خداحافظی با خانه خاطره انگیز

خانه سرلشگر شیبانی هم تخریب شد

فرهنگی /
شناسه خبر: 13682

خانه شماره 89 یعنی خانه سرلشگر شیبانی که از خانه‌های ارزشمند خیابان سی تیر تهران بود تخریب شد. خانه سرلشگر شیبانی در شمال موزه آبگینه (خانه قوام السلطنه) واقع شده بود و از جداره‌های با ارزش و دارای اهمیت محور گردشگری خیابان سی تیر بود.

ایران آنلاین /گذر سی تیر و میرزا کوچک خان با توجه به کثرت اماکن گردشگری ویژه از قبیل موزه‌های ایران باستان و علوم و فنون، کلیساهای حضرت مریم و پطروس مقدس، آتشکده آدریان، کنیسه حیم و… مورد استقبال بی‌نظیر گردشگران خارجی و داخلی بود و به عنوان گذر ادیان ابراهیمی از آن یاد می‌شد که بتازگی نیز بخش موزه دوران اسلام و طبقه دوم موزه ایران باستان افتتاح شده بود.

خانه سرلشگر شیبانی با معماری ویژه که متعلق به یکی از نظامیان بلند مرتبه دوران پهلوی اول بود شوربختانه شبانه تخریب و در حال حاضر تنها جداره شرقی آن باقی مانده است. خانه سرلشگر حبیب‌الله شیبانی، خانه‌ای که بعدها در اختیار سرهنگ علی خان شیبانی قرار گرفت، با الهام از معماری اواخر دوره قاجار بنا شده بود و در محور تاریخی خیابان ۳۰تیر با سردری نعلی شکل و هورنوی در بالای همان سردر عرض اندام می‌کرد. با توجه به تاریخ شکل‌گیری خیابان قوام (۳۰تیر) به احتمال فراوان خانه شیبانی در اوایل پهلوی اول و الگو‌برداری از معماری قاجار بنا شده است. این خانه در یک طبقه و به صورت L شکل در زمینی به مساحت تقریبی۷۰۰ متر مربع بنا شده بود. چند ماه پیش نیز در 150 متری شمال غربی خانه سرلشگر شیبانی، عمارت دیگری به نام «عمارت ماوثاله» تخریب شد. خانه سرلشگر شیبانی مدتی به عنوان انبار لوازم برقی و الکترونیکی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در نهایت امر با مجوز شماره 897/124/942 مورخ 5/2/94 تخریب شد. امید است بزودی سامانه‌ای برای مستند‌سازی و تشکیل پرونده اماکن تاریخی شهر تهران تهیه و تدوین  شود تا از این گونه تخریب‌ها چه بدون مجوز چه با مجوزهای اینچنینی جلوگیری شود.
این مطلب، روز گذشته در سایت سفرنویس منتشر شد و به جهت اهمیت این اتفاق، با اجازه نگارنده، عیناً بازنشر می‌شود.

شهرام شهریار
کارشناس میراث فرهنگی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.