ion

فراخوانی برای یافتن قطعات 8 ساله تاریخ

فرهنگی /
شناسه خبر: 135905

چه باید کرد؟ زمان و فرصت‌های بسیاری را از دست داده‌ایم، سه دهه تأخیر و تعلل در گردآوری و ثبت و ضبط این میراث مکتوب و ارزشمند‌ترین یادگاری رزمندگان، خسران بزرگی است.

ایران آنلاین / رضا نظیفی

با‌وجود آنکه قریب سه دهه از جنگ تحمیلی می‌گذرد هنوز کم نیستند خانواده‌هایی که نامه‌های عزیزان خود را در گنجه‌های خانه خویش محفوظ داشته‌اند. قریب به اتفاق خانواده بزرگ جوانان حاضر در دفاع مقدس اثر قلم آنها را به‌عنوان گرانبهاترین نشانه به یادگار نگه داشته‌اند چه بسیارند خواهران داغدیده و پدران و مادران چشم انتظار که تنهایی و خلوت خویش را با مرور دوباره آن نامه‌ها به سر می‌کنند.
ما ناگزیر از یافتن و گردآوری تک تک این نامه‌ها هستیم. اطلاعات میدانی ما حاکی از این است که بسیاری از خانواده‌های شهدا و ایثارگران در این سه دهه از کوچه و محله خویش مهاجرت کرده‌اند یا آنکه بسیاری از منازل قدیمی که زمانی شهدا و ایثارگران ما در آن ساکن بودند در حال تخریب یا نوسازی هستند، مادران، پدران و بازماندگان به سنین پیری رسیده‌اند و با درگذشت هرکدام از آنان این آلبوم‌های خانوادگی و نوشته‌ها به فراموشی سپرده می‌شوند و بسیاری اتفاقات دیگر که نگرانی ما نسبت به حفظ و گردآوری میراث مکتوب نسل دفاع مقدس را روز به روز بیشتر می‌کند.
رساندن نامه نسل آرمانخواه آن دوران به نسل آینده، وظیفه بر زمین مانده ما است و حقی است که تاریخ ایران زمین از ما طلب می‌کند. در این راه خطیر، به وسع و بضاعت خویش، نخستین گام‌ها را در این مسیر برداشته‌ایم آن هم در قالب طرحی که در پی احیای ارزش‌های سنت نامه نگاری است. توفیقی بس بزرگ خواهد بود که در مرحله نهایی این طرح، به سراغ نامه‌ها و گنجینه‌های گرانبهای زمان جنگ برویم. پیمودن این مسیر جز با همراهی و همدلی یاران     امکان پذیر نیست لذا در این راه دست نیاز و یاری به سمت یادگاران جبهه و جنگ و خانواده‌های برومند آنها دراز می‌کنیم.
این طرح  کلان که اکنون با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی و همراهی رسانه هایی همچون روزنامه « ایران» در حال اجراست در مراحل تکاملی خود آمادگی تشکیل فراخوانی تحت عنوان
« نامه‌های عشق و ایثار» را دارد  تا در قالب یک حرکت اجتماعی؛ بخشی از اهداف خود را برای گردآوری میراث مکتوب رزمندگان به انجام رساند در این راه از آحاد شهروندان انتظار داریم با ارسال نامه‌های شخصی به یادگار مانده از زمان 8 سال دفاع مقدس به این پویش ارزشمند بپیوندند./

ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.