ion

فرار از دست تروریست ها با کمک اپلیکیشن موبایل

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 134331

«دومینیک لور» 50 ساله، کارآفرین و موسس یک شرکت و طراح چند وب‌سایت و نرم‌افزار تلفن همراه، موفق به توسعه اپلیکیشنی به نام Stop Danger شده که هنگام حملات تروریستی و خطر به کمک کاربران می آید.

ایران آنلاین / در ارتباط با حملات تروریستی که در ماه‌های اخیر در سراسر دنیا رخ داد، به نظر می‌رسد، ترس و تهدید تروریست‌ها فراگیر شده است. از این‌رو دومنیک لور، توسعه دهنده اپلیکیشن «استاپ دنجر» به مفهوم «توقف خطر» درباره تفاوت نرم‌افزارش با نرم‌افزار توسعه‌یافته دولت فرانسه که پس از حملات تروریستی در این کشور راه‌اندازی شد، می‌گوید: من می‌دانم که پس از حملات تروریستی پاریس، دولت فرانسه اپلیکیشنی راه‌اندازی کرد که هنگام تهاجم، پیام‌های هشدار و توصیه‌هایی را مستقیم روی گوشی‌های هوشمند ارسال می‌کند.

دومنیک لور می‌افزاید: این نرم‌افزار دولتی به‌نام «سایپ- SAIP» تنها پیام‌هایی را به کاربران ارسال می‌کند، اما نرم‌افزار جدید من پیام‌های هشدار را به دوستان شما، به نزدیکان و خانواده‌تان ارسال می‌کند، در نهایت نیز می‌تواند با سرویس‌های اورژانس و خدمات اضطراری تماس فوری بگیرد. علاوه براین امکان تعیین محدوده جغرافیایی را نیز فراهم می‌آورد.»

وی اشاره می‌کند: «این دو اپلیکیشن از نظر ارائه توصیه‌ها و هشدار به کاربران نیز با هم متمایزند. راهنمایی‌ها و مشاوره‌هایی که نرم‌افزار استاپ دنجر ارسال می‌کند بسیار توسعه یافته‌تر هستند. همچنین برنامه «سایپ» 3 الی4 خط را پوشش می‌دهد ولی استاپ دنجر خطوط زیادی را پوشش می‌دهد و در هرحال امکان لینک شدن با سایت‌های دیگر را فراهم می‌کند.»

لور، عمکلردهای استاپ دنجر را در چهار مرحله شرح‌ می‌دهد: ارسال اس‌ام‌اس یا ایمیل برای تعیین محدوده جغرافیایی، ارسال لیستی با بیش از هزار مرکز اورژانس در مواقع اضطراری، یک مختصات نقشه‌ای و ارسال راهنمایی‌های لازم.

---

 بعضی‌ها نام یک اپلیکیشن ناسازگار و بی‌ربط را پیدا خواهند کرد، چراکه اساسا این اپلیکیشن قادر نیست برای جلوگیری از خطر کمکی کند،‌ اما در چنین شرایطی سریع پیشنهاد می‌دهد چگونه رفتار کنید و وارد عمل شوید. دومنیک لور به روشنی شرح می‌دهد: «من پس از حملات باتاکلان نام «استاپ دنجر یا توقف خطر» را برای این اپلیکیشن انتخاب کردم؛ چرا که به دنبال واژه‌ای بودم که سریع نگاهم را جلب کند.»

مور، برای انطباق هرچه بیشتر با رفتارهای مردم هنگام رویارویی با خطر، اطلاعات بسیار متفاوتی را از سایت‌های گوناگون جمع‌آوری و روی نرم‌افزارش پیاده کرده است.

بسیاری از کاربران فکر می‌کنند که این نرم افزار تنها هنگام حملات تروریستی کاربرد دارد در صورتی که چنین نیست؛ از این نرم افزار حتی هنگام گیرافتادن در آتش‌سوزی یک جنگل، سیل یا تصادفات جاده‌ای که امکان هر نوع تماسی دشوار است، استفاده می‌شود.

لور برای آینده این اپلیکیشن در نظر دارد، چند کاربرد جدید به آن بیفزاید؛ از جمله یک حالت هشدار با صفحه نمایشی چشمک‌زن که صدایی متفاوت تولید می‌کند. همچنین امکان یک ضبط ویدئویی و صوتی آسان برای شرایطی بسیار خطرناک نیز از اهداف او است.

---

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.