دو مرد پابه سن گذاشته و دو زن جوان و عاشق سینما و روایت زندگی‌شان، محور درام فیلم (یک دزدی عاشقانه) است. فرزانه قاسمی بازیگر جوان فیلم که از دانش آموختگان مؤسسه سینمایی «هیلاج فیلم» و امیرشهاب رضویان است بخوبی توانسته شمایل درستی از یک علاقه‌مند به بازیگری را در قالب نقشش ایفا کند. با او درباره نقشش گفت‌و‌گویی انجام داده ایم.

ایران آنلاین / چگونه وارد دنیای بازیگری شدید؟
در سال 91برای آموختن بازیگری به آموزشگاه <هیلاج فیلم> رفتم و دوره‌های مختلف بازیگری را گذراندم ودر چند فیلم کوتاه و نمایش‌هایی مثل بیرون پشت در، فیلم هیس دخترها فریاد نمی‌زنند بازی کردم. در حال حاضر فیلم ربوده شده به کارگردانی بیژن میرباقری را آماده نمایش دارم. در مراحل پیش تولید فیلم یک دزدی عاشقانه برای بازی درنقش مینا به فیلم دعوت شدم و بعد از قطعی شدن حضورم در فیلم، در جلسات دورخوانی متن به همراه سایر بازیگران حضور پیدا کردم.
زمانی که متوجه شدید در فیلمی بازی می‌کنید که بازیگران نقش‌های روبه رویتان مهدی هاشمی و فرهاد آئیش هستند چه حس و حالی داشتید؟
در وهله اول خوشحال و ذوق زده شدم.
احساس هراس نمی‌کردید؟
این حس ترس و تشویش را داشتم که تا روزآخر فیلمبرداری با من همراه بود به این خاطر که شاید نتوانم به‌اندازه این بازیگران بازی قابل قبولی داشته باشم. اما فرهاد آئیش، مهدی هاشمی و لادن مستوفی کمک‌های زیادی به من کردند و حتی در سکانس هایی که تنها من بازی داشتم،  پشت صحنه می‌ایستادند و به من روحیه می‌دادند و این همراهی‌ها اعتماد به نفس مرا دو چندان کرد و توانستم نقشم را درست بازی کنم. در کل به بازی مهدی هاشمی علاقه خاصی دارم و شخصیت جذاب و مهربانی دارند و آرزو داشتم در فیلمی با ایشان همبازی شوم.
مینا به لحاظ شخصیتی چه ویژگی دارد؟
آن چیزی که بعد از خواندن فیلمنامه از شخصیت مینا درک کردم این بود که او دختری است که به دلیل علاقه به بازیگری وارد دنیای هنروری شده است و قبلاً هم از این جنس آدم‌ها را دیده بودم. آدم هایی که عشق دیده شدن دارند و برای رسیدن به این خواسته تلاش می‌کنند.
معمولاً مسئول هنرورها آدم‌های سن و سال داری هستند؟
بله، البته یکی از خانم هایی که در این حوزه فعالیت می‌کند جوان بود و من بر مبنای آنچه در فیلمنامه وجود داشت در حالی که اغلب هنرورها پایین شهری هستند، خیلی ویژگی‌های پایین شهری را در مورد مینا استفاده نکردم. معمولاً هنرورها بعد از مدتی که در پروژه‌های مختلف سینمایی حضورپیدا می‌کنند دیگر مثل گذشته عشق دوربین و بازیگری نیستند و مینا هم در فیلم همانطور که می‌بینید در حین کار خونسرد و حرفه‌ای عمل می‌کند.
آیا ویژگی‌های ظاهری و رفتاری را برای متفاوت شدن شخصیت مینا مورد استفاده قرار دادید؟
بله، برای جذاب تر شدن نقش به طور مثال از نگین رنگینی در صورت و آدامس جویدن بهره بردم. در مورد نوع پوشش و حرف زدن هم تلاش کردم تا حد ممکن متفاوت باشد.
به نظر می‌رسد مینا برخلاف بیشتر هنرورها اطلاعات و معلومات زیادی دارد؟
بله، جایی در فیلم که جمال لباس نو و شیک پوشیده است، مینا با دیدن او می‌گوید: «شبیه بن کینگزلی شده‌ای» و این نشان می‌دهد باسواد و دارای معلومات است و اطلاعاتش در حوزه سینما زیاد است.
امیر شهاب رضویان چقدر به شما کمک کرد که به درستی در قالب شخصیت مینا بازی کنید؟
ایشان کمک‌های زیادی کردند وگفتند جنس دختری را می‌خواهم بازی کنی که سرخوش و زبل و زرنگ باشد. این دختر علی رغم اینکه متوجه علاقه جمال به خودش می‌شود و به آن رغبتی ندارد اما با روی خوش با او برخورد می‌کند و چند جلسه‌ای ترتیب دادند تا با چند مسئول هنرور بتوانم حرف بزنم و از تجربیات و نوع حرف زدن و منش‌شان استفاده کنم و من در این همکلام شدن‌ها متوجه شدم که مسئولین هنرورها همیشه برخورد خوبی با هنرورها دارند و درعین حال هم اجازه نمی‌دهند که برای گرفتن امضا یا عکس یادگاری به بازیگران زیاد نزدیک شوند.
عده‌ای معتقد هستند اغلب هنرورها آدمهای شکست‌خورده‌ای هستند که نتوانسته‌اند به صورت مؤثر وارد بازیگری بشوند و به حضور چند ثانیه‌ای در یک فیلم دلخوش کرده‌اند؟
بله، اغلب هنرورها چنین ویژگی دارند.
به نوعی دو خواهر برای رسیدن به منفعت شخصی با جمال و اسی برخورد خوب و مهربانانه‌ای دارند.
در جایی از فیلم اسی خانم به مینا می‌گوید باید با جمال و کمال خوب باشیم چراکه قرار است دزدی انجام بدهیم که بدون حضور این دو نفر عملی شدنش ممکن نیست و اسی خانم مدام از مینا می‌خواست که با رفتار ملایمش تندخویی‌های جمال را کنترل کند تا اوضاع طبق برنامه پیش برود. بنابراین مینا و خواهرش آدم‌های منفعت طلبی هستند و برای دو برادر مثل دوتا بازیگر ماهر نقش بازی می‌کنند./روزنامه ایران
 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.