبیار در جشنواره فیلم «زنان کلرادو» در آمریکا حضور دارند.
فیلم «شیار ۱۴۳»، دو فیلم بلند «شیار ۱۴۳» و «اشیا از آنچه در آیینه …» به کارگردانی نرگس آبیار در جشنواره فیلم «زنان کلرادو» حضور دارند.
این جشنواره از تاریخ ۲۲ مهر در ایالت فلوریدای آمریکا آغاز شده و تا  ۲۴ مهرماه نیز ادامه داشت  و فیلم «اشیا از آنچه در آیینه…» در روزهای گذشته نمایش داده شد .
غیر از دو فیلم «شیار ۱۴۳» و «اشیا از آنچه در آیینه…» آثار دیگری از سینمای ایران در این جشنواره حضور داشتند. فیلم های انیمیشن «تک» به کارگردانی امینه فروغی، «کودکان دشت» از ساخته های سعادت رحیم زاده که هر دو از تولیدات مرکز صبا هستند و همچنین فیلم «فصل فراموشی فریبا» به کارگردانی عباس رافعی در جشنواره فیلم «زنان کلرادو» در ایالت فلوریدای آمریکا حضور داشتند.

 


خانه ای در خیابان چهل و یکم» در بخش مسابقه جشنواره سائوپائولو


اولین ساخته بلند سینمایی حمیدرضا قربانی «خانه ای در خیابان چهل و یکم» در بخش مسابقه اصلی جشنواره بین المللی سائوپائولو برزیل پذیرفته شد.
چهلمین دوره جشنواره سائوپائولو که از جشنواره های معتبر دنیا محسوب می شود، از تاریخ ۲۰ اکتبر تا دوم نوامبر (۲۰ مهر الی ۱۲ آبان ماه) برگزار می شود. در این دوره از جشنواره فیلمسازان مطرحی از امریکا، آرژانتین، فرانسه، بلژیک و پرتقال به عنوان داور حضور دارند.
در این دوره از جشنواره فیلم سینمایی «خانه ای در خیابان چهل و یکم» که قرار است به زودی در ایران اکران عمومی شود، در بخش مسابقه اصلی به نمایش در می آید.
«خانه ای در خیابان چهل و یکم» به تازگی در جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در پنج رشته نامزد دریافت جایزه شد و سارا بهرامی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از این جشن دریافت کرد.

در این فیلم مهناز افشار، علی مصفا، سهیلا رضوی، سارا بهرامی، آرش مجیدی ، مانی رحمانی، مانیا علیجانی و علیرضا کمالی به ایفای نقش می پردازند.

 


مستند «اعتراض وارد نیست» برنده جایزه بهترین کارگردانی جشنواره بیروت شد


مستند «اعتراض وارد نیست» به کارگردانی فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان برنده جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند شانزدهمین دوره جشنواره بیروت شد.
جشنواره‌ فیلم بیروت از معتبرترین فستیوال‌های مستقل کشورهای عرب زبان است که از پنجم تا سیزدهم اکتبر با نمایش ۷۶ فیلم‌ از کشورهای منطقه‌ی خاورمیانه و جهان در شهر بیروت، پایتخت لبنان برگزار ‌شد.
مستند «اعتراض وارد نیست» توسط خواهر و برادر فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان در طی مدت ۳ سال ساخته شده و بدست بهمن کیارستمی تدوین شده است و زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می کشد که  به شکلی کاملا اتفاقی در زمین تنیس های شمال شهرتهران مشغول به کار می شوند. در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبرو می کند.
گفتنی است کارلوس شاهین کارگران و بازیگر لبنانی ریاست کمیته داوری جشنواره را برعهده داشت، ندی دومانی مدیر شورای ارتباطات و رسانه اردن و همچنین پیر ابی صعب معاون سردبیر روزنامه الاخبار لبنان عضو هیات داوران این جشنواره بودند.
حضور کارگردانان جوان در این دوره به وضوح چشم می خورد و بیشتر فیلم ها به مسائل اجتماعی مانند مهاجرت، تروریسم و جنگ های داخلی پرداخته بودند.
«اعتراض وارد نیست» پیشتر منتخب جشنواره مستند هات داکس کانادا و برنده جایزه منتقدان جشنواره نِز کلکته شده است.


حکایت عاشقی» تندیس بهترین موسیقی متن جشنواره فیلم «ابوجا» را دریافت کرد
فیلم سینمایی «حکایت عاشقی» به کارگردانی احمد رمضان‌زاده جایزه تندیس بهترین موسیقی متن سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «ابوجا» در کشور نیجریه را دریافت کرد.
فیلم سینمایی «حکایت عاشقی» به کارگردانی «احمد رمضان‌زاده» و به تهیه‌کنندگی «مسعود جعفری جوزانی» با بازی «بهرام رادان»، «قطب‌الدین صادقی»، مرحوم «بهمن زرین‌پور»، «شیلان رحمانی» و «شوان عطوف» بازیگر سرشناس سینما و تلویزیون اقلیم کردستان و عراق؛ در جدیدترین حضور بین‌المللی خود در سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «ابوجا» Abuja در نیجریه به روی پرده رفت و از طرف اعضای هیئت داوران این جشنواره، جایزه تندیس بهترین موسیقی متن به «ارشک رفیعی» آهنگساز این فیلم اهدا شد.
مراسم اختتامییه سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «ابوجا» با حضور «محمد لیو» وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی دولت فدرال نیجریه، سفیران کشورهای مختلف و تعدادی زیادی از هنرمندان سینما، تئاتر و تلویزیون در سالن سینما «سیلوربرد» در شهر ابوجا پایتخت کشور نیجریه برگزار شد که فیلم سینمایی «حکایت عاشقی» در بخش‌های بهترین فیلم‌های بلند سینمایی و بهترین موسیقی متن، کاندید دریافت جایزه بود که در نهایت توانست جایزه تندیس «ستاره طلایی» بهترین موسیقی متن این جشنواره را از آن خود کند که «سعید امیدی» سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در این کشور، این جایزه را به نمایندگی از عوامل این فیلم از دستان هیئت داوران این جشنواره دریافت کرد.
جشنواره بین‌المللی فیلم «ابوجا» که یکی از بزرگترین رویدادهای سینمایی انگلیسی زبان در غرب آفریقا به شمار می‌رود، سیزدهمین دوره آن با حضور فیلم‌های بلند سینمایی و کوتاه از کشورهای مختلف جهان، در بخش‌های رقابتی و غیررقابتی در روزهای ۱۳ تا ۱۶ مهر ماه جاری (۴ تا ۷ اکتبر ۲۰۱۶) در شهر ابوجا در نیجریه برگزار شد.
فیلم سینمایی «حکایت عاشقی» که توسط بخش بین‌المللی بنیاد سینمایی فارابی در سطح جهان پخش می‌شود؛ در نخستین نمایش بین‌المللی خود، به نمایندگی از سینمای ایران در بخش «تمرکز بر سینمای منتخب جهان» در سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مونترال» Montreal روی پرده رفت و از طرف «احمد رمضان‌زاده» کارگردان آن، این دو اکران جهانی فیلم، به عکاسان جنگ و تلاش آنها در به تصویر کشیدن واقعیت در جهان تقدیم شد.

 


«مالاریا» بهترین فیلم جشنواره ورشو شد


فیلم سینمایی «مالاریا» به کارگردانی پرویز شهبازی و تهیه‌کنندگی مسعود ردایی جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی ورشو را به‌دست آورد.
مراسم اختتامیه سی‌ودومین دوره این جشنواره ساعاتی قبل به پایان رسید و جایزه بهترین فیلم توسط شهردار ورشو به پرویز شهبازی اهدا شد.
پنج داور بخش مسابقه بین‌الملل این دوره از جشنواره ورشو از کشورهای مکزیک، ترکیه، مجارستان، لهستان و بلغارستان بودند.
جشنواره فیلم «ورشو» که از سال ۱۹۸۵ به‌صورت سالانه برگزار می‌شود، یکی از جشنواره‌های مهم فیلم در قاره اروپاست. این سومین حضور بین‌المللی این فیلم، بعد از فستیوال‌های ونیز و بوسان است.

 


«لانتوری» به ویتنام می‌رود


فیلم سینمایی «لانتوری» - ساخته رضا درمیشیان - همزمان با نمایش در سینماهای ایران، در هجدهمین حضور جهانی خود در چهارمین جشنواره فیلم هانوی به نمایش درخواهد آمد.
چهارمین جشنواره فیلم هانوی از 11 تا 15 آبان در کشور ویتنام برگزار می‌شود.
«لانتوری» که برنده بهترین فیلم از سومین جشنواره‌های فیلم‌های ایرانی زوریخ است، منتخب چهار فستیوال الف جهانی یعنی شصت و ششمین دوره جشنواره برلین، پنجاه و یکمن جشنواره کارلووی واری، سی و دومین جشنواره ورشو لهستان و نوردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای است.
علاوه بر این لانتوری در جشنواره‌های زیر به نمایش درآمده است:هفتیمن جشنواره خاورمیانه اکنون فلورانس، برنامه‌های ویژه مرور فیلم‌های درمیشیان در سومین جشنواره فیلم‌های ایرانی کلن و دومین جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ و موزه هنرهای آلمان، جشنواره فرهنگ و هنر معاصر ایران در مرکز بین المللی هنرهای نمایشی بولونیای ایتالیا ، جشنواره فیلم‌های ایرانی مونیخ آلمان، هفدهمین جشنواره آسیاتیکای رم.
سی و پنجمین جشنواره ونکور کانادا، نوزدهمین جشنواره سینما و دین ترنتو ایتالیا و دومین جشنواره سینه ایران تورنتو، هجدهمین جشنواره فیلم مومبای هند، چهلمین جشنواره فیلم سائوپولوی برزیل، چهاردهمین جشنواره فیلم مورلیای مکزیک از دیگر جشنواره‌هایی است که قرار است «لانتوری» در آن به نمایش دربیاید.

---

 

حضور پررنگ سینماگران ایرانی در جشنواره فیلم بوسان


در بیست و یکمین دوره از جشنواره فیلم بوسان، سینماگران ایرانی حضوری پررنگی داشتند و این جشنواره میزبان شمار قابل توجهی از تولیدات سینمای ایران و سینماگران ایرانی است.
این رویداد که به مهم‌ترین جشنواره سینمایی آسیا تبدیل شده امسال میزبان ۳۰۰ فیلم از ۶۹ کشور جهان در بخش‌های مختلف بود  و محمود کلاری، فیلمبردار ایرانی، امسال یکی از پنج داور بخش «جریان‌های نو» تنها بخش رقابتی بین‌المللی جشنواره فیلم بوسان  بود.
در بخش رقابتی جریان‌های نو، فیلم «رفتن» اولین ساخته نوید محمودی در اولین نمایش جهانی خود روی پرده  رفت. عرضه و پخش جهانی این فیلم به عهده نسرین میرشب است و محمود کلاری نیز در میان اعضای هیات داوری این بخش حضور داشت.


در بخش غیررقابتی "پنجره‌ای به سینمای آسیا" هم چندین فیلم ایرانی برگزیده‌ شده که چهار فیلم «قشنگ و فرنگ» ساخته وحید موساییان، «پاداش» ساخته کمال تبریزی، «خواب آب» ساخته فرهاد مهرانفر و «ویولونیست» ساخته محمدعلی طالبی، اولین نمایش جهانی خود داشتند. و فیلمهای دیگر این بخش را هم «مالاریا» ساخته پرویز شهبازی، «محمد رسول الله (ص)» ساخته مجید مجیدی و «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی تشکیل دادند.
در بخش سینمای جهان جشنواره بوسان هم فیلم «کوهستان» ساخته امیر نادری به عنوان محصول مشترک ایتالیا، فرانسه و آمریکا به نمایش درآمد.
همچنین بخش "واید انگل" جشنواره بوسان میزبان فیلم بلند انیمیشن «مبارک» ساخته محمدرضا امامی است و فیلم «اقبال، قصه فرزند شجاع» به کارگردانی میشل فوزلیه و بابک پیامی به عنوان محصول مشترک ایتالیا و فرانسه در این بخش روی پرده رفت.


گفتنی است، جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان از تاریخ ۶ تا ۱۵ اکتبر (۱۵تا ۲۴ مهرماه) در کشور کره جنوبی بر گزار شد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.