ion

10 زاویه رو به زندگی ایده آل

اجتماعی /
شناسه خبر: 10981

تارهایی که فردبه دور خود می‌تند و در میان آن زندگی می‌کند بهترین مصداقی است که می‌توان برای سبک زندگی ارائه داد. سبک زندگی چارچوبی از تفکرات، اعتقادات، سبک ارتباطات و... است که هر فرد برای زندگی خود تعریف می‌کند و این چارچوب او را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

ایران آنلاین /در عین حال افراد از 4 سبک کلی تبعیت می‌کنند به این معنا که گاهی فرد از سبکی که در پیش گرفته، لذت می‌برند و این رضایتمندی را در اطرافیان هم مشاهده می‌کند، گاهی یک سبک زندگی برای فرد لذت بخش است، اما دیگران پذیرای ‌آن نیستند، گاهی فرد و اطرافیان از یک سبک زندگی خاص احساس رضایت نمی‌کنند و در نهایت گاهی فرد از سبکی که در پیش گرفته احساس رضایت نمی‌کند، اما اطرافیان به پیروی کردن وی از آن سبک خاص راضی هستند که در این صورت فرد در طولانی مدت احساس قربانی شدن و مورد سوء‌استفاده دیگران قرار گرفتن خواهد داشت. از این رو گاهی لازم است فرد، در سبکی که از آن پیروی می‌کند تغییراتی به وجود آورد تا سلامت روان خود را حفظ کند، یعنی  سبکی را برای زندگی انتخاب کند که او و اطرافیانش را راضی نگه دارد.حدود 100 سال قبل فرد سالم به کسی اطلاق می‌شد که از لحاظ جسمی سلامت بود، اما با گذشت زمان و تغییر سبک‌های زندگی، کسی به عنوان فرد سالم معرفی می‌شد که علاوه بر بهداشت تن، بهداشت روان هم داشته باشد، اما با گذشت زمان، از حدود 50 سال قبل تا امروز که سلامت و بهداشت جسم و روح مورد توجه قرار گرفته، رضایت از زندگی هم به عنوان یک فاکتور تأثیر گذار  مطرح شده که بحث فرهنگی هم به آن اضافه و در بهداشت عمومی مؤثر است. اگر بخواهیم برای جامعه و انسان سالم تمثیلی ارائه دهیم، می‌توان میزی را مثال زد که تعادل آن با 4 پایه سلامت جسم، سلامت روان، سواد فرهنگی و ایمان و اعتقادات فردی برقرار می‌شود و زمانی ثابت و استوار خواهد بود که هر 4 پایه آن به یک اندازه رشد کرده باشند. بر اساس همین مثال زمانی تعادل یک فرد و متعاقب آن جامعه بر هم می‌ریزد که یکی از این پایه‌ها کاریکاتور وار رشد بیشتری کرده باشد.

بخشی از چارچوب زندگی‌ها تقلیدی است، بخشی از آن بر اساس طرح واره هایی است که در ذهن وجود دارد و بر فرد حکومت می‌کند به نوعی که ندانسته از آن طرح واره‌ها تبعیت می‌کند، بخش دیگری از چارچوب‌ها بر اساس سبک‌های تربیتی افراد ساخته شده‌اند و در نهایت بخشی هم  بر اساس تیپ شخصیتی که با آن به دنیا آمده‌اند شکل گرفته است از این رو بعد از مدتی احساس نارضایتی از زندگی می‌کنند. به همین دلیل است که از منظر فاکتورهای جهانی، خود شناسی نخستین گام برای ساختن چارچوب درست زندگی محسوب می‌شود.

این همان چیزی است که در خانواده‌های امروزی بشدت موج می‌زند و بسیاری از پدر و مادرها معتقدند از آنجا که در گذشته از امکانات رفاهی و تغدیه مناسب محروم بوده‌اند، باید تمام هم و غم شان فراهم کردن امکانات رفاهی برای فرزندان باشد. با وجود افزایش امکانات در زندگی‌های امروزی و جایگزین شدن جنبه‌های فردی بادور همی‌ها و اشتراکات گذشته و متعاقب آن و کاهش  رضایت از زندگی، آنچه در حال حاضر در تمام دنیا در خصوص آن سرمایه گذاری می‌شود، 10 فاکتوری است که افراد را در داشتن سبک درست زندگی همراهی می‌کند. بخشی از چارچوب زندگی‌ها تقلیدی است، بخشی از آن بر اساس طرح واره هایی است که در ذهن وجود دارد و بر فرد حکومت می‌کند به نوعی که ندانسته از آن طرح واره‌ها تبعیت می‌کند، بخش دیگری از چارچوب‌ها بر اساس سبک‌های تربیتی افراد ساخته شده‌اند و در نهایت بخشی هم  بر اساس تیپ شخصیتی که با آن به دنیا آمده‌اند شکل گرفته است از این رو بعد از مدتی احساس نارضایتی از زندگی می‌کنند. به همین دلیل است که از منظر فاکتورهای جهانی، خود شناسی نخستین گام برای ساختن چارچوب درست زندگی محسوب می‌شود. پس از آن انرژیک و فعال بودن،  آرامش داشتن، صداقت داشتن و مثبت اندیشی، داشتن عشق و صمیمیت، همدلی، امید داشتن، ایمان و اعتقادات مذهبی و تغییر پذیری به عنوان فاکتورهای بعدی در تمام دنیا کاربرد دارند. 

دکترای روانشناسی ، مشاور ومدرس دانشگاه

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.