ion

گفت و گو با محسن کنگر لو عضو محوری تشکیلات فجر اسلام

حاج داوود ، بنیانگذار گروه « نازی آبادی ها» بود

فرهنگی /
شناسه خبر: 135354

نام محسن کنگرلو با ماجرای مک فارلین عجین است و اغلب او را چهره‌ای در ارتباط با این پرونده تسلیحاتی می‌شناسند، حال آنکه وی محور یکی از تشکیلات گسترده با امکانات و نفرات بسیار در پیش از انقلاب به نام «فجر اسلام» است که منشأ خدمات زیادی می شود.

ایران آنلاین /    فجر اسلام الگوی گروهی مسلمان بود که با پیروی متعبدانه از روحانیت و مرجعیت بویژه امام خمینی(ره) از آسیب انحراف مصون ماند و بدون تندروی و خودسری با انضباطی ایمانی در آستانه انقلاب اسلامی به خیل مردم پیوست و امکانات خود را در راستای اراده ملی به‌کار گرفت. این تشکیلات با وجود در اختیار داشتن کارگاه تولید اسلحه و توان خبرگیری از مراکز امنیتی رژیم سابق هرگز ضربه نخورد و دچار انشعاب نشد. شهید حاج داوود کریمی یکی از اعضای مؤثر این گروه بود که در شاخه نظامی آن – گروه توحیدی صف- عضویت داشت. این گروه به همراه سایر اعضای تشکیلات فجر اسلام در طول شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی نقشی بی‌بدیل ایفا کردند و پس از پیروزی انقلاب نیز با حضور در کمیته‌ها و سپاه پاسداران به حفظ انقلاب و کیان کشور پرداختند. محسن کنگرلو در گفت‌و‌گویی کوتاه با «ایران» به مناسبت سالگرد شهادت حاج داوود کریمی به بیان گوشه‌هایی از شخصیت و مبارزات این نمونه جهاد و ایثار پرداخته که  بخشی از آن مقابل شما قرار دارد.

چگونه و چه زمانی با شهید داوود کریمی آشنا شدید؟
حاج داوود کریمی از رفقای عزیز و از دوستان خوب وهمرزم من دردوران رژیم گذشته بود.ما قبل از انقلاب تشکیلاتی داشتیم به نام فجر اسلام و گروه توحیدی صف که شهید حاج داوود کریمی در این تشکیلات حضور و مسئولیت سنگینی را برعهده داشت.همه ما از جمله حاج داوود در تشکیلات خودمان را سرباز انقلاب می‌دانستیم.
تشکیلات شما به چه نوع فعالیتی مشغول بود؟
از آنجایی که امام مجوز مبارزه مسلحانه نداده بودند ما بیشتر فعالیت هایمان را در تشکیلات فجر اسلام برروی کار فرهنگی متمرکز کرده بودیم البته بنا به نظر امام که فرموده بودند آمادگی داشته باشید. ما از نظرنظامی نیز آمادگی کامل داشتیم منتهی دست به اقدام نمی‌زدیم. ما با علما و روحانیون مبارز در ارتباط بودیم و بزرگانی همچون شهید آیت‌الله بهشتی برکار ما نظارت داشتند.نظر ایشان این بود که مؤثرترین مبارزه معرفی امام خمینی و اهداف ایشان در مبارزه است.لذا اکثر اهتمام ما صرف کسب و توزیع سخنرانی ها و اعلامیه های امام بود.حاج داوود کریمی در بعد نظامی از آمادگی بیشتری برخوردار بود. اساساً ورزشکار بود و یک دوره هم در رشته کشتی قهرمان استان تهران شد. در عین حال با معنویات و قرآن و نهج البلاغه هم مأنوس بود و آرمان تشکیل حکومت عدل علی را در سر می‌پروراند.
تشکیلات فجر اسلام چگونه شکل گرفت؟
ما جمعی هیأتی بودیم که اخبار سیاسی را دنبال می‌کردیم و نسبت به مسائل مملکتی بی‌تفاوت نبودیم.در عین حال به مرجعیت انقلابی –امام خمینی – و خواسته‌هایش باور داشتیم و در آرزوی برقراری جامعه‌ای آزاد و معنوی بودیم که معیار‌های اسلامی در کلیه سطوح ملاک عمل آن باشد.این ایده‌ها ما را به هم نزدیک کرد و در قالب یک تشکیلات بزرگ متحدمان ساخت.
روش شما برای دستیابی به هدفتان چه بود؟
روش ما  کار فرهنگی در کنار آمادگی نظامی بود. همان‌طور که گفتم ما خودمان را سرباز امام می‌دانستیم و وظیفه یک سرباز هم پیروی از فرمانده است. لذا ما خودمان را موظف به پیروی از منویات امام می‌دانستیم.
اعضای شما بیشتر از چه قشری بودند؟
در گروه ما که نزدیک به 500 نفرعضو داشتیم، اقشار مختلف جامعه اعم از کارگر، دانشجو، بازاری، کارمند، کاسب و صنعتگرحضور داشتند.
برنامه‌های مطالعاتی هم داشتید؟
بله، برنامه‌های مطالعاتی ما به دو بخش تقسیم می‌شد یک بخش مطالعات مذهبی بود که در قالب هیأت و با حضور افرادی همچون مرحوم نورانی، حاج آقا همتی خراسانی، حاج آقا مصطفی فومنی و.. که از روحانیون انقلابی بودند برگزار می‌شد. یک بخش هم مطالعات علم مبارزه و شناخت سازمان‌های امنیتی کشورهای غربی، اسرائیل و ساواک بود که افراد خاص و باسابقه کتاب‌های مربوطه در اختیارشان قرار می‌گرفت و آموزش‌های لازم به آنان داده می‌شد.
رابط شما با امام چه کسی بود؟
 شهید بهشتی رابط ما با امام بود و ما نظرات امام را از طریق ایشان دریافت می‌کردیم.
این ارتباط چگونه بود خود شما تعیین کرده بودید یا از ناحیه امام ویا احیاناً دفتر ایشان تعیین شده بود؟
تجربه سازمان مجاهدین پیش روی ما قرار داشت.ما برای اینکه به مشکل برنخوریم و با بن‌بست‌های ایدئولوژیک مواجه نشویم ارتباطمان را با روحانیت تقویت کردیم و براین اساس به طور مستمر برای ملاقات با روحانیون تبعیدی برنامه داشتیم که ضمن تقویت روحیه آنان بنیه ایمانی اعضای تشکیلات را هم تقویت می‌کرد. در یکی از این ملاقات‌ها که به حضور مرحوم آیت‌الله ربانی شیرازی در بانه رسیده بودیم در خلوت خود من با ایشان طرح موضوع کردم و گفتم برای مصونیت از انحرافات احتمالی شخصی را به ما معرفی کنید که رابط ما با امام باشد وما بتوانیم در مواقع ضروری سؤالات و ابهامات خود را با ایشان در میان بگذاریم و پاسخی منطبق با نظر امام دریافت کنیم.آقای ربانی شیرازی آقای بهشتی را معرفی کردند و از ایشان خیلی تعریف کردند.پس از برگشت از سفر من به منزل شهید بهشتی در کوچه تورج رفتم وضمن معرفی تشکیلاتمان موضوع را با ایشان در میان گذاشتم و جریان ملاقات با آیت‌الله ربانی شیرازی را هم به اطلاع ایشان رساندم. بدین نحو ایشان پذیرفتند رابط ما با امام خمینی باشند و سؤالات و ابهامات ما را پیگیری کنند.
آیا در شهرستان‌ها هم شعبه و عضو داشتید؟
بله ما در اکثر شهرهای ایران شعبه و عضو داشتیم.
به چه معنا آمادگی نظامی داشتید؟
ما کارخانه تولید نارنجک داشتیم. کارگاهی در گل تپه ورامین داشتیم که توسط برادران مصلحی مهر اداره می‌شد – حاج امیر و حاج ابراهیم- آقای صمد گوهریان و کربلایی جعفر هم با آنها بودند. ما سه چهار سال قبل از انقلاب به تکنیک ساخت نارنجک دست پیداکرده بودیم.
نخستین نمونه را از کجا به دست آورده بودید؟
یک نمونه نارنجک اسرائیلی بود که توسط سردار کریم‌پور به دستمان رسیده بود. از روی آن کپی‌سازی کردیم.
متولی کارهای نظامی شما چه کسی بود؟
 مسئول این کارها شهید محمد بروجردی بود که مسئولیت گروه توحیدی صف را هم برعهده داشت.بعدها شهید بیگ‌زاده هم به کمک ایشان آمد.نارنجک‌ها را برای تمرین و آزمایش در قلعه زلف آباد امتحان می‌کردیم.
ما حتی ساخت مسلسل را هم شروع کردیم که به دلیل پیروزی انقلاب ادامه آن دیگر ضرورتی نداشت. همین تیم ما بعد از انقلاب توانستند به صورت انبوه تی ان تی و موشک تاو تولید کنند.نیروهایی که به این کار مشغول بودند نابغه‌های دوران خود بودند.
شهید داوود کریمی از چه مقطعی به فجر اسلام پیوست و به چه فعالیتی مشغول بود؟
انسان وقتی بخواهد کاری انجام دهد به تکاپو می‌افتد و بالاخره راهی می‌یابد.گروه‌های زیادی با فجر اسلام مرتبط بودند. در میان آنها گروهی بودند معروف به گروه بچه‌های نازی آباد. این گروه متشکل از شهید صنیع خانی، حاج رضا خانی، احمد شجاعی و... که شهید حاج داوود کریمی هم از جمله آنان بود. مسئولیت بچه‌های نازی آباد با حاج داوود بود. او ماشین پلی کپی هم داشت و اعلامیه‌های امام را هم خودش تکثیر و توزیع می‌کرد.این گروه از طریق سردار کریم‌پور به ما وصل شدند.
شهید کریمی را چطور شخصیتی یافتید؟
شهید داوود کریمی فردی انقلابی، مبارز و در عین حال مذهبی و متدین بود. ایشان دارای قدرت نفوذ در افراد بود و خیلی خوب صحبت می‌کرد. سخنرانی‌های او در تهییج فرماندهان و دادن روحیه سلحشوری به رزمندگان در اوایل جنگ مشهور است.از دیگر صفات ارزشمند حاج داوود خستگی‌ناپذیری او بود. هیچ کس سراغ ندارد او از کار خسته شده باشد. به طوری که کسی توان آن را نداشت تا پا به پای او کار کند. از ظلم و ستم بیزار بود و در مقابل آن واکنش نشان می‌داد.اگر ظلمی می‌دید بی قرار می‌شد و تاب نمی‌آورد و حاضر بود در راه رفع ظلم از یک مظلوم جانش را هم قربانی کند.البته اعتقادات مذهبی هم به کمکش آمده بودند وبا تفکر عاشورایی این روح و روحیه در او مضاعف شده بود.اگر پای حق و حقیقت در میان بود هیچ ملاحظه‌ای برایش اهمیت نداشت و از حق دفاع و پشتیبانی می‌کرد.اگر به یقین می‌رسید که فردی مورد ظلم واقع شده بی‌محابا به حمایتش برمی خاست.
هیچ وقت دنبال پلکان نبود، دنبال نان نبود.واهمه نان نداشت اگر از مظلومی باید دفاع می‌کرد اگر رزق و روزی‌اش به خطر می‌افتاد برای دفاع از مظلوم آماده بود.از محافظه کاری و همچنین سیاسی کاری بی زار بود. علاقه زیادی به اهل بیت داشت و سعی می‌کرد از سیره ائمه و منطق قرآن پیروی کند.فرد خود ساخته‌ای بود چون با یتیمی و سختی بزرگ شده بود. درد مردم عادی و زحمتکش را می‌فهمید.
چنین افرادی سرمایه هر کشوری هستند و بسیار نادرند.کجا دیده‌اید کسی هم مسئولیت خانواده را در نوجوانی و جوانی برعهده بگیرد هم به وظایف اجتماعی خود عمل کند.

ایران

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.