گفت‌و‌گو با هادی دیباجی بازیگر فیلم سینمایی «تابو»

بازی در نقش آدم‌های موجه و آرمانگرا برایم سخت است

فرهنگی /
شناسه خبر: 118151

هادی دیباجی دارای لیسانس بازیگری دانشکده هنرهای زیبا است و سال‌ها گریمور بوده و از سال 84 با بازی در فیلم جایی در دور دستها، بازی درسینما را تجربه کرد.

ایران آنلاین /با بهروز افخمی در سریال«عملیات 125» نقشی خاکستری را تجربه کرد و با بهمنی در «سیب و سلما» در قالب طلبه‌ای جوان که در ادامه راهش دچار تردید می‌شود همکاری کرد و در «گلوگاه» معیری هم تبدیل به جوانی عاشق پیشه شد. دیباجی در فیلم «ممیرو» هادی محقق با عنوان دستیار کارگردان و برنامه‌ریز حضور داشت. او بعد از چند تجربه مشترک دیگر با معصومی در فیلم «تابو» در نقش یک معلم شهرستانی حضور پیدا کرد. با او درباره حضورش در فیلم تابو گفت‌و‌گویی انجام داده‌ایم.

بازی در فیلم تابو را بواسطه دوران همکاری طولانی مدتتان با خسرو معصومی پذیرفتید؟
من نخستین تجربه بازیگری‌ام را در سینما با حضور در فیلم «جایی در دوردست» خسرو معصومی انجام دادم. به غیر ازدو فیلم خسرو معصومی در تمام آثارش حضور داشته‌ام.رابطه من و او بیشتر دوستانه و از رابطه استاد – شاگردی فراتر رفته است. در تابو قرار نبود من بازی کنم و از زمان شکل‌گیری روند ساخت این فیلم خسرو معصومی به من نگفت که هادی این نقش، نقش تواست.
خسرو معصومی برای ایفای نقش معلم، گزینه دیگری داشت؟
بله، اما ته دلش دوست داشت من این نقش را بازی کنم.
سوای مواردی که با خسرو معصومی کار مشترک داشتید در سایر مواقع هم ارتباطتان با ایشان حفظ می‌شود؟
بله، حتی زمانی که هنوز قرار نبود فیلم تابو ساخته شود با خسرو معصومی به شمال رفته بودیم و روزی به من گفت بیا برویم حوالی بهشهر تا یک کشتی را ببینیم؛ رفتیم آنجا و تعدادی عکس هم گرفتیم. به من گفت می‌خواهم بر اساس این کشتی فیلمنامه‌ای بنویسم.
مضمون  فیلمنامه چه بود؟
داستان از این قرار بود که آدمی داخل کشتی مخفی می‌شود و نگارش فیلمنامه با همین خط آغاز شد.
در باره پیشنهادهای بازیگری که به شما ارائه می‌شود با خسرو معصومی هم مشورت می‌کنید؟
بله، این کار را انجام می‌دهم و اکثر اوقات هم به من می‌گوید پیشنهادها را قبول نکن.
و شما هم به این توصیه عمل می‌کنید؟
برخی اوقات قبول نمی‌کنم و درسایر موارد شرایط به گونه‌ای است که مجبور می‌شوم پیشنهاد را بپذیرم.
اغلب فیلم‌های شما در محیط‌های طبیعی و روستایی ساخته شده‌اند. به بازی در این نوع فیلم‌ها علاقه بیشتری دارید؟
باید این طور جواب بدهم که بیشتر علاقه دارم در فیلم‌های تجربی و هنری بازی کنم.
داستان خیلی از فیلم‌های تجربی در شهر اتفاق می‌افتد اما فیلم‌های تجربی که شما بازی کردید در طبیعت و شهرهای کوچک روایت می‌شوند.
دوست دارم بیشتر درفیلم‌هایی بازی کنم که از تهران فاصله دارد و درشهرستان یا روستا ساخته می‌شوند. زمانی که برای بازی درفیلمی از تهران دور می‌شوید از صفر تا صد وقت و تمرکز شما معطوف به حضور در فیلم است و درگیر زندگی شخصی و ارتباط با نزدیکان و دوستان نمی‌شوید. فیلمی که در تهران کار می‌شود بعد از فیلمبرداری به منزل می‌روید و از حال و هوای فیلم دور می‌شوید و ممکن است تمرکزتان بهم بخورد.اغلب کارگردان‌هایی که با آنها کار کرده‌ام مثل ابراهیم معیری و خسرو معصومی شمالی هستند و بیشتر آثارشان درشمال ودل طبیعت فیلمبرداری می‌شود.
به اینکه با کارگردان‌هایی که کار می‌کنید ارتباط دوستانه‌ وعاطفی داشته باشید علاقه دارید؟
ممکن است با کارگردان و بازیگری هم 10 سال کار کنید اما ارتباطتان صمیمی نشود. در بعضی از کارها در روز دوم با کارگردان یا سایرین ارتباط حسی و صمیمی به وجود می‌آید و ایجاد این ارتباط بسته به شخصیت و نوع برخورد فرد مقابل دارد.
نقش جوان‌های آرمانخواه را که برای رسیدن به خواسته یا عشقشان تلاش می‌کنند زیاد بازی کرده‌اید. به ایفای این نوع نقش‌ها علاقه زیادی دارید؟
تنش‌های این چنینی در شخصیت‌پردازی برایم جذابند و بازی در این نوع نقش‌ها را دوست دارم.اما علاقه بیشتری دارم که نقش منفی و خاکستری بازی کنم.
به نظرتان در عملیات 125 کاراکتری که بازی کردید ویژگی‌های منفی را داشت؟
فیلمنامه عملیات 125 درست و خوب بود و آن نقش را خیلی دوست داشتم. نقشی که بالا و پایین داشت و طیف متنوعی از رفتارهای مختلف بشری اعم ازعشق، خیانت، حسد و بدی را از خودش بروز می‌داد و به بازیگر امکان ارائه بازی قابل قبول و دلخواه را می‌داد. بازی کردن در نقش آدم‌های موجه و آرمانگرا برایم دشوار است چراکه مصالح کافی در اختیارم قرار نمی‌دهد تا با اتکا به آن و درک و استنباطم از نقش بازی درجه یکی را به مخاطب عرصه کنم. البته نقشی مثل عمران فیلم گلوگاه یا کسری فیلم تابو کنش و واکنش قابل قبولی برایم داشتند.
اما نقش طلبه جوان مردد سیب و سلما این بالا و پایین را کمتر داشت.به همین دلیل در مدت اخیر کمتر این نوع پیشنهادها را پذیرفته‌ام.
فیلم تابو نسبت به سایر ساخته‌های خسرو معصومی فضای شهری تری ندارد؟
در فیلم‌های قبلی معصومی مثل جایی در دوردست بخشی از داستان فیلم در شهر روایت می‌شد.من بواسطه سال‌ها کار کردن با خسرو معصومی فضای کارهایش را می‌شناسم.در زمان نگارش فیلمنامه تابو ایشان به من گفت در این کار نقش کوتاهی به نام جمال وجود دارد که می‌خواهم تو بازی کنی و من گفتم حتی حاضرم در فیلم‌هایش یک پلان عبوری هم بازی کنم و بعد از اعلام موافقتم گفت بشین و فیلمنامه را بخوان.
در این مرحله عوامل فیلم همه انتخاب شده بودند؟
نه، فرایند انتخاب ادامه داشت. فقط الناز شاکر دوست بود که برای نقش اصلی انتخاب شده بود. بعد از خواندن گفتم جمال نقش خوبی است و معصومی از من پرسید نظرت درباره نقش کسری چیست؟ گفتم عالی و درجه یک است و به این نکته هم اشاره کردم که به فضای کلی داستان تابوهم علاقه خاصی دارم. زیرا از تمام المان‌های نام آشنای سایر فیلم‌هایش در آن استفاده کرده است.
معمولاً درام داستان فیلم‌های معصومی به تراژدی ختم می‌شود. اینطور نیست؟
بله، کلاً در فیلم‌های او همیشه با فردی بی‌گناه مواجه هستیم که جانش را سر راه خواسته و اعتقادش از دست می‌دهد.
بعد از ارائه پیشنهاد بازی در نقش کسری چه وضعیتی پیش آمد؟
من در جواب معصومی که تمایلم را در بازی در نقش کسری پرسید گفتم شما این نقش را به من نمی‌دهید و با خنده مرموزی گفت باید فکرکنم و تصمیم نهایی‌ام را بگیرم ومن چون می‌دانستم خسرو معصومی علاقه دارد در این مرحله یک بازی راه بیندازد وتوجه و واکنش بازیگر را ارزیابی کند، مطمئن شدم که نقش کسری برای من است.
برای نقش کسری گزینه جدی دیگری که اشاره کردید چه بازیگری بود؟
بازیگر معروفی بود وعلاقه داشت این نقش را بازی کند. اما معصومی بعد از سبک و سنگین کردن شرایط دید که علاقه‌ای با کار کردن بازیگران ستاره ندارد.من به خاطر بستن این قرارداد هیچ پیشنهاد کاری در یک سال و نیم قبول نکردم.معصومی معمولاً تجربه‌های موفقی درحوزه کار کردن با بازیگران شناخته شده ندارد.سبک فیلمسازی‌اش چنین تضادی را به وجود آورده و تصور می‌کند حضور بازیگر شناخته شده باعث می‌شود مخاطب، فیلمش را پس بزند. درهر صورت فیلم‌های معصومی آنقدر لوکیشن‌های جدیدی دارد که می‌شود گفت طبیعت در کارهای معصومی برنده است./روزنامه ایران 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.