اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
حسین رویوران درباره منازعه میان ایران و عربستان به «ایران آنلاین» گفت

جنگ ایران و عربستان فراتر از جنگ سرد است

جنگ ایران و عربستان فراتر از جنگ سرد است
سارا محقق

روابط ایران و عربستان در منطقه همواره رابطه ای برد- باخت بوده است. ایران دارای موقعیتی استراتژیک است و به عنوان یک قدرت تاثیر گذار در خاورمیانه محسوب می وشد و عربستان به عنوان رقیب، همواره بر طبل مخالفت با سیاست های ایران در منطقه کوبیده است.

ایران آنلاین/ در جریان حمله به سفارت عربستان در دی ماه گذشته عربستان به صورت یک طرفه ارتباط خود را با ایران قطع کرد و از آن به بعد تمام تلاش خود را به همراهی کشورهای منطقه به سمت مواضع ضد ایرانی معطوف کرده است.

اما جبهه گیری عربستان علیه ایران تا کجا می تواند ادامه داشته باشد؟ آیا امکان گفت و گو و صلح ایران و عربستان وجود دارد؟ اینها سوالاتی است که «ایران آنلاین» با یک کارشناس روابط بین الملل در میان گذاشته است.

حسین رویوران گفت: جنگ میان ایران و عربستان بیشتر از یک جنگ سرد است اما در این زمینه دو راهبرد وجود دارد.

وی در گفت و گو با «ایران آنلاین»، ادامه داد: اولین راهبرد این است که عربستان به عنوان بازیگر، نقش برهم زننده امنیت را در منطقه بازی می کند و حامی تروریسم تسخیری است؛ دوم اینکه ایران به عنوان مدافع امنیت منطقه و ضد تروریسم و جریان های تسخیری فعالیت می کند. بنابراین باید دید آیا این راهبردها قابل جمع هستند یا نه؟ که قطعا نیستند مگر اینکه رفتار یکی از دو طرف تغییر کند.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: هم اکنون یک اجماع بین المللی علیه تکفیر در حال شکل گیری است و قطعا جبهه مقاومت و ایران در این اجماع دست بالا را دارند و عربستان تحت فشار است. ضمن اینکه به خاطر همین اجماع بین المللی عربستان هم مانند گذشته خیلی راحت در مساجد برای جریان های تروریستی و به ویژه داعش پول جمع نمی کند.

رویوران خاطرنشان کرد: بنابراین اگر عربستان از این مواضع عقب نشینی کند نیروهای جدیدی برای تفاهم میان دو کشور پیدا می شود اما اگر عربستان بر این مواضع اصرار بورزد امکان پایان این جنگ سرد میان ایران و عربستان وجود نخواهد داشت.

وی گفت: عربستان سعودی در ابعاد مختلف با ایران متفاوت است؛ به عنوان مثال در اینجا یک نگاه مردمسالاری حاکم است و در عربستان نگاه عبادی موروثی حاکم است، در ایران یک اسلام مستقل مطرح شده است و آنجا یک اسلام وابسته به آمریکا مطرح می شود. در اینجا از لحاظ دینی یک الگوی شیعی حاکم و در آنجا یک الگوی سنی وهابی است.

این کارشناس بین الملل تصریح کرد: بنابراین در ابعاد مختلف تفاوت هایی میان ایران و عربستان وجود دارد که بعضی از آنها تا حد توافق رسیده است به همین دلیل معاهده ای که میان ایران و عربستان شکل گرفته معاهده ای برد- باخت است و معاهده برد - برد میان این دو قابل شکل گیری نیست.

رویوران در پاسخ به امکان گفت و گوی میان ایران و عربستان نیز گفت: برای گفت و گو میان ایران و عربستان راه های زیادی وجود دارد. اختلاف ایران و عربستان بر سیاست های عربستان در سوریه، عراق، یمن و بحرین متمرکز است و عربستان در همه این بحران ها با ایران تعارض دارد.

وی ادامه داد: کافی است عربستان یکی از این بحران ها را برای تفاهم انتخاب کند چه سوریه چه کشورهای دیگر. در این صورت امکان گفت و گوی بین دو طرف وجود دارد اما در حال حاضر سیاست عربستان استمرار این بحران هاست نه حل شان.

این کارشناس بین الملل افزود: بنابراین باید سیاست عربستان پایان دادن به یکی از بحران ها باشد؛ به عنوان مثال جنگ را متوقف کند.  در این فرایند است که ایران هم می تواند حضور داشته باشد و امکان گفت و گو میان دو طرف ایجاد شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.